Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trocha alchymie

Trocha alchymie

04.07.2011 10:53

Zakryjme číselnou i časovou osu u následujících dvou grafů EUR/USD, ukažme je libovolnému člověku a položme mu otázku, který z nich popisuje vývoj ceny instrumentu za období dvanácti let a který za období šesti měsíců. Obávám se, že dotázaný bude hádat a jeho odpověď bude spíše tipem nežli výsledkem exaktní dedukce. Důvodem nemožnosti přesně určit časové rozpětí na cenovém grafu je tzv. soběpodobnost.

vaskovic01

vaskovic02

Křivky, jež mají podobný geometrický tvar jako kterákoliv jejich část při zvětšení měřítka, se nazývají soběpodobné nebo také fraktální. Fraktály se vyskytují všude kolem nás. Fraktální tvar má například strom, jelikož jeho část-větev je podobná celému stromu, nebo také mrak, jelikož na fotografii, která nezabírá zemský povrch, nemáme šanci poznat, jestli se koukáme na kilometrový nebo stometrový kumulus. Cenové grafy volně obchodovaných instrumentů jsou fraktály, protože bez znalosti věci, jak jsme se přesvědčili, nepoznáme, zdali koukáme na pětiletý nebo týdenní graf.

Výše zmíněná skutečnost by byla v zásadě pouhou vizuální hříčkou, kdybychom se ji nepokusili využít při našich úvahách o směřování trhů. Jedna věc je soběpodobnost, druhá téměř dokonalá shoda, jak nám ji ukazují výše uvedené grafy. Na úseku pouhého půl roku se udála stejná epizoda jako na úseku dvanácti let. Když se podíváme lépe, shoda je nejenom grafická, ale také v rovině událostí, které je lemují. Menší graf začíná oznámením QE2. Začátek většího se kryje s koncem dotcomové bubliny, zvolením G.Bushe mladšího do úřadu prezidenta USA a začátkem období superlevných peněz z dílny A.Greenspana. Konec mají oba dva stejný, to jest otevřený.

Euro je do značné míry kompasovou střelkou, která určuje směřování trhů ve vztahu k rizikovému apetitu. Pokud bychom měli pocit, že by se jeho kurz z toho či onoho důvodu měl vydat směrem dolů, bylo by to negativním signálem pro naše komoditní i akciové investice. Podle výše uvedených grafů se nacházíme na konci dvou period, které byly charakterizovány tištěním amerických dolarů. Jedna je dvanáctiletá, druhá šestiměsíční. Kam se tedy vydáme dále?

Přiznám se k jedné věci. Vždy, když jsem narazil na podobný jev, totiž že se minulost zopakovala téměř zrcadlově přesně, podobně jako nyní na EUR/USD, měl jsem nutkavý pocit, že se musí dojít k obratu na dlouhodobém trendu, že se stane něco významného a nečekaného (mám ho mimochodem i nyní). Pokaždé se ukázalo, že to byl pocit klamný. Pamatuji si to dobře, jelikož mě to stálo dost peněz. Proto si nyní, poučen předchozími nezdary myslím, že euro bude z dlouhodobého hlediska pokračovat ve svém dlouhodobém posilování vůči dolaru, ač pro to nevidím jediný konkrétní racionální důvod.

Uznávám, že mé úvahy jsou pouhou alchymií, avšak je lepší vydělat díky alchymii, než mít přesně vědecky zdůvodněno, proč jste prodělali.


Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  18.07.2011 12:37

  No nazdar - to dělá Patria s penězi zákazníků? Takových podobností a závislostí uvedených výše samozřejmě můžeme najít nekonečné množství - když se podíváme zpátky - a zvláště pokud budeme grafy manipulovat atd. Vědecké zdůvodnění? Ale taková věc přece na trhu neexistuje - pouze statistické šance odvozené z minulosti. Které můžou nebo nemusí platit.
 •  
  04.07.2011 11:23

  Tou poslední větou jste tomu nasadil korunu. :) Dobrej článek.
  paf
  •  
   12.07.2011 10:53

   No tak to vidíte. :) Kdybyste vsadil na pokles, tak byste měl vědecky zdůvodněno, proč jste vydělal. Takhle jste prodělal díky alchymii. Osobně jsem vsadil na pokles, ale euro šlo ještě dost nahoru (v minulém týdnu), tak mi to vzalo stop loss. Špatnej timing. :) Jak napsal geniální Kostolany...3+2 na burze není totéž co 4+1...
   paf
 • Brownova procházka
  04.07.2011 11:02

  Přesně tuhle věc o soběpodobnosti grafů a různých mocninných zákonech, které z toho plynou, se snažím často vysvětlovat na svém blogu. Relevantními grafy jsou obvykle grafy teplot, ale podobnost s cenami věcí na trhu nebo směnnými kurzy je očividná.
  • Re: Brownova procházka
   18.07.2011 12:40

   Také napětí v míze stromů, délka sukní, průměrná rychlost na dálnicích, počet věřících, porodnost cvrčků a nespočet jevů ve vesmíru. Good luck!
   Dan
Aktuální komentáře
24.10.2021
14:14Chytré, anebo švýcarské hodinky?
8:42Víkendář: Banka jako restaurace, kde zaplatíte předem a pak čekáte, co vám přinesou
23.10.2021
8:02Víkendář: Jak moc zpomaluje americká ekonomika? Postupně až k 2 %
22.10.2021
22:02Wall Street při pátku zajímaly sociální sítě. Snapchat -26,5 %  
17:45Úvěrový cyklus G3 prudce slábne, v Číně odraz od dna. Implikace pro finanční trhy
17:10Technologiím zkazily den výsledky. Večer promluví Powell  
16:14Ruská centrální banka výrazně zvýšila základní úrok - na 7,5 procenta
14:48Dokáže hodnotový investor dlouhodobě porážet trhy? Webinář Pavola Mokoše, hlavního makléře Patrie, 26. října od 15:00!
14:13REDSTONE INVEST a.s - Oznámení o 8. výplatě kuponu RSREINV 1 5,00/22
13:29Braňo Soták k výsledkům Snap a nešvaru jménem 'problémy v dodavatelských řetězcích'  
13:29Ján Hladký: Střednědobý výhled Intelu (premarket -10 %) zafungoval jako studená sprcha  
12:48Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit dodávky
12:25Perly týdne: Investice v nové fázi cyklu, extrémy na trhu s ropou a nejpopulárnější sázky současnosti
11:37Evropa vykročila vzhůru, zatímco koruna zůstává pod tlakem  
11:12Ropa míří na 100 dolarů? Zinek nejdražší za 14 let a přesnice od roku 2012  
11:05Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomaluje, důvodem jsou hlavně rostoucí ceny
10:45Akcie Erste klesly nejvíce od února. CaixaBank zvažuje prodej až desetinového podílu
9:11Rozbřesk: ČNB po devíti letech obnoví prodej výnosů z devizových rezerv, koruna však dál slábne
8:54Evropské burzy mohou otevírat v plusu. Kofola oznámila dividendu  
8:49Vrcholní představitelé amerického Fedu podle nové regulace nesmí obchodovat jednotlivé akcie a dluhopisy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data