Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mé slovo je mým závazkem…

Mé slovo je mým závazkem…

28.7.2011 11:19
Autor: Petr Žabža, Patria Online

I když tomu lze ve světle událostí posledních dvou až třech let jen stěží věřit, finanční trhy kdysi bývaly relativně gentlemanským klubem. Jistě, odjakživa zde šlo o peníze a tam jde občas etika stranou, přesto se jen málokdo odvážil porušit základní pravidlo, které v anglickém originále zní – „My word is my bond“. Do češtiny by jej šlo přeložit zhruba jako „mé slovo je mým závazkem“, nejde však o úplně přesnou interpretaci.

Principem tohoto pořekadla je, že dané slovo platí a pokud se obchod jednou prokazatelně uzavře, nelze od něj couvnout. V širším kontextu je také reflexí faktu, že finanční trhy ve své podstatě stojí a padají s jednou jedinou věcí – důvěrou. Jakmile tato křehká květina uvadne a zmizí, je opravdu zle a začnou se dít nepěkné věci.

Posledních několik týdnů je však důkazem, že se časy mění a na výše uvedené rčení již nelze tak samozřejmě spoléhat. Pro toto tvrzení existují minimálně dva velmi přesvědčivé důkazy. Ten první se objevil na trhu CDS, alias jakýchsi „pojistek“ proti úpadku dlužníka. Ty nakupují držitelé dluhopisů jako ochranu, která se aktivuje v okamžiku prohlášení úpadku dlužníka a daný věřitel tak buďto neutrpí ztrátu žádnou, případně jen ztrátu velmi limitovanou. Arbitrem pro určení, zda k aktivaci „pojistky“ dojde je primárně ratingová agentura, sekundárně pak organizace ISDA (International Swaps and Derivatives Association). Právě ta se však na konci minulého týdne nechala slyšet, že navzdory vší logice a tržním konvencím navrhovaná restrukturalizace řeckého dluhu nepředstavuje tzv. „credit event“ (kreditní událost) a nedochází tak k aktivaci plnění z CDS kontraktů. Nevím jak vám, ale mě to zní jako změna pravidel uprostřed hry. Navíc jde o krok, který v zásadě nikomu neslouží ku prospěchu. Případní kupci CDS kontraktů budou do budoucna žít v právní nejistotě, zda právě jejich CDS-ko nebude autoritativně znevalidněno a oni tak nevyhodí peníze obrazně „z okna“. Státy s potřebou se financovat na finančních trzích budou platit vyšší úroky, protože investoři budou dvakrát zvažovat, komu peníze v prostředí nulové kreditní ochrany půjčí. Nikdo nevyhraje…

Druhý případ je mnohem těžší váha – Evropská centrální banka. Vzpomínáte si ještě, když Jean-Claude Trichet v květnu 2010 prohlašoval, že ECB rozhodně nejednala o nákupech dluhopisů předlužených zemí eurozóny? Netrvalo to ani týden a ECB s jejich nákupy začala. Poté, co ECB akumulovala více jak 7 miliard eur ve státních dluhopisech zemí jako Řecko, Irsko nebo Portugalsko (nyní nesoucí rating „junk“), J.-C. Trichet se nechal slyšet, že ECB rozhodně nebude jako kolaterál za půjčky akceptovat státní dluhopisy zemí, které jsou „de facto“ v bankrotu. Dá se tomu pánovi ještě něco věřit?

Jistě, lze argumentovat, že doba je velmi turbulentní a vyžaduje kreativní řešení, u kterých se nesmí trvat na dogmatech. Přesto velká většina veřejnosti minimálně od centrálních bankéřů očekává, že „do věci“ malinko vidí a mají situaci pod kontrolou. Pokud se jejich stanoviska mění několikrát za týden, důvěry to rozhodně nedodá…


Váš názor
 •  
  2.8.2011 2:09

  Pravidla mohou být přece změněna kdykoli během hry - burzy jsou soukromé firmy a podléhají vládám - běžná věc a stalo se zilionkrát v historii. To je přece započítáno v ceně, ne? (Tedy - neférovost.) Deriváty jsou staré 100 let, LIONs a TIGERs atd. vás ve školce neučili? Je přece lehké vytvořit nový derivát a zkoušet arbitráž. Idiotismus tototo článku je šokující.
 •  
  1.8.2011 22:15

  "finanční trhy kdysi bývaly relativně gentlemanským klubem." Pan Žabža má samozřejmě těžké mezery ve vzdělání. A to přímo katastrofální. Když dokáže napsat takovýto totální nesmysl.
  Dan
 • Hezky řečeno, ale...
  29.7.2011 14:24

  Ono je sice hezké říct A, tedy že gentlemanské chování je pěkná věc, ale je potřeba říct také B, tedy že v době kdy pravidla pro takové chování vznikla se ostatní k tomu kdo se nechoval jako gentleman chovali jako k darebákovi. Což je funkční metoda pokud všichni obchodníci bydlí kolem náměstí v Rotterdamu ale ne v globální ekonomice. Kdo dneska dokáže zakotvit dělové čluny u pobřeží Řecka? :-) Globální ekonomika je moc velká, moc rychlá a moc propojená, takže občas je pro stabilitu molocha nutné obejít pravidla...jinak by nám to celé spadlo na hlavu a to nikdo nechceme :-)
  Dan.Brno
 • pochvala
  29.7.2011 11:30

  Velmi výstižná a přesná úvaha. Dávám palec nahoru :-)
  vini
Aktuální komentáře
28.5.2018
10:47Brusel se snaží rozdělit Visegrádskou čtyřku. Kam se vydá Praha?
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data