Světový devizový trh prošel v důsledku finanční krize zásadním obratem, který modifikoval pravidla obchodování. Americký dolar následkem událostí posledních tří let ztratil podporu investorů, kteří musejí brát v úvahu kvantitativní uvolňování, politické diskuze ohledně nutného navýšení dluhového stropu i zprávy o zpomalující americké ekonomice, uvedl šéf devizové strategie britské David Bloom.
Podle Blooma se nepochybně změnil rámec uvažování a jeho odkaz na fundamenty pro obchodování s dolarem. „Platila nadřazenost dolaru, ale v současnosti se dolar chová jako reziduální měna,“ říká stratég s tím, že však nesouhlasí s častým názorem, že fundamenty již nejsou pro chování měnových trhů důležité. Fungují ale jiným způsobem, což souvisí s tím, že po roce 2007 stoupl význam rizika a rozvíjejících se trhů a změnil se způsob uvažování vůči předkrizovému prostředí. Zatímco před krizí se dolar obchodoval na fundamentech, jako jsou úrokové diferenciály, nyní provozují světové centrální banky ať už kvantitativní uvolňování nebo jiná nekonvenční opatření, a důsledky pro vývoj devizových kurzů je tak těžší dešifrovat, míní Bloom.
Podmínky na měnových trzích se navíc změnily natolik, že například potenciální pozitivní údaj z amerického trhu práce může být pro dolar negativní zprávou, vysvětluje Bloom. Uvažování se totiž odvíjí od toho, zda je dolar považován za primární měnu. Tak tomu bylo před krizí, když lepší data vedla k nákupům dolaru a vedlejším efektem byl pak výprodej na ostatních měnách. V dnešním rizikovém světě je však zvýšení zaměstnanosti chápán jako dobrá zpráva pro riziková aktiva, tedy pro emerging markets. Vedlejším efektem nákupů na EM je výprodej dolaru, dodává stratég.
Potíž americké ekonomiky je její zpomalování právě v době, kdy má vypršet program odkupu vládních dluhopisů (QE2) a vláda zároveň dosáhla svého stropu pro zadlužování. Podle Bloomba by měl být konec zásahů Fedu do ekonomiky pro dolar pozitivní. „Myšlenka je taková, že jestliže QE2 přispělo k oslabení dolaru a posílení měn s vyšším výnosem, jeho konec by mohl spustit opačný proces.“ Bloom nepřipouští, že by se americká vláda nedokázala shodnout na navýšení limitu dluhu, konečné dohodě však může předcházet série politického handrkování a několik dočasných ujednání.
Investor Jim Rogers, který minulý měsíc přiřkl dolaru nálepku „totální pohromy“, uvedl, že pesimismus trhu ohledně americké měny roste, což on sám paradoxně chápe jako impulz k nákupu. „Právě teď vlastním dolar,“ uvedl v rozhovoru pro rádiové vysílání Bloomberg. „Viděl jsem, že na dolaru je 95 až 96 procent medvědů, tak jsem ho nakoupil,“ vysvětluje. Rogers přitom tvrdí, že USA směřují do nové finanční krize, která bude mít horší důsledky, a ještě nedávno tvrdil, že neinvestuje do žádného amerického aktiva.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)