Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Melancholia?

Melancholia?

27.7.2011 16:36

Ve svém posledním filmu Melancholia popisuje režisér Lars von Trier zánik života v důsledku srážky Země s planetou neznámého původu. Na rozdíl od investorů a obchodníků na finančních trzích čekajících na ortel smrti v podobě defaultu Spojených států, brali hrdinové filmu svůj osud stoicky, bez zbytečné hysterie. Je zajímavé, že opravdové tragedie a pohromy typu zemětřesení, tsunami a jiné, přijímáme i ve skutečném životě daleko klidněji, než pohromy, které si jako lidé způsobujeme sami.

Podívejme se však na stávající situaci trochu jinou optikou. I kdyby došlo k nejhoršímu a USA se na chvíli opravdu dostaly do problémů s placením svých dluhů a byl jim snížen rating, život by se nejspíše nezastavil. Dále by se rozváželo pečivo, pitná voda, lidé by chodili do práce a vůbec, vše by fungovalo dále jako dříve. Naopak, měli bychom si položit otázku, zdali snaha o vyrovnaný rozpočet, ať už v dlouhodobém horizontu a doprovázená jakkoliv trapnými politickými komediemi, není vlastně pro finanční trhy pozitivní zprávou? Uprostřed hluku a chaosu, kterým je tato poměrně drastická změna v americkém fiskálu doprovázena, nám uniká podstatný a dle mého názoru pozitivní fakt, kterým je, že Spojené státy díky této změně přestanou konečně projídat půjčené peníze v nesmyslných vojenských konfliktech a utrácet za jiné zbytečnosti.

Není to nic nového. Podobný vývoj jsme již zažili po pádu Berlínské zdi, kdy došlo k vyrovnání vládního deficitu, do nějž se USA propadly kvůli zbrojení během studené války. Za prezidentské éry Billa Clintona byly dokonce generovány přebytky, akcie zažívaly nebývalou rally a finanční trhy fungovaly jako nikdy předtím. Samozřejmě platí, že dvakrát do téže řeky nevstoupíš, avšak měli bychom se alespoň na chvíli povznést nad krátkodobé negativní nálady, které na trzích v současné době panují. Budoucnost by nemusela být až tak černá, jak se na první pohled zdá.


Váš názor
 • SP-500 firmy
  1.8.2011 9:39

  mají údajně na účtech kolem 3 bil. (am. 3 triliony ;-) tolarů. Už se těším, jak je budou investovat ve S.S. a vytvářet nová pracovní místa za to, že se jim nezvýší daně! ;-) Takže Čína nebude potřebovat ani dvacet let k tomu, aby se stala nejsilnější ekonomikou. Amíci jí k tomu pomůžou - ostatně jako to dělají už řadu let tím, že tam autsórsovali téměř veškerou výrobu ;-)
  Kalka.
  • Re: SP-500 firmy
   1.8.2011 9:49

   no jo ale co je to vlastně nejsilnější ekonomika ? když je tolik lidí jako v číně, kteří budou mít aspoň pětinovž ž standard jako západ, tak budou "nejsilnější" ekonomika tak jako tak. A nehledě na to, že jejich firmy budou na nesrovnatelně nižší úrovni co se týče inovací a produktivity. úrovni . Článek v Ekonomu byl zajímávý - Čina už začíná být z hlediska ceny pracovní síly méně atraktivní a fabriky se přesouvají do Indonesie, Vietnamu, Kambodže, Laosu....
   db
   • Re: SP-500 firmy
    1.8.2011 18:51

    Myslela jsem to samozřejmě jinak: ty tři bilióny se z velké části nebudou investovat v Americe, ale v Číně (a na Číně závislých zemích). Taky to srovnávání s počtem obyvatel a HDP na jednoho je zavádějící. Je třeba si uvědomit, že ve S.S. žije velký počet nelegálů a že prakticky využívají Střední Ameriku a Mexiko, aniž by je museli započítávat do svých obyvatel.
    Kalka.
 •  
  30.7.2011 11:29

  Už jsem tu psala jinde, že za předpokladu zlepšení ekonomické situace a růstu trhů už finanční oligarchie BHO nebude potřebovat. Takže tohle celé divadýlko je důležitá předvolební hra. Aby si náhodou barevní nemysleli, že něco vyhráli. Dojde buď k nějakému kompromisu na rok nebo bude muset Obama navýšit sám, což rovněž přenese problém do příštího (volebního) roku. To však zároveň nechává otevřená dvířka k jeho eventuálnímu druhému zvolení, které by ještě pořád v případě nepříznivé ekonomické situace (fin. kapitálu by už tak neprocházelo privatizování zisků a socializování ztrát) mohlo udržet barevné a zchudlé obyvatelstvo -nejen v USA - na uzdě a dovolit am. oligarchii vybrat co se ještě dá. ;-)
  Kalka.
 • jo jenže
  27.7.2011 21:36

  BILL použil,nebo vybral,či jak to nazvat,penzijní fondy.Takže nic nepředvadl jen tahal peníze od jinud
  prorok
 •  
  27.7.2011 18:16

  Pan Žabža musí závidět.
  kul
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university