Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Studie: Evropský bankovní sektor nabývá na síle, banky si pronajímají více prostor

Studie: Evropský bankovní sektor nabývá na síle, banky si pronajímají více prostor

20.06.2011 12:54
Autor: mediafax

V období mezi dubnem 2010 a březnem 2011 si banky v Evropě pronajaly o 20 procent více kancelářských prostor, než je pětiletý průměr. Uvádí zpráva společnosti Cushman & Wakefield, o které firma informovala v pondělí.

Ve sledovaném období se pronajal více než jeden milion metrů čtverečních kancelářských prostor, což podle zprávy představuje zotavení z krizových let 2009 a 2010, kdy se pronajala méně než polovina této plochy.

Trhu dominují hlavní bankovní centra Londýn, Paříž a Frankfurt. V nich bylo v uplynulém roce dohromady pronajato přes 55 procent celkové plochy kancelářských prostor pronajatých bankám. Nejvyšší aktivitu zaznamenali v Londýně, kde se pronajalo téměř 300 000 metrů čtverečních, tedy 27 procent plochy v celé Evropě.

Nedostatek kvalitní nabídky v řadě lokalit v celé Evropě má podle firmy na svědomí pokračující trend, kdy si společnosti nechávají stavět prostory na míru a stávají se jejich vlastníky. To platí zejména v Londýně a Moskvě. V mnoha evropských městech začíná nájemné v prvotřídních nemovitostech růst. Nájemci si tak již nemohou díky předpronájmu zajistit nižší nájemné, jako to bylo běžné před šesti či devíti měsíci.

Žádný z největších obchodů uzavřených v období od října 2010 do března 2011 nebyl předpronájmem, na rozdíl od dvou největších transakcí, které proběhly v polovině roku 2010.

Pokračuje také trend expanze čínských bank do Evropy. Čínské banky vidí příležitosti na rozvinutém, avšak v současné době nedostatečně zásobeném trhu půjček. Ta souvisí s vyšší obezřetností místních bank.

Ve střední Evropě byl pronájem kancelářských prostor vysoký zejména ve Varšavě a Praze. Varšava zaznamenala o téměř 63 procent vyšší aktivitu, než je pětiletý průměr. Objem pronájmů v Praze v uplynulém roce přesáhl pětiletý průměr o 25 procent.

„Bankovní sektor v České republice byl v uplynulém roce celkem aktivní. Několik bank rozšířilo své pronajaté plochy a zároveň prodloužily pronájem svých stávajících prostor,“ uvedla Radka Novak, vedoucí kancelářského týmu v Cushman & Wakefield.

Výraznou transakci uzavřela Komerční banka, která si v projektu City West nechává postavit 15 tisíc metrů čtverečních ploch. "Unicredit zase podepsala pronájem ploch v budově Filadelfia v BB Centru. Konsolidace a optimalizace kancelářských ploch je zřetelným trendem u největších bankovních hráčů,“ dodala Novak.

Trend vlastnit kancelářské prostory u nás není příliš obvyklý. Jedinou výjimku tvoří právě bankovní sektor. "Banky obvykle nejsou plátci DPH, a proto bývají problematickým nájemcem pro majitele nově dokončených budov. Často tedy situaci řeší tím, že si kancelářskou budovu nechají postavit na klíč a pak ji vloží do svých přidružených nemovitostních fondů,“ vysvětlila Novak.

Největší bankovní kancelářské transakce – Česká republika (duben 2010 – březen 2011)
Rok Čtvrtletí Název projektu Lokalita Nájemce Plocha m2 Transakce Sektor
2011 1 City West A2 Praha 5 KB 15 236 pronájem bankovnictví
2010 2 Millenium Plaza Praha 1 AMCICO Pojišťovna 2092 přejednání pojišťovnictví
2010 3 City Point Praha 4 AXA ASSISTANCE 2013 pronájem pojišťovnictví
2010 1 Avenir BP Praha 5 ČSOB 1988 pronájem bankovnictví
2011 1 Avenir Business Park B, C Praha 5 ČSOB 1671 expanze bankovnictví

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data