Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECM popírá, že chystá rozprodej majetku. Soud prozatím zakázal manipulaci s majetkem přes 150 tisíc Kč

ECM popírá, že chystá rozprodej majetku. Soud prozatím zakázal manipulaci s majetkem přes 150 tisíc Kč

16.6.2011 11:23, aktualizováno: 16.6. 11:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Společnost ECM Real Estate Investments (ECM), která je od května v úpadku, se ohradila proti tvrzením svých velkých věřitelů, že usiluje o rozprodej firemního majetku. Soud včera na návrh skupiny věřitelů vydal předběžné opatření, kterým ECM zakázal prodej majetku.

"Dlužník upozorňuje, že veškeré argumenty, které navrhovatelé ve svém návrhu na předběžné opatření uvádějí, jsou podložené toliko jejich neodůvodněnou obavou, žádným konkrétním důkazem. Veškeré důkazy předložené navrhovateli dokazují pouze veřejně známý a dlužníkem nerozporovaný záměr prodat některé projekty, nikoli porušení zákona či důvody pro obavy z jeho porušení," uvedla ECM ve vyjádření zaneseném do insolvenčního rejstříku. Veškeré kroky firmy jsou prý v souladu se zákony a v zájmu věřitelů.

Své obavy věřitelé opírají také o tvrzení, že ECM už po zahájení insolvenčního řízení prodala podíly v některých dceřiných firmách. Poukázali na transakce se společnostmi Palisády, ECM Byty nebo Empiria Building. Podíly ECM v těchto firmách podle věřitelů získala společnost Torsar za jednu korunu.

ECM se proti prohlášení úternímu věřitelů ohradila s tím, že tito dostávají od konce roku 2010 pravidelné čtrnáctidenní informace o tom, jako kroky společnosti dělá u projektů, kde jsou splatné bankovní úvěry, kde byl v minulosti nastartován proces jednání s investory, apod. „Žádnou z transakcí, které zmiňují navrhovatelé, dlužník neplánuje a nikdy neplánoval realizovat bez souhlasu insolvenčního soudu případně insolvenčního správce nebo stanoviska prozatímního věřitelského výboru.

Na základě včerejšího předběžného opatření soudu nesmí ECM do rozhodnutí o způsobu řešení úpadku nakládat s majetkem za více než 150.000 korun bez souhlasu insolvenčního správce. Pokud bude chtít firma manipulovat s majetkem za víc než pět milionů korun, bude potřebovat souhlas prozatímního věřitelského výboru.

Soud naopak zamítl další návrh věřitelů na omezení práv a povinností ECM v dceřiných společnostech. Právě majetkové podíly ECM v dceřiných společnostech přitom tvoří podle věřitelů nejhodnotnější část majetkové podstaty společnosti. „Ostatní majetek dlužníka je v poměru k hodnotě podílů dlužníka v jím ovládaných společnostech zanedbatelný,“ píše se v návrhu věřitelů zaslaném Městskému soudu v Praze 2. Hodnota podílů ECM v jeho dcerách však přímo závisí jejich majetku. Soud proto podle věřitelů měl brát v úvahu, že „k zásadním změnám skladby a hodnoty majetkové podstaty dlužníka dochází nejen prodejem aktiv přímo vlastněných dlužníkem, ale i prodejem majetku ve vlastnictví dceřiných společností dlužníka.“

Dlouhodobé závazky ECM činí 165,9 milionu eur, tedy asi 4,1 miliardy korun. Většinu z dluhu tvoří závazky z vydaných dluhopisů. ECM chce řešit své zadlužení reorganizací firmy, což navrhuje i Česká spořitelna a Volksbank CZ. Glancus Investments navrhuje konkurz.

(Zdroj: Insolvenční rejstřík, čtk, ECM)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů