Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řešení pro Řecko nalezeno: Zapojení soukromníků dle vídeňské iniciativy

Řešení pro Řecko nalezeno: Zapojení soukromníků dle vídeňské iniciativy

17.06.2011 12:29, aktualizováno: 17.6. 14:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Zapojení soukromých investorů do druhého záchranného programu proběhne dobrovolně. Prodloužení splatnosti řeckého dluhu bude vedeno v duchu takzvané vídeňské iniciativy – tedy dohodou s věřiteli (bankami), shodli se na dnešní schůzce v Berlíně německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Toto řešení v rámci předchozí diskuse upřednostňovali také zástupci Evropské centrální banky a lze věřit, že mu nebudou stát v cestě ani mezinárodní ratingové agentury. Euro na zprávu zareagovalo posílením na dnešní maximum nad 1,430 USD/EUR a bankovní tituly i futures na Wall Street zamířily výše.

„Chceme účast soukromých věřitelů na dobrovolné bázi,“ řekla na odpolední tiskové konferenci Angela Merkelová s tím, že hodlá na řešení spolupracovat s ECB. „Ohledně tohoto (kroku) by nemělo dojít k žádnému názorovému rozporu s ECB,“ ujistila dnes německá kancléřka. "Čím dřív budeme mít řešení, tím lépe," řekla Merkelová, která odmítla poskytnout celkový časový plán příprav druhé pomoci Řecku.

V rámci vídeňské iniciativy pro střední a východní Evropu se mezinárodní bankovní instituce v roce 2009 dohodly, že zvýší objem úvěrů pro zmíněný region. Hlavní komerční banky se pak zavázaly, že nechají otevřeny úvěrové linky pro své "dcery" ve východní Evropě, respektive v Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a Lotyšsku. Iniciativa tak v zemích střední a východní Evropě pomohla ochránit bankovní systémy.

V současnosti jde pouze o první oficiální výzvu velkým evropským bankám držícím dluhopisy Řecka, aby přišly k jednacímu stolu, kde se najde kompromisní dohoda prodlužující splatnost řeckého dluhu. Ratingové agentury přitom již dříve varovaly, že pokud uvidí, že soukromí věřitelé po přerolování dluhopisů skončí s výrazněji horšími cennými papíry, budou to brát jako znak nedobrovolnosti dohody a vyhlásí default Řecka.

Pokud se provede zapojení soukromých investorů do pomoci Řecka v duchu takzvané vídeňské iniciativy z roku 2009, pak pravděpodobně bude dobrovolné, řekl ve středu člen Rady guvernérů ECB Mario Draghi. Ten je považován za člověka, který má největší šanci stát se letos na podzim novým šéfem ECB, až skončí mandát nynějšímu prezidentovi Jeanu-Claudu Trichetovi.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes také vyzval řeckou vládu, aby provedla reformy a privatizovala. Řecký premiér Jorgos Papandreu dnes vyměnil několik ministrů, včetně šéfa resortu financí Jorga Papakonstantina. Ten sice z vlády nezmizí, řídit ale bude ministerstvo životního prostředí a energetiky.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, WSJ)


Váš názor
  •  
    17.06.2011 14:42

    Obavám se, že po krátkém nadšení z prohlášení paní Merkelové se dostaví vystřízlivění. Poslední série dat nejsou vůbec dobré: např. 1) v Řecku roste počet nezaměstnaných na nové rekordy; 2) zhoršuje se situace španělských bank - objem nesplácených půjček roste na nové rekordy. Řecko je jen špičkou ledovce, trhy se začnou více zaměřovat i na další problémové státy eurozóny. Současná dluhová situace je podle mne již neudržitelná... Doporučuji velkou ostražitost, trhy budou více volatilní.
    cober
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m