Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Silné euro není pro eurozónu

Roubini: Silné euro není pro eurozónu

21.07.2011 15:38
Autor: IHNED.cz

Krize eurozóny vrcholí. Řecko je insolventní, dluhopisy Portugalska a Irska se pohybují v rizikovém pásmu. O přístup na trh by mohlo přijít i Španělsko, které má problém nejen s rozpočtem, ale nově také s politickou nestabilitou. Finančnímu tlaku nyní čelí i Itálie.

V příštím roce řecký veřejný dluh přesáhne 160 procent HDP a dále poroste. Záchrana (Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou centrální bankou a Evropským mechanismem finanční stability) je extrémně nákladná a vzhledem k odporu voličů politicky téměř nemožná. Francouzský návrh, aby banky dobrovolně převedly půjčky na nové, s delší splatností, končí fiaskem: Řekové by v takovém případě museli platit vysoké úroky.

Odkup dluhu by zase znamenal rozsáhlé mrhání veřejnými prostředky, protože hodnota dluhu při odkupech narůstá, což prospívá věřitelům, ne však dlužníkovi. Jediným rozumným řešením je proto tržníale nátlaková - restrukturalizace celého řeckého dluhu. Jak na to, aniž by oddlužení vedlo k rozsáhlým ztrátám řeckých a zahraničních bank, které vlastní řecký dluh?

Inspirace v rozvojovém světě

Odpověď lze najít v podobných příkladech z minulosti. V Uruguayi, Pákistánu, na Ukrajině a dalších zemích měla výměna starého dluhu za nový tři rysy: nominální hodnota zůstala zachována, doba splatnosti se protáhla na 20-30 let a úročení odpovídalo předkrizovému stavu. Řecku by to pomohlo - už jen prodloužením splatnosti by vyřešilo jak refinancování, tak i samotnou cenu dluhu, která by kvůli inflaci reálně klesala. Toto řešení by prospělo i bankám - díky stoprocentní nominální hodnotě by nemusely přeceňovat portfolia, takže by nehrozila finanční nákaza. Ratingové agentury by sice krátkodobě snížily svá hodnocení, ale dva až tři týdny dočasného poklesu ratingu by ECB i věřitelské banky přežily.

Proti takové výměně by namítal jen málokdo. Podle dosavadních zkušeností by většina investorů, kteří drží obligace až do splatnosti, náhradní dluhopisy přijala. Investoři, kteří obchodují podle aktuálních cen, by naopak vzali diskontovaný (tedy s nižší nominální hodnotou) dluhopis, ale s větším kuponem. I to je alternativa prověřená z minulosti.

Peníze bankám, ne Řecku

Finanční nákaze by pak zabránilo zavedení celoevropského plánu rekapitalizace bank eurozóny. V praxi by peníze z veřejných zdrojů, jako je například EFSF, neměly jít na podporu Řecka, ale k posílení kapitálu tamních bank a také finančních ústavů Irska, Španělska, Portugalska, Itálie, a dokonce i Německa a Belgie. ECB také musí pokračovat v neomezených dodávkách likvidity bankovnímu systému. To vše ale neznamená, že by země v problémech - především Itálie a Španělsko - nemusely pokračovat ve fiskální dietě a strukturálních reformách.

Eurozóna také potřebuje jasnou politickou strategii vedoucí k obnovení hospodářského růstu na periferii. Bez něj veškerá úsporná opatření a reformy přinesou jen sociální neklid a trvalou hrozbu politické protireakce, aniž by došlo k obnovení udržitelnosti dluhu. ECB by proto neměla zvyšovat úrokové sazby. Hospodářská strategie eurozóny by (částečně prostřednictvím uvolněnější měnové politiky) měla směřovat k oslabení hodnoty eura a k obnovení konkurenceschopnosti periferních zemí. Německo by naopak mělo odložit plán úsporných opatření, protože mohutná fiskální brzda je to poslední, co nyní eurozóna potřebuje.

Další text Současný přístup eurozóny, který je charakterizován postojem "nějak se protlučeme", vede k nerovnováze. Odsouvání problémů do budoucnosti a sypání peněz do černých děr nic nevyřeší. Buď se eurozóna posune k silnější ekonomické, fiskální a politické integraci a politice, která povede k růstu a obnovení konkurenceschopnosti včetně řízené restrukturalizace dluhů a slabšího eura, nebo se dočká neřízených úpadků, bankovních krizí a rozpadu měnové unie.

Autor je předsedou Roubini Global Economics a profesorem ekonomie na Newyorské univerzitě

iHNed

Související články na IHNED.cz

Wolfgang Münchau: Itálie by si měla připravit plán D: bankrot. Eurozóna má šanci padesát na padesát

Roubini: Znatelná ztráta rychlosti

Pokud summit zkrachuje, zaplatí za to celá světová ekonomika, tvrdí Barroso


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.11.2022
6:06Investiční tipy: Dow Jones vs Nasdaq  
28.11.2022
22:21Negativní úvod týdne (nejen) v USA  
18:22Bloomberg: Potíže v Číně mohou Apple připravit o šest milionů iPhonů Pro
18:01Big Tech a ti druzí: Trendy pro příští dekádu aneb hledáme budoucí vítěze - online konference 29. listopadu od 15:00
17:56Čína a jestřábi z ECB. Akcie míří dál dolů  
17:21Monetární politika a nominální produkt vysoko nad trendem
16:55Růst obchodu kvůli slábnoucí poptávce pravděpodobně zpomalí
16:44Prezident podepsal zákon zavádějící daň z neočekávaných zisků, daňové změny i odvody z prodeje elektřiny
15:35Skandály zkoušená Credit Suisse míří zase dolů. Může to být nejdelší série ztrát za 11 let
15:00FX Strategie: Inflace v eurozóně jako divoká karta pro ECB a euro, koruna profituje z úlevy na trzích s rizikovými aktivy  
13:34Týdenní výhled: Americká data by se měla zhoršit a v Číně sílí protesty  
11:58Fed to s utahováním přežene, obává se ekonom Mankiw
11:49Vstup do týdne poznamenaly rostoucí problémy v Číně  
11:11Bloomberg: Hrozí nedostatek nejdůležitějšího paliva, dotkl by se všeho
9:15Gevorkyan navýšil ve 3Q tržby meziročně o téměř 10 procent, zisk EBITDA narostl o 17,5 procent
9:11Rozbřesk: Polevuje napětí i v českém průmyslu?
8:44Rusko chystá výnos zakazující prodej ropy zemím, které zavedou strop
6:08JPMorgan očekává v roce 2023 zvýšení poptávky po globálních dluhopisech o 1 bilion dolarů
27.11.2022
9:17Víkendář: Podle UBS předběhly trhy dobu u Fedu i Číny
26.11.2022
15:11Elektromobily jsou podle Consumer Reports nejméně spolehlivé vozy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Crowdstrike Holdings Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
easyJet PLC (09/22 Q4, Bef-mkt)
Intuit Inc (10/22 Q1, Aft-mkt)
Workday Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board