Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řešení Moody’s pro USA: Nový systém regulace dluhu po vzoru Evropy nebo Chile

Řešení Moody’s pro USA: Nový systém regulace dluhu po vzoru Evropy nebo Chile

18.7.2011 13:22

Zrak světových investorů a médií je namířen do Spojených států, kde pokračují intenzivní, leč zatím neúspěšná, jednání o americkém dluhu. Chybějící konsensus ohledně dalšího navýšení stávajícího legislativního limitu pro zadlužení (14,3 bln. USD) s blížícím se časovým limitem pro implementaci rozhodnutí do právního rámce (2. srpen) podněcuje nervózní atmosféru, v níž nemohly zůstat pozadu přední ratingové agentury – Standard & Poor’s a Moody’s minulý týden varovaly USA před ztrátou prestižní hodnotící známky „AAA“ a obě zároveň zařadily tento rating do režimu pozorování s nemalou pravděpodobností jeho snížení. Druhá jmenovaná agentura jde ale ještě dále s kritikou namířenou přímo proti zaběhnutému systému periodického navyšování legislativního rámce pro výši federálního dluhu. Podle Moody’s by mohly USA přehodnocením statutárních pravidel omezujících velikost dluhu omezit nedůvěru držitelů jejich dluhopisů i snížit vnímání rizika ze strany ratingových společností.

„Kdyby vláda změnila svůj systém řízení vládního dluhu s cílem zmenšit nejistotu na trzích, snížili bychom ohodnocení míry rizika,“ uvedl analytik Moody’s Steven Hess. Spojené státy jsou jednou z mála zemí, kde je dluh omezován jednorázovým rozhodnutím Kongresu. Ten se doposud vždy při další potřebě jeho navýšení bez konfliktů dohodl a limitní částku zvedal výše. Tento systém regulace dluhu však podle Moody’s vytváří „periodickou nejistotu“ ohledně toho, zda bude vláda schopna dostát včas svým finančním závazkům. Předchozí stav, kdy agentura v předchozích letech hodnotila riziko defaultu USA jako velmi nízké díky schopnosti Kongresu se bez polemik dohodnout, již neplatí. Současné významné spory mezi Obamovou vládou demokratů a Sněmovnou reprezentantů, v níž mají převahu republikáni, jsou důvodem nejistoty na trzích a nutí nás přehodnotit míru rizika, dodává Hess.

USA by podle Moody’s prospěl jiný systém regulace dluhu, jaký je například v Chile nebo ve státech Evropské unie. „Jinde je míra deficitů omezena nějakým fiskálním pravidlem, ke zvýšení dluhu tak není nutný technický krok,“ uvádí Moody’s. Příkladný způsob regulace dluhu nabízejí podle agentury například jedno z maastrichtských kritérií, podle něhož by neměla výše celkového dluhu přesáhnout 60 procent ročního HDP země. Ačkoli země EU toto pravidlo často porušují, je stále efektivnější než systém v USA, kdy politici pouze pravidelně posouvají laťku, která není nikterak spjata s výší vládních výdajů nebo výkonností ekonomiky, argumentuje agentura.

Kongres stanovuje americké vládě strop pro zadlužení od roku 1917, aby získal kontrolu nad výdaji vlády. Hranice pro dluh tehdy činila 11,5 miliardy dolarů. Do té doby američtí zákonodárci schvalovali každé nové dluhopisy, které americká vláda vydala. Jen od roku 1962 se strop zvýšil čtyřiasedmdesátkrát, z toho desetkrát od roku 2001. Aktuální výše dluhového stropu v USA činí 14,29 bilionu dolarů.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data