Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ERÚ: Nepřispěje-li vláda miliardami, příští rok znovu hrozí skokové zdražení elektřiny

ERÚ: Nepřispěje-li vláda miliardami, příští rok znovu hrozí skokové zdražení elektřiny

28.6.2011 15:39
Autor: ČTK

V příštím roce opět hrozí výrazný růst cen elektřiny, pokud vláda znovu neuvolní několik miliard korun na omezení zdražení kvůli fotovoltaickým elektrárnám. Bez vládních dotací by zdražení elektřiny pro domácnosti mohlo činit 9,7 procenta, průmyslové podniky by si připlatily o 13,9 procenta více než letos. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu.

Při stejné státní dotaci jako v loňském roce, kdy činila 12 miliard korun, by se průměrná cena elektřiny pro domácnosti mohla zvýšit o 3,6 procenta. Průmyslové podniky by si za elektrickou energii proti letošku připlatily o šest procent více. To vše za předpokladu, že tzv. silová elektřina by vzrostla o pět procent, odhaduje ERÚ.

Konečné ceny elektřiny příští rok zvýší podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, kterou ERÚ odhaduje na 679 korun za megawatthodinu. Tato podpora prudce vzrostla již letos a původně měla činit více než 500 Kč/MWh. Vláda ji kvůli hrozbě výrazně dražší elektřiny srazila na 370 Kč/MWh.

Snížení příspěvku stálo vládu zmíněných 12 miliard korun, které získala mimo jiné zdaněním solárních elektráren sazbou 26 procent. Právě solární elektrárny se největší mírou podílejí na růstu obnovitelných zdrojů energie v Česku. Investoři do solárních elektráren chystají kvůli vládním krokům proti státu arbitráže.

Nyní je otázkou, zda vláda získá peníze na kompenzaci růstu podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů i pro příští rok. Podle ERÚ by vláda o výši dotace měla rozhodnout do konce října.

ERÚ v příštím roce počítá se zdražením takzvané silové elektřiny, která by měla tvořit necelou polovinu celkové ceny, o pět procent. Druhou část tvoří regulovaná cena elektřiny, která mimo jiné zahrnuje příspěvek na obnovitelné zdroje.

Instalovaný výkon tuzemských fotovoltaických elektráren přesahuje 1900 megawattů, na začátku loňského roku činil 463 MW. Investory do fotovoltaiky v minulých letech nalákala výhodná finanční podpora. Nově postaveným elektrárnám byla podpora od letošního roku omezena, dříve postavené elektrárny ale mají dlouhodobě garantovanou podporu, která nyní zvyšuje ceny elektřiny.


Váš názor
 •  
  29.6.2011 13:16

  viz EU statistika - v roce 2010 platili obyvatelé ČR za plyn a elektřinu nejvíce za všech 27 zemí EU (hodnoceno na srovnatelné bázi)
  anna
  •  
   29.6.2011 13:19

   Eurostat: České domácnosti loni ve druhém pololetí platily za elektřinu i plyn po přepočtu na kupní sílu víc, než kolik činil průměr z EU. Ceny elektřiny byly v ČR 11. nejvyšší z 27 států EU. (ČTK)
   tk69
 • stačí omezit v polostátní firmě
  28.6.2011 20:49

  možnost vyvozu energie,tím se dostat na české ceny a je po problému,levné elektřiny pro všechny haba děj
  prorok
 •  
  28.6.2011 16:37

  Typický příklad zločiného spolčení. Poslanecká sněmovna tvoří zákony pro vybrané loby. Atˇ si to tedy zaplatí.
  Homo
 • a já chci tu Temelínskou
  28.6.2011 15:53

  tak tu solární at si strčí kam chtějí třeba si ji mužou prodávat solárníci mezi sebou ne ? :o)
  Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Charles Schwab Corp/The (09/18 Q3, Bef-mkt)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
12:45Bank of America Corp (09/18 Q3)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m