Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch potvrdila „A+“ rating ČR i pozitivní výhled. Oceňuje vývoj financí, váhá nad stabilitou v koalici

Fitch potvrdila „A+“ rating ČR i pozitivní výhled. Oceňuje vývoj financí, váhá nad stabilitou v koalici

25.7.2011 13:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Hodnocení dlouhodobých závazků na stupni „A+“ i pozitivní výhled na jeho udržení potvrdila ratingová agentura Fitch s odkazem na zlepšování veřejných financí a pokrok v rámci penzijní reformy.

„Pozitivní výhled na udržení ratingu ČR je odrazem zlepšování stavu veřejných financí a významný pokrok v otázce penzijní reformy,“ uvedla za Fitch ředitelka pro země CEE Michele Napolitano. Krátkodobý rating zůstal na stupni „AA-“, IDR rating na stupni „F1“. Fitch na druhé straně ale také poznamenala, že „přetrvává riziko, že politické spory uvnitř vládní koalice mohou vykolejit vládní snahu o snížení rozpočtového schodku a další postup reforem“.

Základním motivem pro pozitivní výhled je snižování rozpočtového schodku, na 4,7 procenta v roce 2010 z 5,8 % HDP v roce 2009 a cíl 4,2 procenta letos a 3,5 % v roce 2012. „Snížení schodků je nezbytné pro stabilizaci dluhu,“ poznamenala Fitch. „Prudce stárnoucí populace ČR vytváří tlak na zdržitelnost veřejných financí a tím nezbytnost penzijní a zdravotní reformy. Přes zvýšení věku odchodu do důchodu za 65 let, což je podle MMF kritérium, které je schopno vykrýt 80 procent schodku průběžného systému financování penzí, je stále nejisté, zda se vládě podaří prosadit reformní balík jako celek,“ dodává Fitch. Postupování dle vládního plánu snižování schodku rozpočtu a další pokrok v reformách Fitch označuje za katalyzátory, které mohou znamenat zlepšení ratingu ČR.

Ohledně vývoje ekonomiky Fitch předpovídá růst reálného HDP letos o 2,3 procenta, příští rok o 2 % a v roce 2013 o 3 %. „Export zůstane hlavním tahounem ekonomiky, soukromá spotřeba zatížena zvýšením DPH bude ale nadále dopadat na sílu domácí poptávky,“ uvádí Fitch.

Úroveň 49,6 % HDP u veřejného dluhu je dle Fitch zcela v souladu s 10letým mediánem zemí hodnocených stupněm „A“ a pod mediánem zemí „AA“. Schodek běžného účtu hodnotí jako malý a solidně financovaný nedluhovými zdroji.

Za silný považuje Fitch bankovní sektor s jeho dobrou kapitalizací a ziskovostí a absencí potřeby vládních podpůrných zdrojů.

(Zdroj: Fitch Ratings)


Váš názor
  •  
    25.7.2011 14:20

    Paní Merkelová měla pravdu.Kdo je to Fitch?Padnutí L a B banky vůbec nepředpověděli ale stále vydávají různá ohodonocení.V případě ČR přesný soubor nepřesných čísel.Fitch a spol gou.
    coast
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data