Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blesk na burze nepřišel z čistého nebe... El-Erian vidí trojici spouštěčů, které je třeba deaktivovat

Blesk na burze nepřišel z čistého nebe... El-Erian vidí trojici spouštěčů, které je třeba deaktivovat

05.08.2011 18:48

Zatímco rok starý flash crash, který nakrátko připravil index Dow Jones o tisíc bodů, trhy rychle svedly na technickou chybu, základy čtvrtečního propadu jsou zakopány hlouběji a pro jejich přestavbu je nutné vyhrnout si rukávy. Slabá Amerika ve slabém světě, nedůvěra, nečinná Evropa - to jsou podle šéfa největšího dluhopisového fondu na světě hlavní tři důvody, proč finanční trhy na celém světě v uplynulém týdnu přišly o více než 2,5 bilionů dolarů v „rozplynuté“ hodnotě aktiv. Mohamed El-Erian však ve svém vyjádření pro CNBC nastínil i nutná řešení.

Nejprve však detailněji k jednotlivým problémům, které podle tohoto vlivného hráče na finančních trzích poslední volný pád spustily. „Je nepopiratelné, že americká ekonomika oslabuje napříč všemi sektory a věc ještě zhoršuje souběžné zpomalování ekonomického růstu i v ostatních částech světa,“ uvedl El-Erian. Mezi konkrétní důsledky tohoto faktu přitom zmínil slabší zisky firem, další tlak na již tak zkoušené domácnosti. Americká ekonomika navíc nyní prožívá „kocovinu“ z nevydařeného večírku jménem QE2, kterému se nepodařilo promazat likviditou ta správná kola největší ekonomiky světa.

Současné problémy však nejsou spojeny jen s odkazy ekonomické krize, ale v krizi se ocitnula i důvěra. „Trhy se obávají, že politici nebudou schopni vrátit ekonomiku na trajektorii růstu a zdravé tvorby nových pracovních míst,“ vysvětluje „blbou náladu“ na trzích El-Erian. Po výše zmíněném neúspěchu politiky americké centrální banky (jejíž šéf si kvůli velmi nízké zdrženlivosti při rozhazování peněz do ekonomiky vysloužil přezdívku vrtulníkový Ben), vzrostly pochyby ohledně schopnosti politických špiček docílit konstruktivní dohody po dramatickém boji o limity zadlužení.

A do třetice je tady podle šéfa PIMCO dluhový problém v Evropě, který mohl být mnohem menší... „Politici nebyl schopni rozhodné akce, což umožnilo přeměnu krize eurozóny z okrajové (Řecko, Irsko, Portugalsko) do mnohem větší (Itálie a Španělsko) záležitosti zasahující i celý bankovní systém kontinentu.

Mírně úsměvná je z pohledu celosvětových trhů včerejší snaha šéfa ECB o uklidnění investorů. „O eurozónu jako celek se nebojím,“ uvedl ve čtvrtek Jean-Claude Trichet poté, co nepomohl důvěře na trzích, když sice oznámil opětovné spuštění slabší verze QE ve formě nákupu vládních dluhopisů centrální bankou, ale přitom se netajil s tím, že rada guvernérů se na tomto kroku nedokázala jednomyslně shodnout a navíc se podpory dostane především Irsku a Portugalsku, zatímco epicentrem obav je nyní Španělsko s Itálii. Trichet navíc sentimentu nepomohl ani následně, když pokračoval: “Pokud vezmu eurozónu jako takovou, tak jsme v mnohem lepší situaci... než například Spojené státy, Japonsko nebo jiné velké ekonomiky.“

A jak ze začarovaného kruhu rudých indexů ven? Podle El-Erian stačí důvěryhodné zákroky na obou stranách Atlanitku. „Neměli bychom podceňovat schopnost trhů se hojit, politici můžou být protentokrát velmi mile překvapeni,“ apeluje na Washington i Brusel. Podhoubí pro růst podle něho trhy bez problému naleznou v nezainvestovaných peněžních prostředcích. Podle agentury Bloomberg velcí institucionální investoři poučeni výraznými ztrátami z dob krize stahují v poslední době z trhů až 40 miliard dolarů za týden.

Již dnes se kvůli situaci na trzích setkala trojice evropských špiček - francouzský prezident Nicolas Sarkozy s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a španělským premiérem Josém Zapaterem. Konkrétní výsledek však jednání prozatím nepřinesla. „Pokud ale politická reprezentace bude nadále zklamávat, čeká trhy politováni hodný pohled na pokračující volatilitu a pokračují ztráty,“ upozornil Mohamed El-Erian.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m