Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Czech Coal: Hnědé uhlí by mělo stát více než dvojnásobek, ČEZ od roku 2013 zřejmě čeká růst části nákladů

Czech Coal: Hnědé uhlí by mělo stát více než dvojnásobek, ČEZ od roku 2013 zřejmě čeká růst části nákladů

11.03.2011 12:07, aktualizováno: 11.3. 16:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Na více než dvojnásobek avizovala úmysl zvýšit cenu u svých dodávek hnědého uhlí pro ČEZ a další odběratele společnost Czech Coal. Její šéf Luboš Pavlas uvedl, že pokud zohledníme vývoj cen komodit a vývoj kurzu koruny, cena za gigajoule by se měla pohybovat kolem 70 korun. Stávající cena přitom leží nad 30 korunami za gigajoule.

Dlouhodobé dojednané kontrakty vyprší s koncem roku 2012. „S ohledem na fakt, že zásoby hnědého uhlí se ztenčují, rostou těžební náklady a nejistota panuje ohledně těžebních limitů, se domníváme, že ceny za naše dodávky by měly být podstatně vyšší než ty, které dostáváme nyní,“ uvedl Pavlas pro Bloomberg. ČEZ od společnosti Czech Coal dle Bloomberg odebírá zhruba čtvrtinu ročních odběrů uhlí, pro Czech Coal zase ČEZ představuje odbyt zhruba poloviny produkce. Mluvčí Czech Coal Benešová pro Patria.cz upřesnila, že z dolu Vršany jde o roční produkci na úrovni zhruba 6,8 milionu tun uhlí (celkově zhruba 8,5 mil. tun uhlí).

„Podle našich odhadů nyní stávající náklady ČEZu na dodávky hnědého uhlí představují zhruba 2,5 až 3 miliardy korun a při výše uvedeném pohybu ceny by se zvýšily do rozmezí 5 až 6 miliard korun od roku 2013. To by dle našich propočtů vedlo ke snížení EBITDA společnosti ČEZ o 3,5 % a snížilo její čistý zisk o 7 procent. Téma růstu cen hnědého uhlí bylo v uplynulých týdnech diskutováno v různých souvislostech, částečně tak může být v ceně akcií ČEZ zohledněno, nicméně případný dopad na společnost je rozhodně negativní,“ uvedl Tomáš Sýkora, analytik Patria Finance.

ČEZ získává mezi 60 a 70 procent uhlí z dolů své vlastní skupiny. V loňském roce firma rozhodla o pozastavení renovace elektrárny Počerady, která je závislá právě na dodávkách hnědého uhlí z nedalekého dolu Vršany, vlastněného společností Czech Coal. ČEZ vůči Czech Coal zahájil soudní spor ve věci neplnění podmínek kontraktů na dlouhodobé dodávky uhlí, sjednaných v roce 2005. Soud v Praze rozhodl, že spor překračuje jeho pravomoce. Mluvčí ČEZu Eva Nováková uvedla, že se firma odvolala a očekává rozhodnutí soudu. „Stále je prostor pro jednání a my jsme k němu ochotni,“ uvedl za Czech Coal Pavlas. Definitivně podle něj ustalo projednávání případného swapu elektrárny Počerady (ČEZ) a dolu ČSA (Czech Coal), který byl i předmětem kritiky z antimonopolního pohledu.

Czech Coal dlouhodobě vyvíjí tlak na vládu, aby uvolnila stávající restrikce v oblasti životního prostředí a povolila těžbu v oblastech, kde to nyní limity zakazují. „Zaříznutí příležitosti k těžbě uhlí bude pro zemi znamenat značné ekonomické ztráty. Chceme se ujistit, že těžba uhlí nebude blokována a komodita bude dostupná i v budoucnu, řekl pro Bloomberg Pavlas.


Váš názor
 • Výhodná cena
  11.03.2011 15:42

  Taky bych chtěl, aby ode mě ČEZ odebíral uhlí. Za 8,5 tuny dostat 2,5 mld. Kč, to se hodí... To je ten nejlepší byznys na světě...
  Mart
  • Re: Výhodná cena
   11.03.2011 16:21

   Dobrý den, děkujeme za upozornění, údaj jsme opravili a doplnili o další informace.
   JoN
 • Tak málo?
  11.03.2011 15:04

  Že by ČEZ odebíral od Czech Coal jen 8,5 tuny uhlí ročně se mi zdá nějak málo... :-)
  Karel Havel
 • Opět Patria zapoměla dodat B a straší poklesem ČEZ; ČEZ Počerady klidně zavře
  11.03.2011 13:52

  1. pokud se nedomluví. 2. Momentálně jsou pod tlakem C Coal, neboť ministerstvo jasně řeklo buď budou ceny po našem ANEBO panu Tykač neprodloužíme těžební práva. Ale vypadá to, že to B se Patrii nehodí.
  plejer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q