Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skrytá pomoc PIGS a rostoucí monetární nerovnováhy v eurozóně?

Skrytá pomoc PIGS a rostoucí monetární nerovnováhy v eurozóně?

21.06.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Hans-Werner Sinn z německého IFO Institutu přišel s několika alarmujícími údaji ohledně údajného růstu nerovnováh v systému Target2, který funguje mezi evropskými centrálními bankami. Zaměřil se na to, že Bundesbank v současné době poskytuje úvěry dalším centrálním bankám v Evropě, jejichž celková výše dosahuje 325 miliard eur. Tyto úvěry se u centrálních bank zemí na periferii eurozóny (země PIGS) vedou jako jejich závazky. Podle Sinna navíc toto úvěrování omezuje schopnost německých bank půjčovat domácím subjektům, což zpomaluje ekonomické oživení. Jeho názory vyvolaly intenzivní debatu o tom, nakolik je Německo vystaveno riziku nesplácení těchto dluhů a zda se ECB podílí na této „skryté pomoci“ zemím PIGS.

Profesor Sinn má zčásti pravdu a zčásti se mýlí. Nerovnováhy se v systému Target2 objevují, protože platby ze zemí PIGS směřující do Německa od roku 2007 převyšují platby jdoucí opačným směrem. Důvodem je jejich deficit běžného účtu a to, že platí německým bankám za německé zboží. A projevuje se i skutečnost, že lidé ztrácejí důvěru v banky v zemích PIGS a svá depozita přesouvají do Německa. Třetím důvodem je chování německých bank – omezily krátkodobé úvěry směrem k zemím PIGS a peníze stáhly domů.

Před krizí byl deficit běžného účtu zemí PIGS financován zejména bankami v Německu a Francii, po ní se ale tok kapitálu obrátil a země PIGS se musely poohlédnout po jiném zdroji financování. Jediným místem je systém Target2. Odliv peněz z komerčních bank zemí PIGS znamenal, že jejich centrální banky kumulovaly deficity v Target2. Příliv peněz do německých bank zase znamenal, že Bundesbank rostl přebytek. Výsledkem je, že aktivity ECB poskytly toky kapitálu, který umožnil přetrvání velkých platebních nerovnováh v EMU.

Podle Sinna jsou tyto toky peněz to samé jako přímé úvěry od Bundesbank centrálním bankám zemí PIGS. To je ale omyl. Bundesbank představuje věřitele celého systému, ne jednotlivých bank. A kolaterálem jsou dluhopisy zemí PIGS držené Evropskou centrální bankou. Německo by však na defaultech zemí PIGS mohlo prodělat, protože drží 30 % kapitálu ECB.

Sinn také tvrdí, že úvěrování v Německu je omezeno, protože Bundesbank půjčuje peníze do zemí PIGS. To je ale hodně přehnané. Žádné omezení na poskytování likvidity ze strany ECB směrem do Německa neexistuje a německé banky mají více než dostatek hotovosti – většina z ní plyne právě ze zemí PIGS. Žádné známky zadrhnutí na trhu s úvěry v Německu proto neexistují.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q