Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krize v USA a uvolněná politika Fedu nakonec ku prospěchu dolaru

Krize v USA a uvolněná politika Fedu nakonec ku prospěchu dolaru

26.7.2011 18:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Finanční krize škodí měně státu, ve kterém probíhá. Krize vzniklá ve Spojených státech by tedy měla být negativní pro dolar, zvláště pokud k tomu přidáme uvolněnou monetární politiku v USA.

Podobná tvrzení ale v první řadě ukazují na nejasnost významu slov „silná měna“. Daná měna bude pravděpodobně reagovat oslabením na krizi, která vede k uvolnění monetární politiky. To ale není to samé jako tvrdit, že byla poškozena důvěra v tuto měnu. Jinak řečeno – důvěryhodné měny se asi nepohybují jen směrem nahoru.

Důvěra a postavení měny tak není to samé jako její kurz. Krize dokonce může její význam zvýšit. Ukazuje to vývoj u britské libry po roce 1866, kdy Bank of England začala poprvé plně vykonávat funkci věřitele poslední instance a libře tak otevřela prostor pro získání statutu hlavní světové měny.

V té době vznikaly peněžní fondy, které financovaly rychle rostoucí světový obchod – staly se prostředníky mezi bankami a těmi, kteří potřebovali obchodní finance. Jejich investice byly financovány s vysokou pákou a generovaly velké zisky z malého rozdílu mezi sazbami z přijatých úvěrů a poskytnutých půjček. Významný byl přístup k likviditě od BoE, protože fondy byly citlivé na nedostatek likvidity. BoE se ale zdráhala poskytovat likviditu těmto fondům. Po pádu jednoho z fondů v roce 1866 přišla panika a finančnímu systému hrozil kolaps. Poté BoE začala bankám a fondům likviditu poskytovat.

V době vzniku této krize libře konkurovalo na poli mezinárodního obchodu několik dalších měn a zejména francouzský frank. To, že BoE začala fungovat jako věřitel poslední instance, ale zvýšilo význam libry a její výsadní postavení bylo upevněno po roce 1870, kdy se potvrdilo, že francouzská centrální banka nebude fungovat jako věřitel poslední instance. Jinak řečeno, tím, že BoE poskytla likviditu a podpořila finanční systém, pomohla libře k získání dominantní pozice na světovém trhu. Zajímavé je, že v té době byla také zrušena její povinnost držet minimální zlaté rezervy. Ač by se někteří mohli domnívat, že následkem byl kolaps libry, nebylo tomu tak.

Během poslední krize došlo k tomu, že Fed poskytl velkou pomoc evropským bankám; některé z nich (např. Dexia, či Barclays) byly dokonce mezi hlavními příjemci likvidity od Fedu. Ten se tedy nacházel v pozici podobající se situaci BoE v roce 1866. Ať se nám to líbí nebo ne, centrální banky zemí s mezinárodně důležitými měnami vždy skončí jako de facto globální věřitel poslední instance.

Uvedené je výtahem z „From lender of last resort to global currency? Sterling lessons for the US dollar“ od Marca Flandreaua a Stefana Ugoliniho.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university