V prostředí rostoucích inflačních tlaků zůstávají akciové trhy relativně bezpečnou investicí, říká investor Mark Mobius, šéf Templeton Emerging Markets Group. „Je známo, že akcie jsou jednou z mála investic, které se umějí přizpůsobit inflaci. Ta je tu vždy, a v takových podmínkách si žádná měna nepodrží svou hodnotu – ani švýcarský frank,“ podotkl Mobius.
Dobrý investiční stratég, který „nejde s davem“, se podle něj nezabývá tím, co se děje dnes, ale hodnotí, co se může stát za pět let. Většina investorů přitom dělá tu chybu, že bere ohled na další měsíc, maximálně půl roku či rok. V hodnocení kvality titulu se Mobius podle svých slov soustředí především na výnos kapitálu, velikost marží a to, zda marže rostou.
Rovnováha na globálních akciových trzích se bude podle šéfa Templeton posouvat s tím, jak rozvíjející se trhy porostou i nadále rychleji než ty ve vyspělých zemích. Za emerging markets přitom lze v tomto kontextu považovat nejen země asijského regionu, ale už i Latinskou Ameriku a Afriku. Akcie rozvojových trhů rostou dnes pátým dnem v řadě a jejich souhrnný index MSCI Emerging Markets Index se dostává na 34měsíční maxima (1.191,99 b.). Akciím společností z celkem 21 zemí, které MSCI pokrývá, dodaly podporu páteční zprávy z amerického trhu práce, a to jak v podobě vyššího počtu nových pracovních míst, tak nečekaně nižší míry nezaměstnanosti. „Lepší než očekávané payrolls poskytly dodatečnou podporu investorské chuti k riziku,“ uvedli analytici RBC Capital.
Právě pozitivně znějící data z pracovního trhu v kombinaci s lepšícími se ostatními makroekonomickými čísly podněcují spekulace, že by Fed mohl uvolnit měnové podmínky dříve, než se očekávalo, a navýšit sazby již ve druhé polovině letošního roku. Navíc již několik členů vedení Federálního rezervního systému věnovalo svou pozornost ve veřejných prohlášeních inflačním tlakům. Růst cenové hladiny již dodal silnou podporu jestřábím komentářům ze strany zástupců Evropské centrální banky, od níž se v rámci čtvrtečního zasedání neočekává nic jiného než zvýšení klíčové sazby ze současného historického minima.
„Čísla vyhlížejí dosti silná – pevný a zřejmě zrychlující ekonomický růst, solidní růst zisků, férové valuace…, hojná aktivita v oblasti fúzí a akvizic,“ hodnotí situaci Jim Awad z Wall Street. Nejistota pramenící z některých částí světa, jako je Blízký východ, však představuje pro akcie stále riziko. „Dva měsíce zlepšení neurčují trend, investoři by měli být opatrní,“ říká Chad Morganlander ze Stifel Nicolaus. Dalším rizikem pro vývoj cen akcií a komodit, které rostly díky dodávkám likvidity do ekonomiky ze strany Fedu, by mohlo být předčasné utažení měnové politiky. Poté, co James Bullard (prezident Fedu pro oblast St. Louis) v minulém týdnu urgoval nutnost nastavení utahování měnové politiky, Bill Dudley (šéfující newyorskému Fedu) uvedl, že nevidí pro ustupování od stimulačních opatření důvod a považoval by za překvapení, pokud by nedošlo k dokončení QE2 celém ohlášeném objemu, i když jeho důležitost klesla s poklesem deflačních tlaků. Investoři tak upínají pozornost k tomu, co naznačí další zástupci měnové autority USA.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)