Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Elektronické předpisy léků a platba za diagnózu, nikoliv za výkon, doporučuje NERV pro lepší zdravotnictví

Elektronické předpisy léků a platba za diagnózu, nikoliv za výkon, doporučuje NERV pro lepší zdravotnictví

19.7.2011 12:54
Autor: mediafax

Povinnost lékařů psát léky pouze ze seznamu daného pojišťovnou, elektronické předepisování medikamentů i úhrada zdravotnické péče nikoliv za výkon, ale za diagnózu. Taková opatření pro české zdravotnictví představila dnes jako klíčová Národní ekonomická rada vlády (NERV).

TOP 10 opatření pro české zdravotnictví zahrnuje i to, aby se při nových technologiích a nových postupech vždy vzájemně poměřovala jejich účinnost a cena. Má se tím zabránit zbytečným nákupům drahé technologie, které jsou sice inovativní, ale jejich přínos pro zdravotnictví neodpovídá cena.

Pacienti by si podle představ NERV měli mít možnost vybrat si z alternativních pojistných plánů, které budou lépe odpovídat jejich potřebám. Zároveň ale chce NERV omezit volný pohyb pacientů po systému péče. Různá opakovaná vyšetření totiž u pacienta často nemají efekt a jsou zbytečně nákladná.

NERV současně navrhuje i upravit zákony pro fungování zdravotních pojišťoven a zvýšení odpovědnosti členů jejich statutárních orgánů. Mezi další klíčová opatření řadí NERV i kategorizaci zdravotnických prostředků, s nimiž by se mělo aspoň začít, a elektronizace zdravotnické dokumentace a jejího sdílení, tedy eHealth.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ke klíčovým návrhům řekl, že valnou část z nich již ministerstvo zapracovává do připravovaných zákonů. "Jinde ale narážíme na zákonné limity. Třeba v oblasti elektronizace zdravotnictví a preskripce je problémem zákon o ochraně osobních údajů," řekl Heger. Zmínil i to, že debatu je potřeba vést i o tom, co všechno může systém českému pojištěnci direktivně nařizovat a k čemu naopak potřebuje souhlas pacienta.

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) potřebuje české zdravotnictví pro lepší fungování věcnou debatu a odbornost, nikoliv populismus. "Rád bych upozornil například na to, že spoluúčast pacienta v českém zdravotnictví stoupá kontinuálně od roku 2002. Je tedy mýtem a legendou, že teprve zavedení zdravotnických poplatků odstartovalo nárůst plateb ze strany pacientů. Spoluúčast tady byla vždy, jen skrytá, a to formou plateb za léky," řekl předseda vlády.

Nečas dodal, že vzhledem k demografickému vývoji a stárnutí populace je navyšování spoluúčasti zcela nevyhnutelné. "I po jejím zvýšení budeme stále patřit do pětky evropských zemí s nejnižší spoluúčastí na zdravotnickou péči," uvedl Nečas. Připomněl, že v okolních zemích je spoluúčast pacientů podstatně vyšší.

Na Slovensku je to podle Nečase 33 procent, v Polsku a Maďarsku 30 procent. Vláda hovoří o tom, že do roku 2014 spoluúčast nepřesáhne 20 procent. Podle Nečase je v budoucnu třeba spoluúčast zvýšit o pět procentních bodů až na 22 procent.

Nečas dále jako klíčovou zmínil restrukturalizaci lůžkového fondu nemocnic. Podle něj je Česko jednou ze zemí s největším počtem akutních lůžek. "S tím souvisí i nutné změny ve zdravotně sociální péči, kde vidím velký přínos pro zlepšení," řekl premiér.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data