Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Treichl (Erste): Odhad růstu úvěrů mířil vysoko, ale banka je silná. Cílem provozní zisk 4 miliardy a splacení pomoci

Treichl (Erste): Odhad růstu úvěrů mířil vysoko, ale banka je silná. Cílem provozní zisk 4 miliardy a splacení pomoci

29.7.2011 13:11
Autor: Redakce, Patria Online

Za jen obtížně naplnitelné označil šéf Erste Group Adreas Treichl dosažení dříve vytčeného cíle pro letošní růst úvěrů o „střed jednociferného pásma“ (tedy cca 5 %). Jako jasný cíl pro hospodaření banky vytyčil dosažení celoročního provozního zisku na úrovni čtyři miliard eur. Banka chce posilovat kapitál zadrženým ziskem a splatit státní pomoc ještě letos. Zvažuje akvizice, zejména v Polsku.

Zatímco doposud Erste pracovala s očekáváným letošním růstem objemů úvěrů o 4 až 6 procent, Treichl uvedl, že tento odhad je po vývoji prvního čtvrtletí roku příliš optimistický. Konsensus analytiků Bloomberg nyní očekává celoroční čistý zisk banky na úrovni 1,2 miliardy eur. Měla-li by jej banka vyrovnat, musela by ve druhé polovině roku dosáhnout čistého zisku 700 mil. eur, o 29 procent více, než ve druhé polovině roku 2010 a při vědomí, že první polovina roku přinesla růst řádově o 5 procent.

Samotná Erste neposkytla pro celoroční čistý zisk výhled. „Jasným cílem pro banku je dosažení letošního provozního zisku na úrovni čtyř miliard eur,“ uvedl šéf Erste Treichl.

Ohledně kapitálové vybavenosti banky Treichl uvedl, že ji považuje za adekvátně kapitalizovanou a to pro budoucí období růstu úvěrů. Banka je podle něj schopna kapitál posilovat z vlastních zdrojů cestou zadrženého zisku. Šéf Erste Treichl uvedl, že za perfektní by považoval úroveň jádrového Tier 1 na 8,5 procenta. „Tlak ze strany finančních trhů na navýšení kapitálu emisí nových akcií dramaticky klesl, jejich pohled na to, kolik kapitálu banka potřebuje, se velmi sblížil s naším,“ uvedl mimo jiné Treichl. Řekl také, že „Erste nevydá žádné nové akcie, dokud nedojde k nějaké akvizici“.

S ohledem na solidní kapitálovou vybavenost Treichl očekává, že banka brzy získá povolení ke splacení státní pomoci. Tu obdržela v roce 2009 v rozsahu 1,2 miliardy eur. „Dosáhli jsme dohody s rakouským ministerstvem financí, schválení očekáváme v tomto kvartále,“ uvedl Treichl.

Ve druhé polovině roku banka očekává „silnou finanční výkonnost“, podpořenou dalším poklesem nákladů na riziko. „Ve druhé polovině roku očekáváme pokles nákladů na riziko o 10 až 20 procent mimo trhy Maďarska a Rumunska,“ uvedla Erste během telekonference k výsledkům za 2Q11. Pokles rezerv na špatné úvěry Erste očekává v příštím roce. Podíl NPL ve 2Q mezikvartálně narostl na 7,9 procenta ze 7,7 procenta v prvním čtvrtletí roku.

Šéf Erste Treichl uvedl, že banka necítí žádné potíže v souvislosti své expozice vůči dluhu Řecka. Šéf pro oblast rizik Bernhard Spalt uvedl, že současná expozice Erste vůči Řecku dosahuje 207 milionů eur. Znamená to, že od konce června banka eliminovala její bezmála polovinu, k 30. červnu dosahovala 404,7 milionů eur (ke konci roku 2010 pak 626,1 mil. eur). Mluvčí banky Mauritz dodal, že expozice obsahuje i garance a CDS, čímž vysvětluje rozdíl oproti v zátěžových testech vykázaným 345 milionům eur, z nichž dvě třetiny dobíhají do splatnosti letos. „U garancí a CDS je to zejména rok 2014,“ dodal mluvčí. Mluvčí banky Hana Cygonková uvedla, že Erste si definuje svůj postoj k účasti v pomoci Řecku skrze plán IIF, dle kterého mají evropské banky směnit stávající řecké dluhopisy za nové s nižším kupónem a delší splatností.

Ohledně případných akvizic CEO Erste Treichl řekl, že banka by měla (z pohledu příležitostí) být přítomna na polském trhu a hledá zde atraktivní aktiva. Zároveň ale řekl, že v tuto chvíli není v plánu žádná konkrétní akvizice. Erste by dle jeho slov ráda získala vyšší podíl v rumunské bance BCR, kterou ovládá jen z části. „Erste má jasný cíl držet ve svých součástech 100% podíly,“ dodal Treichl.

(Zdroj: Erste, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data