Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké defaultové gangy

Americké defaultové gangy

25.7.2011 18:25

V době, kdy dávám dohromady tuto úvahy, je známo, že americké gangy šesti a více se na zvýšení dluhového limitu zatím nedohodly. Prezident Obama i Republikáni prý chtějí s novými návrhy přijít během pondělka. Ať již se ale v následujících dnech a hodinách stane cokoliv, asi má cenu si krátce shrnout, co by se v principu stalo, kdyby limit nebyl včas zvýšen.

Pokud bude dosaženo dané hranice dluhu, záleží na tom, co bude vláda v této situaci brát jako prioritu – věřitele, nebo občany (tedy „provozní“ výdaje). Dá se čekat první možnost. Dluh, jemuž bude končit splatnost, bude nahrazen novými dluhopisy – k překročení limitu nedojde. Problém ale je s platbami úroků. Protože USA dosahují schodku primární bilance – jsou v červených číslech již na „provozní“ úrovni, tato ztráta a i úroky jsou spláceny penězi plynoucími z emise nových dluhopisů. Ta bude zastavena, je tu tedy volba, zda neplatit úroky, či namísto nich neplatit odpovídající velikost provozních výdajů. Tedy zda omezit provozní výdaje na ty, které nekryje vydávání nových dluhopisů (kryjí je příjmy) a ještě z nich ukrojit na splátku úroků. Pravděpodobná je tato druhá možnost. Situace by tak v kostce vypadala tak, že dluh bude refinancován dluhem novým, úroky budou placeny „úsporami“ z již tak osekaného provozu.

Směr dopadu výše uvedeného na již tak anemické oživení USA je jasný, pro hrubý odhad teoretického efektu si vezmu na pomoc čísla ekonomů z Natixis. Primární bilance v první polovině roku dosáhla hodnoty - 985 miliard dolarů, celkové výdaje 3.480 miliard dolarů, úrokové platby 289 miliard dolarů. Jen v srpnu by pak podle odhadů musela vláda kvůli pokrytí primárního deficitu omezit výdaje asi o 100 miliard dolarů, k tomu musí zaplatit úroky (dále snížit provozní - primární výdaje) ve výši 38 miliard dolarů. Roční nominální HDP dosahuje kolem 14,6 bilionů dolarů.

Uvedené nepočítá se sezónním efektem, multiplikátory a hlavně s tím, že by výnosy vládních dluhopisů v takové situaci pravděpodobně začaly rychle růst. Ekonomiku by sice uvedené škrty ve výdajích poslaly dolů, což obyčejně vede k poklesu výnosů vládních dluhopisů, za bezpečné útočiště by ale USA již asi neplatily. Za zdůraznění stojí to, že Fed by v této situaci sice teoreticky mohl zvýšit nákupy dluhopisů, ale jen těch stávajících a těch refinancujících. Jinak řečeno, s limitem samotným jeho nákupy nic neudělají.

A vlastně se celou dobu věnuji podružnému problému vlivu na americkou ekonomiku. Co vše by potenciální nezvýšení limitu mohlo rozpoutat v ekonomice světové (snižování ratingu, vytlačení či dobrovolný odchod některých investorů z trhu amerických dluhopisů, dolar...), si zatím netroufám dát na papír (obrazovku).

V jednom z posledních článků jsem poukázal na to, jak pýcha předchází pád i ve světě ekonomie a financí – byly např. doby, kdy západ poučoval Asii o tom, jak správně vést státní finance. A poslední roky a měsíce slyšela ze strany USA podobnou rétoriku Evropa. Život ale přináší hezké zvraty, jak ukázaly poslední dny. Nyní v té podobě, že Evropa se snad pomalu začíná stavět konstruktivněji ke své krizi (viz Eurogedon se zatím nekoná), zatímco USA, kde vyjednávají jen dvě strany, mají problém s triviální dohodou (ve srovnání s tím, čemu čelíme na starém kontinentu). Mustr „pýcha – pád“ by napovídal, že dosažení této dohody ještě nebude tak lehké. Věřit tomu, že se to skutečně nepodaří a naplní se výše uvedené, je ale zatím těžké.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  •  
    27.7.2011 19:11

    K čemu ty nesmyslné úvahy? Samozřejmě, že k navýšení dojde, nejspíš hodinu před vypršením lhůty. Otázka je, proč jsou noviny plné "bankrotu USA", to mi vrtá hlavou.
Aktuální komentáře
25.10.2016
9:56Fed nevybočuje ze své linie a nedává tak dolaru impuls k pohybu  
9:21Technická analýza - Měnový pár EURUSD dnes může pokračovat v konsolidaci
9:13Rozbřesk – Zpráva o stavu konjuktury: po brexitu a předvolební nejistotě ani památky
9:12CETV – Komentář k výsledkům za 3. čtvrtletí: Solidní výsledky, firma zřejmě zvýší výhled  
9:05O2CR - Komentář k výsledkům za 3. čtvrtletí: silné výsledky podpořeny výplatou emisního ážia  
8:57CETV hlásí nižší kvartální ztrátu a růst výnosů
8:36Praha open - Komerční banka a O2 budou nejsledovanějšími tituly  
7:57O2 za tři čtvrtletí zvýšila zisk o osm procent na čtyři miliardy
24.10.2016
22:25Čerstvá M&A aktivita dopomohla Wall Street k růstu na úvodu týdne
19:00Trump, sazby a Čína - nejlepší a nejhorší scénář
18:01Summary: Koninklijke Philips NV (DIP), T-Mobile US
17:29Dolar začal týdnem růstem proti jenu, euro s ním drží krok  
17:00Co nyní ukazuje „index bublinovatosti“ akciového trhu
16:57Praha close - Začátek týdne byl zelený, KB +2,72 %
16:51Temelín plánuje na konec letošního roku další odstávku druhého bloku
16:45Technická analýza - Dolar po odrazu od týdenního pivotu, může na páru s jenem dále posilovat
16:00Shiller: Od příjmové nerovnosti ke konfliktům a válkám
15:58T. Vlk a B. Soták: Výsledková sezóna, AT&T a Time Warner, makrodata (video)
14:35CETV – Odhady výsledů za 3Q16: Vysoká základna za „slabým“ EBITem  
13:10Týdenní výhled 24. - 28. října  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board