Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
De Grauwe: Dluhovou krizi už nemůže zastavit nic, vinu nese ECB

De Grauwe: Dluhovou krizi už nemůže zastavit nic, vinu nese ECB

28.7.2011 10:34
Autor: ČTK

Dluhovou krizi v eurozóně už není možné zastavit. Vinu za tento vývoj nese zejména Evropská centrální banka, která odmítla garantovat, že eurozóna bude mít vždy dostatek hotovosti, aby mohla vyplatit věřitele členských států. V měnové unii je ECB přitom jedinou institucí, která může takový slib dát.  Tvrdí to respektovaný profesor ekonomie Paul de Grauwe z Lovaňské univerzity.

"Odmítnutí ECB převzít na sebe tuto zodpovědnost je jediným faktorem, který vysvětluje, proč již šíření dluhové krize v eurozóně nemůže být zastaveno," píše de Grauwe v komentáři pro analytický server Eurointelligence.

Právě odmítnutí centrální banky fungovat jako "záchranná brzda" v případě problémů eurozóny vedlo politiky k vytvoření současného záchranného fondu (EFSF). Jeho hlavní problém však spočívá v nedostatku důvěry a zejména v nedostatku zdrojů. Státy totiž na rozdíl od centrálních bank nejsou nikdy schopné garantovat, že budou mít přístup k neomezené hotovosti.

"Proč Evropská centrální banka odmítla převzít takovou odpovědnost? Oblíbenou odpovědí je, že by tak neměla činit, aby netratila peníze. Taková odpověď je ale naprosto špatná," uvádí belgický ekonom. Podle něj ve chvíli kdy existuje důvěra trhů, že centrální banka funguje jako poslední pojistka, sama se tak ve skutečnosti většinou chovat nemusí. "To, na čem záleží, je finanční stabilita. Nikoliv zisk nebo ztráta centrální banky. Ta může vždycky vzniklé ztráty zalepit vytisknutím dalších peněz," dodává de Grauwe.

Belgický profesor připouští, že poskytnutí garancí ze strany ECB, by bylo spojené s morálním hazardem, že se členské státy eurozóny budou dále bezhlavě zadlužovat. Takovému vývoji se ovšem dá snadno zamezit přísnými pravidly, která zadlužování omezí a není třeba rušit garance banky.

De Grauwe ECB rovněž kritizuje, že se příliš soustředí na takzvané cílení inflace, tedy hlídání vývoje spotřebitelských cen. "Podle této teorie by stejnou roli měly plnit všechny centrální banky. Vše ostatní se pak samo srovná," uvádí. Podle něj centrální banky však mají historicky daný neméně důležitý úkol, kterým je hlídání finanční stability. Tam patří i dohled nad stabilitou dluhopisového trhu. "Odmítnutím této role se ECB stala nejdůležitějším důvodem, proč už nemůže být dluhová krize zastavena," uzavřel.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • sci-fi
  28.7.2011 10:39

  Cituji : "Takovému vývoji se ovšem dá snadno zamezit přísnými pravidly, která zadlužování omezí". Zajímalo by mne, jak došel fanoušek tiskařských mašin na to, že si členské země EMU něco takového odhlasují. Byli by sami proti sobě, voličům slibují pečená létající kuřata a tímto by si sami zatrhli zdroj peněz na předvolební sliby.
  Peté
  • Re: sci-fi
   28.7.2011 11:54

   Ale taková pravidla existují. Jmenují se Pakt stability a růstu a země Eurozony se jimi řídily do okamžiku, kdy tyto pravidla porušilo Německo. Od té doby se jimi už neřídí nikdo.
   Hans
   •  
    28.7.2011 17:11

    Myslel jsem samozřejmě pravidla vynutitelná, samotné odhlasování nestačí. Potom jsou ta pravidla zcela impotentní.
    Peté
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data