Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Sebereflexe, obavy z MMF a vzorová BoE

Krugman: Sebereflexe, obavy z MMF a vzorová BoE

04.07.2011 12:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Paul Krugman se ve svých posledních blogových příspěvcích věnuje mimo jiné sebereflexi – vlastnímu hodnocení predikcí vývoje americké ekonomiky, změně ve vedení MMF a monetární politice.

Tak špatně jsem si nevedl…

Moment sebereflexe: Nakolik se ekonomický pokles vyvíjel způsobem, jaký jsem předpokládal? Od samého počátku jsem zastával čtyři základní názory, které byly v rozporu s velkým počtem jiných komentátorů:

1. Pokles bude velmi dlouhý s dlouhým obdobím oživení bez tvorby pracovních míst.

2. Dokud budeme v pasti likvidity, zůstanou sazby nízko i přes velké rozpočtové deficity.

3. Dokud budeme v pasti likvidity, nebude mít velký růst monetární báze žádný vliv na inflaci a nominální HDP, stejně jako tomu je v případě Japonska.

4. Dlouhodobá vysoká nezaměstnanost bude udržovat mzdy a inflaci na nízké úrovni a pravděpodobně nás bude posouvat směrem k deflaci v japonském stylu.

Co se týče prvních tří bodů, domnívám se, že jsem měl naprostou pravdu. Co se týče posledního bodu, nominální mzdy mají mnohem větší rezistenci vůči poklesu, než jsem čekal. Měl jsem brát jejich rigiditu mnohem vážněji a chápat, že o chování cen a mezd při vysoké nezaměstnanosti víme méně než o chování úspor, investic a o pasti likvidity. Pokud přijde deflace japonského stylu, evidentně se tak nestane v brzké době. V porovnání s těmi, kteří očekávali oživení ve tvaru V, prudce rostoucí sazby a hyperinflaci, jsem si zas tak špatně nevedl. Ohodnotil bych se na 3,5 ze 4, uzavírá ekonom svou sebereflexi.

Záhadná Lagarde

V čele MMF tedy bude stát Christine Lagarde. Přeji jí štěstí a zároveň si přeji, abych měl ponětí o tom, jak dobře si povede. Nejde o to, že by byla nějak obzvláště záhadná. Je chytrá, vážná, odpovědná a rozumná. To ve mně ovšem vzbuzuje obavy. Žijeme totiž v době, kdy je konvenční obezřetnost bláznovstvím. Obezřetní lidé chtějí okamžitě snižovat deficity, „normalizovat“ sazby, mají obavy z inflace. To jsou přesně věci, které by mohly pokles z roku 2008 změnit v desetiletí stagnace.

Za Strauss-Kahna se MMF postavil do pozice nejméně dogmatické a vůči novým názorům otevřené mezinárodní organizace. To samo o sobě mnoho neříká, ale je to mnohem lepší než šílené vedení OECD nebo BIS. Otázkou tedy je, zda se MMF nyní stane rozumnější. V zájmu světové ekonomiky doufám, že ne.

Pokud BoE neustoupí, bude vzorem

Bank of England čelí stejnému konfliktu ohledně toho, co by měla udělat a do čeho je tlačena, jako Fed. Pokud tento tlak ustojí, měli bychom mít již brzy ukázku toho, že jedna strana má pravdu a druhá ne.

Británie nyní prochází obdobím relativně vysoké celkové inflace, která v meziročním vyjádření dosahuje více než 4 %. Na BoE je tak vyvíjen tlak, aby začala s utahováním politiky. Velká část růstu inflace je ale způsobena přechodnými faktory: Růstem DPH, cenami komodit a jednorázovým efektem oslabení libry k euru. Jestřábi však požadují utahování i přes sníženou ekonomickou aktivitu.

Snaha o preventivní utahování, které by mělo zabránit stagflaci, jaká se dostavila v 70. letech, je však založena pouze na zkušenosti z tohoto období. Žádnou jinou podobnou epizodu jsme neprodělali a dnešní situace se jí podobá jen málo. Ukazuje to vývoj jednotkových nákladů práce v Británii před několika obdobími vyšší inflace:

 
krugman

Zdroj: Adam Posen

Červeně je vyznačen i současný vývoj a skutečně to nevypadá, že by inflační riziko bylo vysoké. Hrozí zde ale, že příliš brzké utažení pošle Británii do ztracené dekády. V méně extrémní formě je tato situace patrná i ve Spojených státech. Můžeme doufat, že BoE půjde nadále svou cestou a až inflace klesne, což se téměř jistě stane, bude sloužit jako vzor.

(Zdroj: Blog Paula Krugmana)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.10.2019
12:05EU a britský premiér: Máme dohodu o brexitu
11:26CIBC, TDS: Trhy nijak předražené, pozice příliš negativní
11:06Trhy se konsolidují. Na programu summit EU o brexitu a americká data  
10:44Lákají vás vysoké dividendy? Pak nepřehlédněte novou možnost pravidelné investice
9:08Rozbřesk: Klíčový summit o brexitu začíná
8:59Začíná summit EU: Na pořadu především brexit, ale i spory o rozpočet
8:52Trhy dnes v úvodu míří spíše níž. Napětí kolem brexitu, CETV si chváli výsledky i oddlužování  
8:28CETV zlepšuje hospodaření a výhled OIBDA a snižuje dluh. Zisk zkresluje prodej chorvatských aktiv (+ komentář analytika)
6:37Reuters: Londýn je stále na trůnu globálních financí
16.10.2019
22:01Výsledková sezona se rozbíhá pozitivně
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?
17:04Summary: Kvartální výsledky ASML, Bank of America, Citi  
16:46Prognóza analytika Patrie: Nižší náklady CETV na obsah by měly vést k vyššímu zisku EBITDA  
16:43V polovině týdne se daří Erste, od jeho úvodu Komerční bance  
16:40Nálada na trzích se kalí, pod tlakem technologické tituly. Librou zmítá nejistota kolem brexitu
16:01Co říká současná dividendová politika firem o dalším dění na trzích?
15:23ČEB, a.s. - Informace o splatnosti ECP
15:20ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
15:08Mises Institute: Ne, pračlověk nebyl komunista
13:54ASML zaznamenává skvělých 23 nových objednávek na EUV (komentář analytika)  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet stavebních povolení
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m