Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
K9 shodu na koaličním dodatku nenalezla, budoucnost vlády otázkou

K9 shodu na koaličním dodatku nenalezla, budoucnost vlády otázkou

27.6.2011 8:33
Autor: ČTK

Ani v neděli se koaličním politikům nepodařilo nalézt shodu na dodatku koaliční smlouvy a jednání o něm zřejmě pokračovat nebude, protože dvě větší vládní strany jej považují za ukončené. Takzvaná K9 dnes řešila ekonomiku, především výhrady Věcí veřejných k návrhu rozpočtu na příští rok, jak ho připravil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Nejmenší vládní straně se nelíbí například seškrtání rozpočtu školství, TOP 09 ale ustoupit odmítla a její předseda navrhl maraton vyjednávání zastavit.

K personálním změnám ve vládě se tak dnes vyjednavači vůbec nedostali. Dodatkem, který má být hotov do 30. června, podmiňují VV svoje setrvání v kabinetu. Ostatní koaliční strany jsou podle svých předsedů připraveny podepsat to, na čem se strany dosud dokázaly shodnout.

"Jednali jsme o programových bodech a nedohodli jsme se na garanci, že učitelé dostanou přidáno čtyři miliardy, jak bylo v koaliční smlouvě, a na garanci, že na Státní fond dopravní infrastruktury bude 14 miliard korun, jak bylo v koaliční smlouvě. V tomto bodě TOP 09 řekla, že jednání přerušuje," prohlásil po schůzce předseda VV Radek John.

Zástupci VV se k jednání vyjádřili samostatně, ostatní dva koaliční partneři přišli před novináře z Kramářovy vily společně.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas jim řekl, že ODS a TOP 09 považovaly za neúčelné, aby pokračovalo nekonečné vyjednávání, kdy se požadavky neustále měnily, posunovaly a znovu nastolovaly. Na 99 procentech projednávaných programových bodů se podle něj strany shodly.

"Nicméně není nám úplně jasné, o co Věcem veřejným jde. To je ta lepší varianta. Ta horší je, že nám to je jasné až příliš," poznamenal předseda vlády, tedy že chtějí vlastního stranického ministra dopravy a 14 miliard korun navíc.

Místopředsedkyně VV Karolína Peake řekla, že v tuto chvíli VV pokládají za zpochybněnou i původní koaliční smlouvu, kterou strany uzavřely vloni při vzniku vlády.

Nečas a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg novinářům řekli, že pro ně je koaliční smlouva stále platná a vládní koalice trvá. "To je jejich právo a my nebudeme používat násilí, abychom je udrželi ve vládě. To slibuji," odpověděl premiér na otázku, jak vnímá možný odchod VV z vlády.

Předseda VV John uvedl, že nyní se musí poradit poslanecký klub strany a další kroky je možné očekávat v horizontu příštích tří dnů.

Neformální lídr VV Vít Bárta novinářům po jednání K9 potvrdil, že TOP 09 odmítla o některých programových bodech jednat, poděkoval naopak za pozitivní posun v jednání například v otázce zdanění hazardu. VV totiž prosadily svůj požadavek; nová daň pro loterijní společnosti by měla platit už od ledna 2012, ne až o rok později, jak chtěly větší strany.

"My odmítáme přikrýt dodatek ke koaliční smlouvě bílým ubrusem, pod který schováme latentní nedohodu o rozpočtech na příští rok," podotkla Peake. VV prý nechtějí dospět k tomu, aby se koalice v září znovu "fatálním způsobem" hádala o rozpočtu, když je možné si zásadní věci vyříkat už nyní.

Podle premiéra ale není možné, aby státní rozpočet předjednávala K9. "To při vší úctě k Věcem veřejným, je to z jejich strany požadavek více než odvážný," komentoval výhrady nejmenší vládní strany Nečas.

Nečas má za oprávněné, aby VV měly ve vládě čtyři ministry. VV žádají odchod nestraníka Radka Šmerdy z čela ministerstva dopravy. Podle zdroje blízkého vedení ODS ale předseda VV John se Šmerdou ani přes dvojí Nečasovu urgenci zatím vůbec ani nehovořil. Nečas právo na čtyři křesla pro VV respektuje a nabídl této straně pozici vicepremiéra a šéfa legislativní rady vlády.

"Jednání považujeme za uzavřené. Je těžké, když nejmenší strana vznáší stále požadavky," řekl také Schwarzenberg s tím, že jeho strana bude dodržovat koaliční dohodu. VV podle něj nemají jasný program, a tak jej nahrazují různými měnícími se požadavky. "Koalice nemůže být nekonečně zdržovaná v normální práci," uvedl a připomněl, že jeho strana žádné dodatečné požadavky nevznáší.

Už ve středu K9 diskutovala zhruba devět hodin a strany se shodly na naprosté většině programových otázek dodatku k současné koaliční smlouvě. Dnes trvalo jednání čtyři hodiny.

VV daly před časem svým partnerům ultimátum. Pokud se neuzavře do 30. června dodatek ke koaliční smlouvě, který by zohlednil jejich požadavky, odejdou z vlády. John dnes večer potvrdil, že termín stále platí.


Váš názor
 •  
  27.6.2011 9:11

  Ty díry jsou pro ně, tak proč by je ucpávali.
  Homo
 • To není žádná vláda,
  27.6.2011 9:02

  to je jen banda magorů. Tupé zdražování či škrtání u bezbraných důchodců, invalidů a rodin s dětmi dokáže reformou nazývat jen blb. Místo toho, aby v tom cedníku zvaném státní rozpočet ucpávali díry, neustále hledají způsob, jak do cedníku nalít víc peněz.
  Peté13
Aktuální komentáře
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá
8:58Evropské burzy po čínské rally mohou začít den opatrně v plusu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data