Prezident americké centrální banky Ben Bernanke bude pravděpodobně otálet s utažením měnové politiky i ve třetím čtvrtletí roku. Shoduje se na tom většina ekonomů v průzkumu agentury Bloomberg. Fed podle nich pozdrží stáhnutí rekordního množství jím dodané likvidity z ekonomiky, aby podpořil její slábnoucí oživování, k další fázi nákupu vládních aktiv však již nedojde, vyplývá z průzkumu.
Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) dnes zahájí dvoudenní jednání ve Washingtonu, jehož závěry bude Bernanke prezentovat zítra odpoledne amerického času. Téměř 80 procent z necelé šedesátky dotázaných ekonomů očekává, že rozvaha Fedu zůstane v současné podobě minimálně do letošního října, zatímco ještě v dubnu byla o tomtéž přesvědčena polovina odborníků. Navíc podle čerstvých dat každý devátý z deseti předpokládá, že závazek centrálních bankéřů podržet klíčové sazby na současném historickém minimu „po delší časové období“ nebude odvolán dříve než v závěrečném kvartálu roku.
Bernanke zatím nijak nenaznačil, že by utahování měnové politiky mělo přijít v dohledné době. Takový signál nenabízejí ani data z americké ekonomiky, když série překvapivě špatných čísel v posledních týdnech ukázala, že pravděpodobně není kam spěchat. Bernanke označil vývoj amerického hospodářství za „frustrující“ a řekl: „Ekonomika operuje stále hluboko pod svým potenciálem, proto potřebujeme akomodační monetární politiku. Nezapomněl ale také dodat, že Fed přijme „jakékoliv kroky nutné pro udržení inflace pod kontrolou“.
Trhy tak očekávají, že Fed změnu směru svých politických kroků ještě nějakou dobu pozdrží, čímž tlačí na pokles dlouhodobých úrokových sazeb a ekonomika tak dostává silný růstový stimul. „Tím, jak signalizují, že podmínky takto ponechají po delší dobu, de facto dále uvolňují,“ hodnotí postup Fedu ekonom Securities v New Yorku Carl Riccadonna. Právě samotné očekávání dalšího postupu Fedu přitom hraje na trzích důležitou roli. Jak dříve uvedla viceprezidentka centrální banky Jane Yellen, bude-li veřejnost předpokládat, že Fed onen „exit“ pozdrží, tím lépe pro naplňování cíle snižovat nezaměstnanost. „Finanční podmínky se tak stávají více akomodační, ačkoli nedojde k žádné změně úrovně stimulačního kapitálu,“ řekla.
Boj s vysokou nezaměstnaností se však Spojeným státům zatím příliš nedaří. Slabý trh práce i situace na realitním trhu narušily i optimismus manažerů amerických firem. Počet zástupců podnikatelské sféry sázející na růst tržeb v dalším půlroce v průzkumu Bloomberg mírně klesl na 87 procent z předchozích 92 procent. Od posledního jednání FOMC v dubnu je horší sentiment patrný také v poklesu akciových trhů i dluhopisových výnosů, což je známka silnějšího vnímání rizika. Takřka 70 procent ekonomů se však domnívá, že třetí kolo kvantitativního uvolňování je „velmi nepravděpodobné“, téměř jednohlasně (72 z 73) analytici predikují, že sazby zůstanou po zítřku na současné, prakticky nulové úrovni.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC)