Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rogers: Short rozvíjející se trhy a Nasdaq. Farmáři budou jezdit v Lamborghini

Rogers: Short rozvíjející se trhy a Nasdaq. Farmáři budou jezdit v Lamborghini

01.03.2011 18:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Saúdská Arábie již několik desetiletí lže ohledně svých rezerv ropy a nahradit propad těžby v Libyi nemůže. Cena ropy roste proto, že světu docházejí její rezervy. Pro Bloomberg to uvedl známý investor a komoditní býk Jim Rogers. V určitou dobu tak podle něho dojde k prolomení hranice 140 dolarů za barel; vrchol býčího trhu u komodit je stále vzdálen několik let a na takovém trhu se „ceny mohou dostat tak vysoko, že si to nikdo neumí představit”. Týká se to i zlata, které se „na konci tohoto desetiletí dostane přes 2000 dolarů”.

Rogers hovořil i o svých oblíbených zemědělských komoditách. Ty jsou podle něho z historického hlediska stále velmi levné, i zde lze čekat „obrovský býčí trh”. U komodit tak nechce otevírat žádné krátké pozice, opak ale platí o akciích – tyto pozice má investor otevřené u akcií rozvíjejících se trhů a trhu Nasdaq .

„Nevím, co se stane se světovou ekonomikou, nevím, zda se zlepší, peníze chci vydělat na komoditách,“ vysvětlit Rogers. Růstu cen komodit podle něho pomůže i tištění peněz. Pozitivní obrázek pro ně znamená i pohled do historie: „V 70. letech si akcie většinou nevedly dobře, neplatilo to jedině u komoditních akcií. A to se bude opakovat. Farmáři budou jezdit v Lamborghini.“ Ohledně měn Rogers pro Bloomberg řekl: „Vlastním nějaké dolary, protože u této měny byla panika a já někdy rád nakupuji, když dojde ke kolapsu.“

Investor poctil svou návštěvou i CNBC, kde vysvětlil, že se nebojí nedostatečné poptávky, protože býčí trh na komoditách způsobuje klesající nabídka: „Pokud klesá poptávka a nabídka klesá ještě rychleji, stále je to býčí trh.“ Neobává se tak toho, že by například rostoucí ceny ropy způsobily pokles poptávky po jiných komoditách. Ani snížení spotřeby potravin by nevedlo k poklesu cen zemědělských komodit, protože je nedostatek jejich výrobců. Světlou budoucnost by podle investora měly před sebou mít i alternativní zdroje energie: „Jednou se podíváme v Hong Kongu z okna a všude budou solární panely a větrné turbíny.“

Rogers zopakoval svou tezi, která říká, že pokud si světová ekonomika povede dobře, komodity porostou díky silné poptávce. Pokud si dobře nepovede, „vlády budou tisknout peníze, protože to je to jediné, co umějí.“ I to by bylo pro komodity pozitivní.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
  • To Lambo, to neni uplně nereálný:
    01.03.2011 22:05

    http://www.lamborghini-tractors.com/UNITEDKINGDOM/en-GB/defaultuk.html ;O))
    First Knight
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data