Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PM ČR pro Patria.cz: „Bezpečnější“ cigarety nám zvýší náklady, ale nezdražíme

PM ČR pro Patria.cz: „Bezpečnější“ cigarety nám zvýší náklady, ale nezdražíme

28.6.2011 16:11, aktualizováno: 29.6. 8:32
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Trh cigaret v Evropské unii a tím také v tuzemsku v polovině listopadu zasáhne nemalá změna. Evropská komise nejspíše k datu 17. listopadu povolí prodávat už jen cigarety s „novým bezpečnostním standardem“. Tuzemský tabákový koncern Philip Morris ČR ve vyjádření pro Patria.cz připouští, že pro tabákové odvětví to znamená vyšší náklady. Pro samotné kuřáky to ale nemá znamenat změnu chuti ani kvality cigaret, také cenovou politiku koncernu změna nemá postihnout, rozumějme zdražovat cigarety kvůli tomuto opatření nebude.

O co jde? V návaznosti na rozhodnutí Evropské komise z března roku 2008 o požadavcích na požární bezpečnost, kterou mají splňovat evropské normy pro cigarety podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/95/ES, vydala EK v červnu 2008 pověření pro Evropský výbor pro normalizaci „CEN“ k vypracování evropské bezpečnostní normy týkající se požární bezpečnosti cigaret. Technická norma byla přijata dne 15. září 2010 a druhá, tzv. věcná technická norma, která stanovuje požadavek na nehořlavost, byla přijata dne 17. listopadu 2010. Od této normy vstupuje konečná úprava v platnost zhruba či přesně po roce, který měli výrobci na přípravu nového standardu výroby.

Lower Ignition Propensity (LIP) znamená sníženou náchylnost cigaret k samovznícení. LIP standardy byly zavedeny již v několika zemích s cílem snížit počet požárů způsobených tabákovými výrobky. Jako první země LIP standardy zavedl stát New York v roce 2004, po něm následovala Kanada, Austrálie a Finsko. “Nové technické normy o požární bezpečnosti cigaret se stanou pro členské státy závazné okamžikem zveřejnění v Úředním věstníku EU, což je naplánováno na 17. listopad 2011. Společnost Philip Morris ČR a.s. respektuje toto opatření a tyto nové požadavky splní,” uvádí pro Patria.cz Andrea Gontkovičová, členka představestva tuzemského Philip Morris ČR.

Opatření pro výrobce znamená vyšší výrobní náklady. Při výrobě cigaret novou technologií je používán cigaretový papír s omezenou hořlavostí. V případě odložené cigarety či jejího pádu na zem tato cigareta nevyhoří celá, ale samovolně zhasne. “Přesto, že s dodržením těchto standardů jsou spojeny jisté náklady, společnost Philip Morris ČR a.s. se rozhodla, že nezvýší ceny svých výrobků jako přímý důsledek zavádění těchto nových standardů. Z konkurenčních důvodů nebudeme podrobné náklady zveřejňovat,” reagovala pro Patria.cz Gontkovičová k případným dopadům na cenovou politiku firmy.

Pro prodejce nové nařízení znamená, že do data platnosti, tedy nejspíše 17. listopadu, musejí vyprodat všechny své zásoby cigaret, které novou normu nesplňují. Tabákové koncerny Philip Morris, ale také například British American Tobacco, Imperial Tobacco či JT International oslovily v uplynulém týdnu distribuční sít společnou tištěnou informací, kde změnu a její dopady vysvětlují.

Andrea Gontkovičová pro Patria.cz uvedla, že zkušenosti ze zemí, kde již tyto standardy byly zavedeny, ukazují, že nepřicházejí žádné negativní reakce na změnu chutě ani kvality cigaret. Nehrozí tedy z tohoto pohledu negativní dopad do tržeb společnosti.

Cenová politika na cigaretovém trhu se samozřejmě odvíjí také od chování konkurence. Přes prohlášení Philip Morris ČR, že ona kvůli tomuto opatření zdražovat nebude, nevylučuje tento krok ze strany dalších konkurentů, což byl následně změnilo plány u vicero firem v sektoru. Tento přístup naznačil například zástupce Imperial Tobacco. Firma hodlá sledovat chování konkurece a rozhodnout se podle něj.

Listopadové setrvání cen cigaret na stabilní úrovni lze ale očekávat z jiného racionálního důvodu . Od prvního ledna roku 2012 totiž v ČR znovu přijde ke slovu zvýšení daně z tabákových výrobků. Odhady hovoří o zdražení cigaret z tohoto důvodu o řádově dvě koruny na standardní krabičku.

LIP je dalším z regulatorních požadavků kladených na tabákový průmysl. Včera mateřský koncern tuzemského PM ČR, Philip Morris International, zahájil právní kroky proti australské vládě kvůli jejím plánům stáhnout z krabiček cigaret firemní loga a nahradit je hrozivými fotografiemi nemocí z kouření, například rakoviny úst. PMI předložil žádost o kompenzace, které odhaduje na miliardy dolarů.

Několik výrobců cigaret již pohrozilo soudními spory; podle nich nové opatření protiprávně snižuje hodnotu jejich značky. "Předpokládáme, že náhrada půjde do miliard," uvedla tisková mluvčí koncernu Philip Morris Anne Edwardsová.  Návrh zákona má jít do australského parlamentu v červenci. Podle něj se výrobcům cigaret zakáže tisknout na obaly cigaret jejich loga, propagační texty a barevné reklamní obrázky. Místo toho se budou značky cigaret tisknout malým, jednotným písmem a na krabičkách budou velká zdravotní varování spolu s barevnými fotografiemi následků kouření. Zákon se má postupně zavádět půl roku, a to od ledna 2012.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.10.2018
5:59Obavy jsou namístě
15.10.2018
22:05Wall Street začala týden červenou remízou
18:34Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace
17:41Vyšší cílová cena pomohla Avastu k pražské výhře, čísla z maloobchodu USA netěší  
17:17Trhy zůstávají nervózní, po propadu se jim zpět nechce  
17:01Roubini tvrdě kritizuje kryptoměny. Pravdu má, ale jen částečnou
16:05Horké podzimní počasí nejen v ulicích
15:46Hospodářská komora: Růst české ekonomiky letos zpomalí na 3,6 procenta
14:53Maloobchod v USA trhy nepotěší, v září zůstal u stagnace
14:28Za poslední krizi platíme více, než se domníváme
14:20Největší producent uranu na světě se chystá na burzu
13:27Zisk Bank of America (-2 %) díky reformě a vyšším sazbám vyrostl nad odhady
12:03Dolar ztrácí. Trhům na začátku týdne dochází optimismus  
11:54Týdenní výhled: Italský rozpočet dopodrobna, brexitosummit a čísla z bank i Číny míří na křehké trhy  
10:49Banky v Česku po zpřísnění pravidel čekají slabší zájem o úvěry na bydlení
10:26Zastíní mraky nad realitním trhem opět celou ekonomiku?
9:39EU se prý chystá podpořit výrobu baterií miliardami eur
9:18ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:18Rozbřesk: Krach jednání o brexitu ohrožuje libru…
8:58Evropské burzy se po rekonvalescenci asi vrátí do červeného, na Xetře se začne později  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
CSX Corp (09/18 Q3, Aft-mkt)
Lam Research Corp (09/18 Q1, Aft-mkt)
Omnicom Group Inc (09/18 Q3)
Prologis Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
United Continental Holdings Inc (09/18 Q3, Aft-mkt)
UnitedHealth Group Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:15BlackRock Inc (09/18 Q3)
12:45Johnson & Johnson (09/18 Q3)
13:00Morgan Stanley (09/18 Q3)
13:30Domino's Pizza Inc (09/18 Q3)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (09/18 Q3)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
22:05International Business Machines Corp (09/18 Q3)
22:05Netflix Inc (09/18 Q3)