Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
K9 shodu na koaličním dodatku nenalezla, budoucnost vlády otázkou

K9 shodu na koaličním dodatku nenalezla, budoucnost vlády otázkou

27.06.2011 8:33
Autor: ČTK

Ani v neděli se koaličním politikům nepodařilo nalézt shodu na dodatku koaliční smlouvy a jednání o něm zřejmě pokračovat nebude, protože dvě větší vládní strany jej považují za ukončené. Takzvaná K9 dnes řešila ekonomiku, především výhrady Věcí veřejných k návrhu rozpočtu na příští rok, jak ho připravil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Nejmenší vládní straně se nelíbí například seškrtání rozpočtu školství, TOP 09 ale ustoupit odmítla a její předseda navrhl maraton vyjednávání zastavit.

K personálním změnám ve vládě se tak dnes vyjednavači vůbec nedostali. Dodatkem, který má být hotov do 30. června, podmiňují VV svoje setrvání v kabinetu. Ostatní koaliční strany jsou podle svých předsedů připraveny podepsat to, na čem se strany dosud dokázaly shodnout.

"Jednali jsme o programových bodech a nedohodli jsme se na garanci, že učitelé dostanou přidáno čtyři miliardy, jak bylo v koaliční smlouvě, a na garanci, že na Státní fond dopravní infrastruktury bude 14 miliard korun, jak bylo v koaliční smlouvě. V tomto bodě TOP 09 řekla, že jednání přerušuje," prohlásil po schůzce předseda VV Radek John.

Zástupci VV se k jednání vyjádřili samostatně, ostatní dva koaliční partneři přišli před novináře z Kramářovy vily společně.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas jim řekl, že ODS a TOP 09 považovaly za neúčelné, aby pokračovalo nekonečné vyjednávání, kdy se požadavky neustále měnily, posunovaly a znovu nastolovaly. Na 99 procentech projednávaných programových bodů se podle něj strany shodly.

"Nicméně není nám úplně jasné, o co Věcem veřejným jde. To je ta lepší varianta. Ta horší je, že nám to je jasné až příliš," poznamenal předseda vlády, tedy že chtějí vlastního stranického ministra dopravy a 14 miliard korun navíc.

Místopředsedkyně VV Karolína Peake řekla, že v tuto chvíli VV pokládají za zpochybněnou i původní koaliční smlouvu, kterou strany uzavřely vloni při vzniku vlády.

Nečas a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg novinářům řekli, že pro ně je koaliční smlouva stále platná a vládní koalice trvá. "To je jejich právo a my nebudeme používat násilí, abychom je udrželi ve vládě. To slibuji," odpověděl premiér na otázku, jak vnímá možný odchod VV z vlády.

Předseda VV John uvedl, že nyní se musí poradit poslanecký klub strany a další kroky je možné očekávat v horizontu příštích tří dnů.

Neformální lídr VV Vít Bárta novinářům po jednání K9 potvrdil, že TOP 09 odmítla o některých programových bodech jednat, poděkoval naopak za pozitivní posun v jednání například v otázce zdanění hazardu. VV totiž prosadily svůj požadavek; nová daň pro loterijní společnosti by měla platit už od ledna 2012, ne až o rok později, jak chtěly větší strany.

"My odmítáme přikrýt dodatek ke koaliční smlouvě bílým ubrusem, pod který schováme latentní nedohodu o rozpočtech na příští rok," podotkla Peake. VV prý nechtějí dospět k tomu, aby se koalice v září znovu "fatálním způsobem" hádala o rozpočtu, když je možné si zásadní věci vyříkat už nyní.

Podle premiéra ale není možné, aby státní rozpočet předjednávala K9. "To při vší úctě k Věcem veřejným, je to z jejich strany požadavek více než odvážný," komentoval výhrady nejmenší vládní strany Nečas.

Nečas má za oprávněné, aby VV měly ve vládě čtyři ministry. VV žádají odchod nestraníka Radka Šmerdy z čela ministerstva dopravy. Podle zdroje blízkého vedení ODS ale předseda VV John se Šmerdou ani přes dvojí Nečasovu urgenci zatím vůbec ani nehovořil. Nečas právo na čtyři křesla pro VV respektuje a nabídl této straně pozici vicepremiéra a šéfa legislativní rady vlády.

"Jednání považujeme za uzavřené. Je těžké, když nejmenší strana vznáší stále požadavky," řekl také Schwarzenberg s tím, že jeho strana bude dodržovat koaliční dohodu. VV podle něj nemají jasný program, a tak jej nahrazují různými měnícími se požadavky. "Koalice nemůže být nekonečně zdržovaná v normální práci," uvedl a připomněl, že jeho strana žádné dodatečné požadavky nevznáší.

Už ve středu K9 diskutovala zhruba devět hodin a strany se shodly na naprosté většině programových otázek dodatku k současné koaliční smlouvě. Dnes trvalo jednání čtyři hodiny.

VV daly před časem svým partnerům ultimátum. Pokud se neuzavře do 30. června dodatek ke koaliční smlouvě, který by zohlednil jejich požadavky, odejdou z vlády. John dnes večer potvrdil, že termín stále platí.


Váš názor
 •  
  27.06.2011 9:11

  Ty díry jsou pro ně, tak proč by je ucpávali.
  Homo
 • To není žádná vláda,
  27.06.2011 9:02

  to je jen banda magorů. Tupé zdražování či škrtání u bezbraných důchodců, invalidů a rodin s dětmi dokáže reformou nazývat jen blb. Místo toho, aby v tom cedníku zvaném státní rozpočet ucpávali díry, neustále hledají způsob, jak do cedníku nalít víc peněz.
  Peté13
Aktuální komentáře
13.05.2021
22:04   
18:25Inflační a deflační aktiva
17:40Bloomberg: Colonial Pipeline zaplatila hackerům téměř pět milionů dolarů
17:20O2 navrhuje dividendu a emisní ážio v celkové výši 21 Kč na akcii
17:20Akcie obracejí vzhůru. A znovu s vyššími inflačními čísly  
14:50Čínská Alibaba se kvůli pokutě propadla do ztráty, tržby ale vzrostly o 64 procent
14:30Česká zbrojovka, a.s.: Oznámení o svolání řádné valné hromady Společnosti
14:21Výhled Fidelity pro druhé čtvrtletí a dál: Cesta ven ze zimy plné nespokojenosti
12:25UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: KID Sdělení klíčových informací 2021
12:24Ideální rok čínské ekonomiky
12:15Bankovní asociace zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky na 3,3 procenta
11:09Google dostal v Itálii pokutu 102 mil. eur za neumožnění konkurenční aplikace v Android Auto
10:49Téměř půl bilionu dolarů na polovodiče. Korea má plán, jak se stát čipovou velmocí
10:45Evropa neodolala a padá také. Do debaty o inflaci promluví další důležitá data i bankéři z Fedu  
9:04Rozbřesk: Americká inflace dopadla na českou korunu, akcie i dluhopisy. Dolaru se daří
8:50Trhy dnes otevřou červené, Tesla ruší platby v bitcoinech  
8:28Emisní povolenky pokořily další rekord, cena se vyšplhala nad 55 eur
8:23Tesla ruší platby v bitcoinech. Musk je znepokojen dopadem jejich těžby na životní prostředí
6:08Guru stock-pickingu radí "ETF na SPX". Co dalšího vzkazuje Buffett nováčkům?
12.05.2021
22:03Dubnová inflace volá medvědy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Airbnb Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
0:00Coinbase Global Inc (03/21 Q1)
0:00DoorDash Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
0:00Luminar Technologies Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
0:00Prysmian SpA (03/21 Q1)
0:00Walt Disney Co/The (03/21 Q2, Aft-mkt)
7:30Telefonica SA (03/21 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y