Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blíží se „zlatý věk“ zemního plynu, od roku 2030 na něj bude planeta spoléhat více než na uhlí, říká IEA

Blíží se „zlatý věk“ zemního plynu, od roku 2030 na něj bude planeta spoléhat více než na uhlí, říká IEA

7.6.2011 11:31, aktualizováno: 7.6. 13:59

Aktualizováno

Energetický mix naší planety se postupně vyvíjí a v následujících 25 letech lze s ohledem na poslední ekonomický a politický vývoj očekávat další fundamentální změny. Podle nové prognózy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) počítající se slabším růstem využití jaderných elektráren, ambicióznější energetickou strategii Číny z pohledu užití zemního plynu a setrvalé podpory produkce energie z obnovitelných zdrojů lze v roce 2035 očekávat více než dvojnásobnou poptávku po zemním plynu než v loňském roce.

Pozitivně by se na poptávce po zemním plynu měla projevit také mírnější cena této komodity dosažená s pomocí nových zdrojů z břidlic a metanu z uhelných slojí. Díky této kombinaci faktorů by podle nového scénáře IEA mělo celosvětové využití zemního plynu přesáhnout spotřebu uhlí do roku 2030, aby se již o pět let později pozice zemního plynu v energetickém mixu planety přiblížila dokonce i ropě.

Vývoj spotřeby jednotilvých komodit do roku 2035

IEA
Pozn.: Mtoe = miliony tun ropného ekvivalentu

(Zdroj: IEA)

„Celosvětová spotřeba zemního plynu vzroste na 5,1 bilionu metrů krychlových v roce 2035 z dnešních 1,8 bilionu m3,“ uvádí nový odhad Mezinárodní agentury pro energii a dodává, že proti poslednímu scénáři z podzimu loňského roku (čtěte v článku zde) jde o navýšení spotřeby v 25letém horizontu o 0,6 bilionu m3.

Plyn bude do značné míry nahrazovat paliva s mnohem vyšším podílem uhlíkových emisí na jednotku energie, jako je uhlí a ropa, bude však také vytlačovat bezemisní zdroje jako jadernou energii, podkopanou letošní havárií japonské elektrárny Fukušima, a také drahé a nespolehlivé obnovitelné zdroje.

Podíl zemního plynu na celosvětovém energetickém mixu by tak měl podle IEA vzrůst z 21 procent až na 25 procent zatímco u využívání ropy má ve stejném časovém horizontu dojít k poklesu z 33 procent na 27 procent a u uhlí z 27 procent na 22 procent. Mírný nárůst očekává IEA u využití jaderné energie. Navzdory politickému boji proti jádru ve světě počítá s růstem o jeden procentní bod na 7 procent (podzimní prognóza však ještě čekala 8% využívání v roce 2035). Růst by mělo také využívání obnovitelných zdrojů energie. Vzhledem k nové prognóze celkového vývoje energetického mixu se podle IEA emise oxidu uhličitého budou snižovat o něco pomalejším tempem.

Vývoj spotřeby a podílu v energetickém mixu (nový scénář GAS vs. loňský WOE-2010)

IEA2
Pozn.: Mtoe = miliony tun ropného ekvivalentu

(Zdroj: IEA)

Skoro čtyři pětiny nárůstu poptávky po zemním plynu mezi roky 2010 a 2035 přitom mají podle prognózy zajistit země mimo OECD, u nichž se počítá s vyšším využitím například v plynových elektrárnách. „Spotřeba zemního plynu Činy vzroste z loňské úrovně odpovídající spotřebě Německa až na objem rovný spotřebě celé Evropské unie,“ ilustruje očekávaný boom IEA.

IEA očekává, že prudký nárůst globální poptávky po plynu bude podpořen velmi významným vzestupem získávání plynu z nekonvenčních nalezišť hlavně v Severní Americe, Číně a Austrálii. Do roku 2035 nová naleziště plynu k růstu globální spotřeby přispějí asi 40 procenty. Nynější nadbytek plynu na světovém trhu však podle IEA skončí do roku 2015, protože poptávka vyvolaná "plynovou revolucí" poroste podle IEA tak rychle, že začne překonávat i silný vzestup nabídky.

Za potřebné pro další rozvoj těžby plynu z břidlic a uhelných slojí IEA označila zavedení účinných bezpečnostních opatření. Firmy by měly přijít samy s odvětvovými "zlatými standardy praxe". Ty by se měly týkat jednak informování o chemických látkách používaných při těžbě metodou hydraulického štěpení, jednak limitu spotřeby vody, uvedla agentura.

Významný rozvoj získávání zemního plynu z nekonvenčních zdrojů je podle Mezinárodní agentury pro energii dobrou zpráva zejména z hlediska energetické bezpečnosti země, protože těžba z nových nalezišť bude mnohem rovnoměrněji rozprostřena po naší planetě než dosud a bude možná v téměř každé světové oblasti včetně Evropy.

(Zdroj: International Energy Agency, čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC