Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mé slovo je mým závazkem…

Mé slovo je mým závazkem…

28.07.2011 11:19
Autor: Petr Žabža, Patria Online

I když tomu lze ve světle událostí posledních dvou až třech let jen stěží věřit, finanční trhy kdysi bývaly relativně gentlemanským klubem. Jistě, odjakživa zde šlo o peníze a tam jde občas etika stranou, přesto se jen málokdo odvážil porušit základní pravidlo, které v anglickém originále zní – „My word is my bond“. Do češtiny by jej šlo přeložit zhruba jako „mé slovo je mým závazkem“, nejde však o úplně přesnou interpretaci.

Principem tohoto pořekadla je, že dané slovo platí a pokud se obchod jednou prokazatelně uzavře, nelze od něj couvnout. V širším kontextu je také reflexí faktu, že finanční trhy ve své podstatě stojí a padají s jednou jedinou věcí – důvěrou. Jakmile tato křehká květina uvadne a zmizí, je opravdu zle a začnou se dít nepěkné věci.

Posledních několik týdnů je však důkazem, že se časy mění a na výše uvedené rčení již nelze tak samozřejmě spoléhat. Pro toto tvrzení existují minimálně dva velmi přesvědčivé důkazy. Ten první se objevil na trhu CDS, alias jakýchsi „pojistek“ proti úpadku dlužníka. Ty nakupují držitelé dluhopisů jako ochranu, která se aktivuje v okamžiku prohlášení úpadku dlužníka a daný věřitel tak buďto neutrpí ztrátu žádnou, případně jen ztrátu velmi limitovanou. Arbitrem pro určení, zda k aktivaci „pojistky“ dojde je primárně ratingová agentura, sekundárně pak organizace ISDA (International Swaps and Derivatives Association). Právě ta se však na konci minulého týdne nechala slyšet, že navzdory vší logice a tržním konvencím navrhovaná restrukturalizace řeckého dluhu nepředstavuje tzv. „credit event“ (kreditní událost) a nedochází tak k aktivaci plnění z CDS kontraktů. Nevím jak vám, ale mě to zní jako změna pravidel uprostřed hry. Navíc jde o krok, který v zásadě nikomu neslouží ku prospěchu. Případní kupci CDS kontraktů budou do budoucna žít v právní nejistotě, zda právě jejich CDS-ko nebude autoritativně znevalidněno a oni tak nevyhodí peníze obrazně „z okna“. Státy s potřebou se financovat na finančních trzích budou platit vyšší úroky, protože investoři budou dvakrát zvažovat, komu peníze v prostředí nulové kreditní ochrany půjčí. Nikdo nevyhraje…

Druhý případ je mnohem těžší váha – Evropská centrální banka. Vzpomínáte si ještě, když Jean-Claude Trichet v květnu 2010 prohlašoval, že ECB rozhodně nejednala o nákupech dluhopisů předlužených zemí eurozóny? Netrvalo to ani týden a ECB s jejich nákupy začala. Poté, co ECB akumulovala více jak 7 miliard eur ve státních dluhopisech zemí jako Řecko, Irsko nebo Portugalsko (nyní nesoucí rating „junk“), J.-C. Trichet se nechal slyšet, že ECB rozhodně nebude jako kolaterál za půjčky akceptovat státní dluhopisy zemí, které jsou „de facto“ v bankrotu. Dá se tomu pánovi ještě něco věřit?

Jistě, lze argumentovat, že doba je velmi turbulentní a vyžaduje kreativní řešení, u kterých se nesmí trvat na dogmatech. Přesto velká většina veřejnosti minimálně od centrálních bankéřů očekává, že „do věci“ malinko vidí a mají situaci pod kontrolou. Pokud se jejich stanoviska mění několikrát za týden, důvěry to rozhodně nedodá…


Váš názor
  •  
    02.08.2011 2:09

    Pravidla mohou být přece změněna kdykoli během hry - burzy jsou soukromé firmy a podléhají vládám - běžná věc a stalo se zilionkrát v historii. To je přece započítáno v ceně, ne? (Tedy - neférovost.) Deriváty jsou staré 100 let, LIONs a TIGERs atd. vás ve školce neučili? Je přece lehké vytvořit nový derivát a zkoušet arbitráž. Idiotismus tototo článku je šokující.
  •  
    01.08.2011 22:15

    "finanční trhy kdysi bývaly relativně gentlemanským klubem." Pan Žabža má samozřejmě těžké mezery ve vzdělání. A to přímo katastrofální. Když dokáže napsat takovýto totální nesmysl.
    Dan
  • Hezky řečeno, ale...
    29.07.2011 14:24

    Ono je sice hezké říct A, tedy že gentlemanské chování je pěkná věc, ale je potřeba říct také B, tedy že v době kdy pravidla pro takové chování vznikla se ostatní k tomu kdo se nechoval jako gentleman chovali jako k darebákovi. Což je funkční metoda pokud všichni obchodníci bydlí kolem náměstí v Rotterdamu ale ne v globální ekonomice. Kdo dneska dokáže zakotvit dělové čluny u pobřeží Řecka? :-) Globální ekonomika je moc velká, moc rychlá a moc propojená, takže občas je pro stabilitu molocha nutné obejít pravidla...jinak by nám to celé spadlo na hlavu a to nikdo nechceme :-)
    Dan.Brno
  • pochvala
    29.07.2011 11:30

    Velmi výstižná a přesná úvaha. Dávám palec nahoru :-)
    vini
Aktuální komentáře
24.04.2024
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m