Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Davies: Na trhu s ropou převažovala spekulace. Dobře, že IEA zasáhla. OPEC je ostře jiného názoru

Davies: Na trhu s ropou převažovala spekulace. Dobře, že IEA zasáhla. OPEC je ostře jiného názoru

28.06.2011 10:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Ostré napětí mezi ropným kartelem OPEC a agenturou IEA vyvolalo její rozhodnutí uvolnit na trh s ropou zásoby a tlačit tak cenu dolů. Šéf OPEC vyzval IEA, aby od naprosto neodůvodněného kroku okamžitě upustila. Rozhodnutí IEA naopak na svém blogu obhajuje Gavyn Davies. Cení jej zejména jako zásah proti spekulaci.

Až donedávna byl široce rozšířený názor, že spekulace může ceny ropy ovlivnit jen v případě, že má nějaký vliv na její zásoby. Důvodem je to, že spekulanti nemohou ovlivnit celkovou poptávku po ropě vyjma případu, kdy jsou ochotni držet její fyzické zásoby. V poslední době se však tento názor zpochybňuje. Ropné společnosti totiž mohou spekulovat tím, že zmenší nabídku v případě, že čekají růst cen. Pokud k tomu dojde, „zásoby v zemi“ vzrostou a ceny také, uvádí na blogu Davies. Nic z toho nevysvětluje růst cen ropy v letech 2002 – 2008, kdy hrál dominantní roli růst poptávky rozvíjejících se ekonomik. Zdá se však, že spekulace měly určitý vliv na velký růst cen v letech 1979, 1986 a 1990. Růst ropy byl přitom ve dvou z těchto tří případů klíčový pro spuštění globální recese, dodává.

To, že IEA minulý týden nečekaně uvolnila zásoby ropy a stlačila cenu dolů asi o 8 %, lze tedy podle něho pochopit. Christiane Baumeister a Lutz Kilian (CEPR) ve své analýze z minulého týdne ukazují, že cena ropy by měla spadnout na 75 dolarů za barel, základem jejich prognózy je strukturální VAR model a data ke konci roku 2010. Spekulativní poptávka na počátku roku 2011 podle nich mohla zvýšit cenu ropy asi o 19 %; dubnová cena 114 dolarů za barel „je konzistentní s ještě větší spekulativní aktivitou, než jaká byla v roce 1990“. Pokud jsou tyto závěry správné, ekonomický fundament měl cenu ropy tlačit dolů, spekulace však působila opačným směrem a intervence IEA byla v pořádku. Pokud by se ale IEA snažila o podobný krok opakovaně, došly by jí zásoby a její taktika by mohla nakonec mít negativní efekt.

Zcela opačného názoru na krok IEA je šéf Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Kartel dnes vyzval Mezinárodní agenturu pro energii (IEA), aby okamžitě zastavila uvolňování ropy ze strategických rezerv. „Ropný kartel pro zvyšování nabídky na ropném trhu nevidí žádný důvod,“ řekl generální tajemník organizace Abdalláh Badrí na tiskové konferenci ve Vídni po jednání zástupců OPEC a Evropské unie. „Doufám, že tento postup bude zastaven, a to okamžitě," řekl Badrí. "Nevidíme žádný dobrý důvod pro uvolňování takového množství a doufáme, že IEA se této aktivity zdrží," dodal. Činitelé EU se od roku 2005 setkávají s představiteli OPEC k výměně informací pravidelně každý rok.

IEA minulý čtvrtek v úzké součinnosti se Spojenými státy rozhodla uvolnit příští měsíc ze strategických rezerv členských zemí celkem 60 milionů barelů ropy. Za důvod rozhodnutí označila nutnost eliminování dopadů chybějící libyjské těžby. Komentátoři však poukazují na snahu americké vlády ukázat v předvolebním období, že něco dělá proti vysokým cenám benzinu. Dopady libyjského výpadku vrcholily v dubnu a poslední měsíc ropa oslabovala.

O víkendu odsoudil krok IEA Írán, podle něhož jde o krok politicky motivovaným ovlivňováním trhu, které nebude mít trvalý dopad na ceny. Rozhodnutí IEA vedlo od čtvrtka k poklesu cen ropy o zhruba deset procent.

Na posledním zasedání OPEC se Saúdské Arábii nepodařilo přesvědčit ostatní členy k dohodě na zvýšení těžby, které by snížilo ceny ropy a zmírnilo rizika růstu inflace a útlumu globální ekonomiky. Írán o víkendu uvedl, že na příštím zasedání OPEC opět odmítne jakékoliv návrhy na zvýšení produkce ropy a kritizoval i Saúdskou Arábii za to, že jednostranné zvyšuje těžbu.

Írán, který letos OPEC předsedá, se dnes ve Vídni držel nekompromisního postoje vůči zvyšování nabídky ropy na trhu. "Situace na trhu je normální, nabídka a poptávka jsou na přiměřené úrovni. Neexistuje žádná potřeba dodatečné nabídky," řekl úřadující íránský ministr ropného hospodářství Mohammad Alí Abadí.

(Zdroj: Bloomberg, OPEC, čtk, Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
  • Zase nedozírná hloupost amíků
    28.06.2011 13:15

    Ustavují vyšetřovací komise,uvolnují rezervy jen at je cena ropy zase dole,no a viníka hledají po celém světě jen ne u sebe.Pokud tisknou peníze tak dělají inflaci a to si myslí že svět jim bude dávat ropu pořád za stejnou cenu když svět zaplavujou tistěnými penězy.Dnes je to za dolar a púokud budete tisknout zitra za tři,tak to vždy bylo a bude
    prorok
Aktuální komentáře
03.07.2022
9:43Víkendář: Nástup elektromobilů a dekarbonizace poslední míle
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  
16:56Atlanta věští pokles, akcie jsou naladěny trochu jinak
16:20Newsweek: Ruská ekonomika se hroutí, ukazují nová statistická data
15:32Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard Kč
15:16Jak se Meta přemístila z růstových do hodnotových ETF
14:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o provedení zápisu fúze ve veřejném rejstříku
13:38Recese straší trhy. Investoři prchají jak z akcií, tak z dluhopisů
12:21Děkujeme za přízeň! Patria opět mezi oceněnými brokery soutěže Zlatá koruna 2022
11:43Akcie se snaží zvedat, ale evropská inflace byla vyšší a rizikem je americké ISM  
11:23Inflace v eurozóně v červnu opět překonala rekord, zrychlila na 8,6 procenta
11:10Perly týdne: Medvědí trhy nekončí učebnicově, naše reality mezi nejnafouknutějšími na světě
10:53Podmínky v průmyslu se v červnu poprvé od srpna 2020 zhoršily
9:37Evropská unie v červnu poprvé dovezla více plynu ve formě LNG z USA než skrze plynovody z Ruska
9:14Rozbřesk: Technická stagflace je oč tu teď běží. Dlouhé úrokové sazby kolabují
8:52Evropa načne nové pololetí negativně, ČEZ bez nároku na dividendu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data