Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Svoboda (ČEZ): Vyšší ceny elektřiny podpoří naše zisky i letos, intradenními obchody. Zvážíme vstup do řecké energetiky (+ odhad Patrie)

Svoboda (ČEZ): Vyšší ceny elektřiny podpoří naše zisky i letos, intradenními obchody. Zvážíme vstup do řecké energetiky (+ odhad Patrie)

19.04.2011 11:58, aktualizováno: 20.4. 15:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Cena elektřiny na trzích je značně volatilní a bude záviset na rozhodování Německa ohledně budoucnosti jaderných bloků v zemi. Vyšší ceny se ale odrazí již na letošních ziscích tuzemské energetiky ČEZ a to z intradenních obchodů, uvedl obchodní ředitel skupiny ČEZ Alan Svoboda. Čez se podle Svobody zajímá také o vstup na řecký energetický trh v rámci chystané privatizace.

„Trh přijal riziko výpadku produkční kapacity a toto riziko započetl,“ uvedl Svoboda k 10% růstu cen elektřiny na německé a zprostředkovaně tuzemském trhu s elektřinou v reakci na německé kroky po událostech v japonské Fukušimě. Podle Svobody je trh s elektřinou nyní ovládán řadou nejistot a je velmi obtížné predikovat budoucí vývoj cen. Nárůst cen kontraktů s budoucích dodáním elektřiny ovlivní především zisky ČEZ v roce 2012 a výrazněji teprve v roce 2013 s ohledem na podíl elektřiny, kterou měl ČEZ předprodánu na budoucí roky již před událostmi v Japonsku. Podle obchodního ředitele Svobody ale ČEZ na vyšších cenách elektřiny vydělá také letos a to cestou vyšších zisků z intradenních obchodů na spotovém trhu. „Zisk z těchto obchodů letos nejspíše překoná loňskou úroveň 500 milionů korun,“ citovala slova Svobody agentura Bloomberg s tím, že vedle značného podílu již realizovaného předprodeje elektřiny na roky 2012 a 2013 ČEZ výrazně uspíšil předprodeje zbytku kapacit a činí také „intradenní optimalizace“. Svoboda ale opět neuvedl žádné konkrétní údaje. Poslední známá čísla tedy již před událostmi v Japonsku hovořila o předpodaných 65 procentech elektřiny na rok 2012 a zhruba 18 procentech na rok 2013.

"Odhadujeme, že na rok 2012 má ČEZ nyní zajištěno zhruba 90 % produkce s průměrnou cenou 53 EUR/MWh (stav z března byl 65 % za 51,5 EUR/MWh). Pokud se ceny německého kontraktu na rok 2012 udrží kolem 59 EUR/MWh, tj. český kontrakt zhruba na 57 EUR/MWh, mohl by ČEZ postupně dále vylepšit průměrnou cenu pro rok 2012 směrem k 54 EUR/MWh," uvádí analytik Patria Finance Tomáš Sýkora svůj odhad pro předprodané množství a cenu elektřiny ČEZem na rok 2012. "Předpokládám, že na rok 2013 bude mít ČEZ aktuálně zajištěno zhruba 35 procent plánované produkce s průměrnou cenou 55 EUR/MWh," dodává Tomáš Sýkora odhad pro rok 2013.

Svoboda také uvedl, že ČEZ sleduje možnosti zapojení do energetického trhu v Řecku. Připustil variantu využití části aktiv PPC, podle které by ČEZ disponoval dlouhodobým kontraktem, který by mu umožnil využívat část kapacity tamní energetiky. Řecko na konci minulého týdne spolu s dalšími úspornými a privatizačními kroky oznámilo, že svůj podíl v energetice sníží v horizontu jednoho roku na nejméně třetinu z dnešního nadpolovičního. "ČEZ se zajímá o kritéria nabídky dlouhodobých kontraktů na dodávku elektřiny ze zdrojů společnosti PPC. Řecko jedná již delší dobu s EK o souboru nápravných opatření k otevření svého trhu s elektřinou. Jedním z návrhů opatření oficiálně předložených k veřejné diskusi v rámci šetření EK, byla nabídka dlouhodobých kontraktů na dodávku elektřiny na řeckém trhu. O parametry těchto kontraktů se ČEZ zajímal a rovněž se účastnil veřejné debaty o tom, jak by měly být tyto kontrakty strukturovány, aby napomohly otevření trhu. Bude-li tato forma otevření trhu nakonec přijata, je pravděpodobné, že se ČEZ o některý z těchto kontraktu bude ucházet. V současné době nezvažuje ČEZ jiné formy vstupu na řecký trh," rozvedla následně mluvčí skupiny ČEZ Eva Nováková. 

Kabinet kancléřky Merkelové na konci minulého týdne vystoupil s prohlášením, že Německo co nejrychleji přestane využívat k výrobě elektřiny jaderné elektrárny (více v článku ZDE). Místo jádra se Německo podle ní zaměří na obnovitelné zdroje energií. Všechny jaderné elektrárny v zemi mají být odstaveny nejpozději v roce 2022. "Jadernou energetiku chceme všichni co nejrychleji opustit a přejít na zásobování z obnovitelných zdrojů," řekla Merkelová. Vláda se podle ní zaměří na rozvoj domácí energetické sítě, sektor energie z obnovitelných zdrojů a na energetickou účinnost. Předseda vlády německé spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko Erwin Sellering potvrdil, že rok 2022 je pro uzavření poslední jaderné elektrárny nejzazším termínem. "Větrná energetika bude hlavní pilířem obnovitelných zdrojů v Německu," řekl ministr životního prostředí Norbert Röttgen.

Ceny elektřiny na německé burze v uplynulých dnech a týdnech od neštěstí v Japonsku vyšplhaly přesvědčivě nad 60 EUR/MWh. Aktuálně kotrakt s dodáním v roce 2012 obchoduje na hladině 58 EUR/MWh, s dodáním v roce 2013 pod 59 EUR/MWh a s dodáním v roce 2014 u 59,50 EUR/MWh.

Obchodní ředitel Svoboda dnes na tiskové konferenci také představil nový tarif, který od úterý ČEZ nabízí domácnostem, které budou při řešení svých požadavků využívat elektronickou komunikaci, elektřinu za měsíční paušál 12 korun. Zavedením eTarifu chce ČEZ bojovat o zákazníky se zavedenou konkurencí i alternativními dodavateli. „V nejčastějším případě, kdy domácnost používá elektřinu pro svícení, provoz běžných domácích spotřebičů a případně i pro vaření, je eTarif nejlacinější nabídkou na trhu,“ tvrdí Svoboda. Podmínkou získání eTarifu je podle Svobody využívání virtuální obchodní kanceláře, elektronické fakturace a bezhotovostní platby (inkaso, případně SIPO). Pokud klient tyto služby zatím nevyužíval, je možné je současně aktivovat v on-line formuláři pro objednání eTarifu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.10.2019
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %
8:33Avast (+2,7 %) ve čtvrtletí zvedl tržby i provozní zisk (+komentář analytika)
5:47Fed: Byla Austrálie skutečně 28 let bez recese?
17.10.2019
22:01Americké akcie poblíž historických maxim

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y