Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Každý sedmý Američan je na potravinových lístcích. Hladem je ohroženo 25 % dětí

Každý sedmý Američan je na potravinových lístcích. Hladem je ohroženo 25 % dětí

19.07.2011 12:55
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Nezaměstnanost ve Spojených státech opět roste (naposledy na 9,2 %). Kongres se s prezidentem Obamou chystá uzavřít dohodu, jejímž výsledkem bude pravděpodobně mix vyšších daní a snížení federálních výdajů. Pro víc než 44 milionů obyvatel Spojených států, kteří nyní závisí na potravinových lístcích, tak budoucnost nevypadá příliš růžově.

Federální program, který prostřednictvím virtuálních peněz nahraných na čipovou kartu (papírové kupony byly kvůli zabránění stigmatizace nositelů zrušeny v roce 2008) příjemcům zajišťuje přístup k potravinám a nealkoholickým nápojům, se stal dalším předmětem nesmiřitelných hádek mezi Demokraty a Republikány. Prvně jmenovaní ho považují za nedotknutelnou sociální pojistku, zatímco odpůrci varují před neudržitelným růstem výdajů na jeho fungování.

Nejde zrovna o malé částky. V roce 2008 činil rozpočet programu 35 mld. USD, vloni už to bylo 65 mld. USD. Tomu odpovídají i údaje o účasti. Posledních dvacet let před krizí pobíralo potravinou podporu v průměru 23 milionů Američanů; po recesi se toto číslo téměř zdvojnásobilo a při víc jak 44 milionech je nejvyšší od začátku vydávání potravinových lístků v roce 1939. Každý den se teď hlásí 20 000 nových zájemců. A to ještě ministerstvo zemědělství, které peníze rozděluje, předpokládá, že se u úřadů zaregistrují jen dvě třetiny lidí, kteří mají na ochranu před hladem nárok. Příjemci nesmí pobírat víc než 130 % minimální mzdy, což je hranice, která u čtyřčlenné rodiny odpovídá ročnímu příjmu 28 000 USD. Následující obrázek znázorňuje účast v programu podle států unie. Čím tmavší barva, tím více obyvatel je na výživové pomoci závislých. Údaje jsou z roku 2005.

potravinove_listky

Ani varování Demokratů před neodhadnutelnými následky seškrtání programu ale nepostrádá pádné argumenty. Průměrný účastník programu dostává pouhých 133 dolarů měsíčně (strop je 200 USD) a toto číslo bude se zavedením úsporných opatření klesat. Ve Washingtonu, D.C. a Mississippi je na lístcích závislý každý pátý občan. Polovinu všech příjemců na federální úrovni tvoří děti, což mimo jiné znamená, že čipovou kartu s americkou vlajkou, na níž se kredit nahrává, nyní k nákupům jídla používá každý čtvrtý občan USA mladší 18 let. Jen 14 % domácností využívajících potravinovou pomoc žije nad hranicí chudoby. Majetek a úspory průměrné rodiny v programu činí 101 dolarů. Jelikož příjemci jsou na tom většinou tak špatně, že peníze ihned utratí, je stimulační efekt pro ekonomiku podle Moody´s Analytics nejvyšší z široké palety všech federálních sociálních programů: každý rozdělený dolar přinese hospodářství 1,73 dolaru. U podpory v nezaměstnanosti je to 1,62 dolaru.

Zastánci programu tvrdí, že právě rychlá expanze během recese a po jejím odeznění je důkazem jeho funkčnosti jako vestavěného stabilizátoru ekonomiky. Dávky v nezaměstnanosti lze v USA v současnosti pobírat 99 týdnů, přičemž příští rok se lhůta zkrátí na šest měsíců. Nikdo přesně neví, kolik lidí už vyčerpalo svůj nárok, jelikož federální úřady se nepokouší tyto údaje zjišťovat. Jisté je, že téměř polovina z armády 14 milionů nezaměstnaných je bez práce víc jak půl roku, takže od prvního ledna tito lidé nedostanou ani cent. Bezdětní a zdravotně způsobilí dospělí sice nesmějí potravinové lístky dostávat víc než tři měsíce v průběhu tří let, ale v časech vysoké nezaměstnanosti toto pravidlo neplatí, takže čistě na lístcích bude od příštího roku závislé ještě větší procento chudých. Nárok na ně nemají jen nově příchozí imigranti a lidé odsouzení za drogové přečiny.

Republikáni chtějí, aby výdaje na výživovou pomoc klesly od roku 2015 o 20 % a aby program přešel do jiného režimu, kdy státy dostanou maximální kvótu, kterou budou smět přerozdělit. V zájmu zachování úvěrového ratingu USA tak prezident Obama asi bude muset obětovat i hladové.

(Zdroj: New York Times, The Economist, Food Research and Action Center)


Váš názor
 • Tak nevím jestli to je náš vzor
  20.07.2011 15:52

  V USA funguje přesně to co si přejí naši leadři a to z Tradicí, Odpovědností a Prosperitou nemá nic společného. Zřejmě udělali soudruzi v USA někde chybu... Zdravotnictví u nás směřuje přesně tam kam stomatologie. Nadstandardem bude za pět let vše a pořád nebudou peníze, respektive někteří budou mít pořád málo. Státní rozpočet je již dlouho zdrojem pro Pentu, PPF, atd. kteří čestně získávají státní penízky a když je jich málo tak se zavedou penzijní fondy s povinným odvodem. Jak se to krásně podniká...nebo rozkrádá??? Každý kdo maká a nebo podniká v malým musí být už totálně nasr... Příští volby už nevyhaje ani ODS ani ČSSD, ani naší borci z TOP, ale komouši a to jen proto, že nenažranost a arogance některých pánů nezná mezí.
 •  
  19.07.2011 17:59

  "každý rozdělený dolar přinese hospodářství 1,73 dolaru"... To dělají sakra jak? U nás na každou přerozdělenou korunu musí 1,20 z obehu vzít.
  Tom
 •  
  19.07.2011 17:20

  Mno, ale na nové helikoptéry, tanky, stíhačky, munici a další úžasné zboží je peněz pořád dost. Ještě mi tam trochu chybí srovnání s výdaji "na obranu".
  Skeptik
  •  
   19.07.2011 17:53

   no, vzhledem k tomu, ze USA exportuje predevsim zbrane, bych rekl, ze zrovna oni nakupem vojenske techniky ekonomiku podporuji.
   Tom
 •  
  19.07.2011 17:16

  Smutným faktem je, že tyto potravinové lístky jsou z valné části zneužívány. Většina je utracena za drogy a alkohol. Tento program by měl být kompletně zrušen, 100 nebo 200 dolarů stejně nikomu nepomůže. Je to více náznak společenské a morální krize než krize ekonomické. Že těm lidem není hanba se takhle ponižovat. (Lístky dostane prakticky každý, kdo o ně požádá.)
  Dan
  •  
   19.07.2011 17:22

   Jste-li černoch v ghetu v jižním Washingtonu a kručí Vám v břiše, není hrdost to hlavní, co Vás zajímá. Mimochodem zneužití není tak jednoduché. Minimálně drogy se prodávají za cash a ne na kartu.
   Skeptik
 •  
  19.07.2011 14:59

  A jak jsou na tom v současné době naše děti a maminky? Nechtěl by někdo vypracovat srovnání? Po skončení Rod. příspěvku, který je v průměru 7000 Kč, na pracovním úřadě maminka odbdrží 3.500 Kč, a to pouze na půl roku, a pokud byl její plat před mateřskou vyšší než cca 11 000 Kč, tak nemá prosím ani nárok na dětský přídavek 500 Kč. Tak se mi ta americká bída, ve srovnání s bídou, ve které se v současné době ocitají naše maminky a děti zdá jako přepych.
  ALBION
  • Hm
   19.07.2011 15:26

   tak to je vidět že o tom nic nevíte, bohužel
   Bob
Aktuální komentáře
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data