Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francouzské banky se zapojí do pomoci Řecku a přistoupí na prodloužení splatnosti dluhu, u dalších zemí se zatím neví

Francouzské banky se zapojí do pomoci Řecku a přistoupí na prodloužení splatnosti dluhu, u dalších zemí se zatím neví

24.6.2011 17:25
Autor: ČTK

Francouzské banky a pojišťovny se zapojí do pomoci Řecku a přistoupí na prodloužení splatnosti řeckých dluhopisů. Novinářům to dnes po skončení summitu EU v Bruselu řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

"Měli jsme řadu setkání se zástupci bank a pojišťoven. Není tam žádný problém," uvedl Sarkozy. Na zapojení soukromého sektoru do další pomoci krachujícímu Řecku "tlačí" od počátku Německo a prakticky se na něm na dvoudenním summitu dohodli i lídři EU. Upozorňují však, že zapojení investorů bude dobrovolné, nikoliv povinné.

Německá kancléřka Angela Merkelová se na rozdíl od svého francouzského kolegy odmítla k případné účasti německých bank a pojišťoven na záchraně Řecka vyjádřit. "Současný stav jednání bych nerada komentovala. Myslím, že je nejdůležitější nejdřív jednat, a teprve poté sdělovat výsledky," řekla.

Britský premiér David Cameron, který krátce před začátkem vrcholné unijní schůzky navštívil Prahu, ovšem státníky upozorňoval, že čas získaný případnou další pomocí Řecku by členské státy EU měly využít k "opevnění" vlastních bank.

"Všechny evropské země musí využít času, který máme, k posílení bank a musí zajistit, že plní veškeré požadavky a jsou natolik silné, že ustojí jakékoliv problémy a potíže," uvedl. Celá řada evropských bank by na případném bankrotu Řecka tratila, řecký dluh totiž drží ze 75 procent právě zahraniční investoři. "Každá banka si musí být absolutně jistá, kolik do Řecka investovala," dodal britský premiér.

Česko podle premiéra Petra Nečase chtělo, aby zapojení soukromého sektoru bylo povinné. Nakonec ale bude dobrovolné. Nečas dodal, že je třeba sledovat, aby kvůli zapojení zahraničních bank a řešení současné krize, nedocházelo k přesunu rizikových dluhopisů z cizích "matek" na české banky.

"My musíme vycházet z toho, že 95 procent bankovního trhu v České republice je vytvářeno českými bankami, které jsou dcerami svých zahraničních matek. To propojení je tady obrovské," připustil Nečas.

ČNB podle něj pro to bedlivě monitoruje, aby nějaká zahraniční banka nerestrukturalizovala portfolio svých dluhopisů tak, že si kvůli domácímu bankovnímu sektoru bude vylepšovat bilanci tím, že by převedla některé rizikové dluhopisy do české pobočky. V souvislosti s držením řeckých dluhopisů jsou zmiňovány například francouzská banka Société Générale vlastníci v ČR Komerční banku či belgická KBC, která v ČR ovládá ČSOB.


Váš názor
  •  
    24.6.2011 17:41

    Jsem zvědav jak budou sledovat,aby zahraniční matky nepřeváděly nevýhodné úvěry na české banky.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů