Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Portugalsko prodalo dvouleté dluhopisy za cenu růstu úroku o polovinu

Portugalsko prodalo dvouleté dluhopisy za cenu růstu úroku o polovinu

09.03.2011 16:09
Autor: ČTK

Portugalsko dnes vcelku úspěšně prodalo dluhopisy se splatností za dva roky v sumě jedné miliardy eur (24,3 miliardy Kč). Úrokový výnos dluhopisu se však proti poslední aukci před půl rokem zvýšil o plnou polovinu. Vývoj na trhu portugalských dluhopisů stále zvyšuje pravděpodobnost toho, že země ztratí schopnost získávat nové úvěry a bude muset požádat Evropskou unii o finanční pomoc.

Portugalská agentura pro obsluhu dluhu prodala celou emisi a poptávka investorů po ni překročila nabídku o 60 procent. Výnos dosáhl 5,99 procenta ve srovnání s úrokem 4,08 procenta na poslední aukci dvouletých dluhopisů z loňského září. Byl však pod úrovní sekundárního trhu, kde dnes dluhopisy o stejné lhůtě splatnosti vynášely 6,6 procenta.

Výnosy portugalských dluhopisů v posledních dnech rostou na nové rekordy od zavedení eura. U desetileté obligace dnes úrok dosáhl 7,78 procenta. Portugalská vláda považuje výnosy vyšší než sedm procent za dlouhodoběji neudržitelné. Nad sedmi procenty bylo nuceno loni požádat o zahraniční pomoc Řecko a Irsko.

Investoři požadují po Portugalsku vyšší výnosy z dluhopisů, protože se stále více obávají o jeho platební schopnost. Činitel ministerstva financí dnes agentuře Reuters řekl, že nynější vysoké náklady na úvěry sice nejsou dlouhodobě udržitelné, avšak Lisabon vnější pomoc nepotřebuje. O Portugalsku se jako o jasném kandidátovi na zahraniční pomoc mluví už od listopadového balíku pro Irsko.

Finanční trhy se nyní zaměřují na páteční mimořádný summit představitelů eurozóny o trvalém mechanismu řešení dluhových krizí namísto dočasného Evropského fondu finanční stability. Čekají, že konečné rozhodnutí vyjde ze summitu EU o dva týdny později.


Váš názor
  • No a ECB zase nakupovala
    09.03.2011 17:00

    To budou muset zase něco,nakoupit v papírnách
    prorok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje nových domů