Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nomura: Uzavření produkce v Libyi a Alžírsku by zvedlo cenu ropy na 220 dolarů za barel

Nomura: Uzavření produkce v Libyi a Alžírsku by zvedlo cenu ropy na 220 dolarů za barel

25.2.2011 12:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud dojde k uzavření produkce v Libyi a Alžírsku, cena ropy se vyšplhá na 220 dolarů za barel. Alespoň to tvrdí komoditní analytici společnosti Nomura. Pokud by obě zmíněné země zastavily produkci, volná kapacita zemí OPEC by se zmenšila na 2,1 milion barelů za den.

Současné nepokoje na Středním východě a v severní Africe (MENA) jde podle nich nejblíže přirovnat k válce v Zálivu v letech 1990 – 91. Nomura uvádí, že během arabsko-izraelské války v roce 1973 vzrostly ceny ropy o 128 %. Během revoluce v Iránu a následné války mezi Iránem a Irákem došlo k jejich nárůstu o 77 %. Před válkou v Zálivu představovala volná kapacita zemí OPEC 5,9 milionů barelů za den. Během této války byla prudce omezena na 2 milióny barelů za den a ceny na dva a půl měsíce vyskočily o 130 %. V počáteční fázi, kdy se očekával konflikt, a existovala hrozba přerušení dodávek, se cena zvýšila o 21 %. To lze porovnat s tím, co vidíme v současné době – cena od počátku nepokojů vzrostla o 13 %. Ve druhé fázi, kdy skutečně došlo k narušení dodávek, vzrostla cena během dvou měsíců o 109 %. Ve třetí fázi se ceny dostávají na předkrizovou úroveň:

nomuraropa1

Druhý graf ukazuje volnou kapacitu zemí OPEC jako podíl na celkové poptávce po ropě. Pokud by byla přerušena produkce ve zmiňovaných zemích, volná kapacita by se dostala na jednu z historicky nejnižších úrovní. Takový pokles by byl doprovázen významným růstem cen:

nomuraropa2

Dobrou zprávou je to, že podle Nomury by zásoby ropy v zemích OECD mohly případný šok tlumit. Výrazné rozšíření nepokojů by ale rychle změnilo rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou na trhu, hlavním rizikem je možnost rozšíření krize do Saúdské Arábie.

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
  • Celá analýza
    26.2.2011 21:35

    Doporučuji projít si přečíst hlavně prvních 5 stran analýzy, nejvíce mě z ní zaujala analýza ceny ropy v závislosti na rezervní těžební kapacitě OPECu (viz spodní graf článku). .............Pokud by se nepokoje přesunuly i do Saúdské Arábie, je celá rezervní kapacita v tahu a cena ropy pak může jít prakticky kamkoliv...
    Jan Dvořák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů