Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Silné euro není pro eurozónu

Roubini: Silné euro není pro eurozónu

21.07.2011 15:38
Autor: IHNED.cz

Krize eurozóny vrcholí. Řecko je insolventní, dluhopisy Portugalska a Irska se pohybují v rizikovém pásmu. O přístup na trh by mohlo přijít i Španělsko, které má problém nejen s rozpočtem, ale nově také s politickou nestabilitou. Finančnímu tlaku nyní čelí i Itálie.

V příštím roce řecký veřejný dluh přesáhne 160 procent HDP a dále poroste. Záchrana (Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou centrální bankou a Evropským mechanismem finanční stability) je extrémně nákladná a vzhledem k odporu voličů politicky téměř nemožná. Francouzský návrh, aby banky dobrovolně převedly půjčky na nové, s delší splatností, končí fiaskem: Řekové by v takovém případě museli platit vysoké úroky.

Odkup dluhu by zase znamenal rozsáhlé mrhání veřejnými prostředky, protože hodnota dluhu při odkupech narůstá, což prospívá věřitelům, ne však dlužníkovi. Jediným rozumným řešením je proto tržníale nátlaková - restrukturalizace celého řeckého dluhu. Jak na to, aniž by oddlužení vedlo k rozsáhlým ztrátám řeckých a zahraničních bank, které vlastní řecký dluh?

Inspirace v rozvojovém světě

Odpověď lze najít v podobných příkladech z minulosti. V Uruguayi, Pákistánu, na Ukrajině a dalších zemích měla výměna starého dluhu za nový tři rysy: nominální hodnota zůstala zachována, doba splatnosti se protáhla na 20-30 let a úročení odpovídalo předkrizovému stavu. Řecku by to pomohlo - už jen prodloužením splatnosti by vyřešilo jak refinancování, tak i samotnou cenu dluhu, která by kvůli inflaci reálně klesala. Toto řešení by prospělo i bankám - díky stoprocentní nominální hodnotě by nemusely přeceňovat portfolia, takže by nehrozila finanční nákaza. Ratingové agentury by sice krátkodobě snížily svá hodnocení, ale dva až tři týdny dočasného poklesu ratingu by ECB i věřitelské banky přežily.

Proti takové výměně by namítal jen málokdo. Podle dosavadních zkušeností by většina investorů, kteří drží obligace až do splatnosti, náhradní dluhopisy přijala. Investoři, kteří obchodují podle aktuálních cen, by naopak vzali diskontovaný (tedy s nižší nominální hodnotou) dluhopis, ale s větším kuponem. I to je alternativa prověřená z minulosti.

Peníze bankám, ne Řecku

Finanční nákaze by pak zabránilo zavedení celoevropského plánu rekapitalizace bank eurozóny. V praxi by peníze z veřejných zdrojů, jako je například EFSF, neměly jít na podporu Řecka, ale k posílení kapitálu tamních bank a také finančních ústavů Irska, Španělska, Portugalska, Itálie, a dokonce i Německa a Belgie. ECB také musí pokračovat v neomezených dodávkách likvidity bankovnímu systému. To vše ale neznamená, že by země v problémech - především Itálie a Španělsko - nemusely pokračovat ve fiskální dietě a strukturálních reformách.

Eurozóna také potřebuje jasnou politickou strategii vedoucí k obnovení hospodářského růstu na periferii. Bez něj veškerá úsporná opatření a reformy přinesou jen sociální neklid a trvalou hrozbu politické protireakce, aniž by došlo k obnovení udržitelnosti dluhu. ECB by proto neměla zvyšovat úrokové sazby. Hospodářská strategie eurozóny by (částečně prostřednictvím uvolněnější měnové politiky) měla směřovat k oslabení hodnoty eura a k obnovení konkurenceschopnosti periferních zemí. Německo by naopak mělo odložit plán úsporných opatření, protože mohutná fiskální brzda je to poslední, co nyní eurozóna potřebuje.

Další text Současný přístup eurozóny, který je charakterizován postojem "nějak se protlučeme", vede k nerovnováze. Odsouvání problémů do budoucnosti a sypání peněz do černých děr nic nevyřeší. Buď se eurozóna posune k silnější ekonomické, fiskální a politické integraci a politice, která povede k růstu a obnovení konkurenceschopnosti včetně řízené restrukturalizace dluhů a slabšího eura, nebo se dočká neřízených úpadků, bankovních krizí a rozpadu měnové unie.

Autor je předsedou Roubini Global Economics a profesorem ekonomie na Newyorské univerzitě

iHNed

Související články na IHNED.cz

Wolfgang Münchau: Itálie by si měla připravit plán D: bankrot. Eurozóna má šanci padesát na padesát

Roubini: Znatelná ztráta rychlosti

Pokud summit zkrachuje, zaplatí za to celá světová ekonomika, tvrdí Barroso


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.10.2019
22:01Sváteční obchodování na Wall Street
18:34Slovensko ani v příštím roce nebude hospodařit bez deficitu
17:49Obchod za to nemůže
17:25Trhy na nejlepší dohodu v dějinách moc neslyší. Čína chce víc a hrozí drcením kostí  
16:16Branislav Soták: Propad na nadcházející výsledkové sezóně USA by mohl být prvním od 2Q16
16:09Akcie Avast se na pražské burze blíží historickým maximům  
15:55UniCredit chystá záporné úrokové sazby u vkladů nad milion eur
14:42Huawei prý nebude vyloučen z dodávek pro síť 5G v Německu
13:15Komerční banka, a. s. - Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 30.9.2019
13:14Týdenní výhled: Začíná výsledková sezóna 3Q19, USA a Čína zamířily k částečné dohodě  
12:39Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 3. čtvrtletí 2019
12:03Nobelovu cenu za ekonomii získávají Banerjee, Duflová a Kremer za boj proti chudobě
11:41Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 3. čtvrtletí 2019
11:20Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 3. čtvrtletí 2019
10:49Micossi: Rozlišujme mánie a bubliny na akciových trzích
10:49Tržní euforie zmizela s čínskými daty, rostou pochybnosti o brexitu  
9:47Obchodujete s Británií? Nejméně tohle je třeba udělat kvůli brexitu podle Evropské komise
9:11Rozbřesk: Dočasné příměří USA - Čína povzbudilo trhy. Čeká nás rozuzlení brexitu
8:57USA a Čína se dohodly na obrysech dohody, brexit již tak nadějně nevypadá  
8:37Moody’s mírní výhled pro tuzemské banky, čeká mírné zhoršení kvality úvěrů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y