Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hedge fondy sázejí na hlubší evropskou krizi

Hedge fondy sázejí na hlubší evropskou krizi

11.07.2011 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

I přes novou pomoc Řecku ve výši 12 miliard eur sázejí hedge fondy, které obchodují s dluhopisy a úvěry, stále více na to, že se krize v eurozóně rozšíří na Portugalsko, Španělsko a Itálii.

Simon Finch z hedge fondu CQS UK LLP k poslednímu vývoji uvádí, že „nic z toho, co jsme doposud viděli, neřeší solvenci, pouze likviditu“. Jeho fond patří mezi ty, podle kterých investoři podceňují pravděpodobnost defaultu Portugalska, ale i Itálie a Španělska. Tyto fondy jdou ve svých investicích nad rámec přímých sázek na default a orientují se na možný propad na trhu korporátních dluhopisů a bank. K názoru, že se můžeme nacházet na pokraji ekonomického kolapsu, se přiklání i George Soros. Podle jeho slov z 26. června by takový kolaps mohl začít Řeckem a „lehce se rozšířit“.

Poté, co byla na konci června odstraněna hrozba okamžitého řeckého defaultu, začali investoři hledat způsob, jak profitovat z dalších problémů zemí na periferii, včetně Itálie. Finch například obchoduje s dluhem mobilních operátorů, jejichž schopnost splácet své dluhy by mohla být omezena fiskálním utahováním a následným zpomalením ekonomiky. Pokud by došlo ke snížení ratingu těchto firem, trh by byl zaplaven dluhopisy se spekulativním ratingem a přišel by propad jejich cen.

Bruce Richards z Marathon Asset Management LP zase čeká, že v některých zemích na periferii dojde ke znárodnění finančních institucí, které budou kvůli vysokým půjčkám donuceny k prodeji aktiv. Problémy bank se podle něho neomezují na periferii, týkají se Německa, Francie, ale i Velké Británie.

Nick Swenson z Groveland Capital LLC sází na CDS zemí na periferii od března 2010, zaměřuje se ale zejména na Španělsko a Itálii. Jejich CDS jsou ve srovnání s Portugalskem a Irskem levnější, protože investoři se domnívají, že riziku defaultu nečelí. Podle Swensona ale z nejhoršího venku nejsou a velikost jejich ekonomik navíc snižuje jejich flexibilitu a zvyšuje pravděpodobnost toho, že se „stane něco špatného“.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • z Handelsblatt:
  11.07.2011 9:21

  ECB seeking help with bankruptcy? More on the Handelsblatt report: ECB Pres Jean Claude Trichet is seeking professional advice on how the ECB could deal with a state bankruptcy in the Eurozone. The ECB has written to more than 5 financial institutes in recent days, asking them to apply to provide advice on how to minimize contagion risks. The ECB is particularly keen for advice how to deal with an uncontrolled state bankruptcy as Trichet and his colleagues are nervous that eurozone leaders have yet to agree the details of a second rescue package for Greece. EUR is currently failing.....
  Detective
  • Re: z Handelsblatt:
   11.07.2011 9:31

   ...nemůžou krachnout, dokud mají co nabídnout...Prodejem ostrovů a přírodních krás se zaručili, že se jedna maličká země nedaleko Egypta zase rozšíří o několik kilometrů čtverečních..To samé mohou nabídnout Italové a Španělé...Je tady nová Éra lidstva...
   ZUZKA
   •  
    11.07.2011 10:47

    Prodej hodnotných částí země je pro zadlužené státy z říše sci-fi. A to jak politicky tak morálně. To občané těchto zemí nikdy nedovolí.
    Peté13
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  0:50JP - HDP, q/q