Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed: Sazby nadále na minimu. Růst ekonomiky nestačí na silnější snížení nezaměstnanosti. Inflační tlaky zesilují

Fed: Sazby nadále na minimu. Růst ekonomiky nestačí na silnější snížení nezaměstnanosti. Inflační tlaky zesilují

22.6.2011 18:55, aktualizováno: 23.6. 9:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americká centrální banka (Fed) nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změn na historickém minimu v pásmu nula až 0,25 procenta. Ponechá je nízko po rozšířené období, což dle šéfa Fedu Bernankeho znamená nejméně dvě až tři měnová jednání, ale může to být výrazně déle. Hospodářské oživení podle Fedu pokračuje mírným tempem, je ale pomalejší, než Fed předpokládal. To jej vedlo ke snížení očekávaného růstu ekonomiky pro letošní rok. Vyšší jsou naopak inflační tlaky, Fed má ale zato, že jde pouze o přechodný jev způsobený například vyššími cenami pohonných hmot. Na konci roku očekává inflaci 2,3 až 2,5 procenta (CPI), bez energií a potravin 1,3 až 1,6 procenta.

Přechodnost se ale ne zcela týká samotného tempa růstu ekonomiky. "Zpomalení americké ekonomiky je dočasné jen z části, z části naopak může být trvalejšího charakteru," připustil šéf Fedu Ben Bernanke. "Nižší tempo růstu částečně odráží faktory, které budou patrně jen přechodné," píše se ve zprávě, kterou vydal Federální výbor pro operace na otevřeném trhu (FOMC). V expanzi ale pokračují výdaje domácností a vyšší je také objem podnikových investic do zařízení a softwaru. Bernanke uvedl, že Fed nyní podíl dočasných a trvalejších faktorů není schopen přesně rozlišit. Pro letošní rok Fed snížil očekávané tempo růstu americké ekonomiky do rozmezí 2,7 až 2,9 procenta z dosavadního (dubnového) odhadu 3,1 až 3,3 procenta. Trh nemovitostí a další faktory dle Bernankeho budou stlačovat růst ekonomiky i v roce 2012.

fed1
Zdroj: FOMC

Za rychlejším růstem inflace jsou vedle dražších pohonných hmot rovněž dopady narušení globálního dodavatelského řetězce po nedávném zemětřesení v Japonsku. Fed se ale domnívá, že až přechodné jevy pominou, ekonomika se opět vrátí k rychlejšímu růstu. Oživení ekonomiky očekává Bernanke od počátku roku 2012, nicméně jasně uvedl, že celkově budou budoucí tempa růstu americké ekonomiky nižší, než s jakými odhady Fed dosud pracoval. Problémem nadále zůstává vyšší nezaměstnanost, která se v květnu zvýšila na 9,1 procenta. "Očekáváme, že míra nezaměstnanosti bude i nadále klesat, tempo tohoto poklesu je však frustrujícím způsobem pomalé," uvedl šéf Fedu Ben Bernanke. Očekávání Fedu pro konec roku 2011 hovoří o míře nezaměstnanosti 8,6 až 8,9 procenta.

fed2
Zdroj: FOMC

Bernanke rovněž uvedl, že za velmi příznivé a žádoucí považuje snížení amerického rozpočtového schodku a dluhu. S EU a eurozónou dle jeho slov úzce Fed konzultuje otázku Řecka, které vnímá jako významný faktor finanční nestability s dopady na ekonomiku. "Pokud by selhala snaha vyřešit situaci v Řecku, představovalo by to hrozbu evropskému finančnímu systému, globálnímu finančnímu systému i evropské jednotě," prohlásil Bernanke. Dopad řeckých problémů na americké banky ale hodnotí jako velmi omezený.

"Nic překvapivého. Kvůli předpokládaným dopadům na ekonomiku a nákladům na financování je teď dost těžké zvýšit sazby, protože by to nepříznivě ovlivnilo výši deficitu. Na druhou stranu to ale dlouhodobě uškodí dolaru, pokud sazby zůstanou na současné úrovni," komentoval šéf makléřské společnosti Bradley Woods & Co Dan Ripp.

Fed rovněž potvrdil, že na konci června ukončí program QE2, jak se označuje druhá fáze takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky. Fed k tomuto programu sáhl loni na podzim, aby podpořil hospodářský růst. Žádný nový program na podporu ekonomiky centrální banka neoznámila. Během QE2 měl Fed postupně koupit americké státní dluhopisy v objemu asi 600 miliard dolarů (zhruba 10,1 bilionu Kč). Po ukončení programu bude Fed reinvestovat výnosy. "Od počátku programu se americká ekonomika zlepšila, ne ale tolik, kolik by bylo potřeba," uvedl Bernanke.

Ceny akcií na zprávu nezareagovaly výrazně. Hlavní indexy během dopolední části obchodování nejprve smazaly prakticky všechny počáteční ztráty, nakonec se ale v závěru obchodování shodně propadly do 0,65-0,70% ztráty. Zpevněním o více jak cent z úrovní nad 1,44 USD/EUR pod hladinu 1,43 USD/EUR nakonec zareagoval americký dolar. Aktuálně eurodolar obchoduje na hladině 1,4300 USD/EUR.

(Zdroj: čtk, Bloomberg, CNBC, AP, Reuters)


Váš názor
  • Bernanke - může být tak i tak.
    23.6.2011 8:11

    Kdyby neříkal nic, udělal by možná lépe. Asi mu již z toho všeho hrabe. Jako myška běhá stále kolem dokola a nemůže najít díru ven.
    /eye/
Aktuální komentáře
20.10.2018
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data