Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlato vyšplhalo nad 1700 USD za unci, jak do něj investovat?

Zlato vyšplhalo nad 1700 USD za unci, jak do něj investovat?

8.8.2011 16:55

Cena zlata v souvislosti s nejasným vývojem světové ekonomiky neustále roste a přitahuje pozornost investorů jakožto tradiční uchovatel hodnoty a bezpečný přístav. Dnes se jeho cena dostala až nad 1700 USD za trojskou unci. Spolu s japonským jenem či švýcarským frankem se investoři obracejí ke zlatu vždy, když na trzích roste napětí a riziko. Narozdíl od obou zmíněných měn však proti posilování zlata nemůže žádná centrální banka intervenovat.  Dlouhodobě  může proti zlatu působit pouze nějaké skokové zvýšení jeho nabídky na trhu.
zlato08082011

Jaké má běžný investor možnosti, pokud chce na vývoji ceny zlata participovat?

Klasickým způsobem je nákup fyzického zlata (zlatých cihel, mincí apod.) Pozornost investorů láká mnoho společností, které obchodování s nejdražším kovem umožňují, otázkou ovšem je jejich důvěryhodnost. Další nevýhodou držení fyzického zlata jsou možné dodatečné náklady na jeho uskladnění (poplatek za trezor v bance) a někdy také omezené možnosti zpětného prodeje.

Investici do zlata, lze však realizovat i dalšími způsoby:
 
Velmi oblíbeným produktem jsou instrumenty ETC/ETF. Jedná se o tzv. „komoditní akcie“, které se obchodují na hlavních světových burzách v EUR a USD stejně jako běžné akcie. Zjednodušeně lze říci, že ETC/ETF je fond, se kterým se obchoduje na burzách. Odtud i zkratka instrumentu „Exchange traded commodities“ – burzovně obchodované fondy. Cena ETC/ETF je navázána na cenu komodity (zlata) dle určitých podmínek a pokud např. zlato na komoditním trhu posílí o 1 %, rovněž cena ETC/ETF se zhodnotí o 1 %.

Existuje několik ETC/ETF se zaměřením na zlato a v tabulce uvádíme některé z nich:

zlato

Alternativou mohou být i investiční certifikáty (včetně pákových) obchodované primárně v EUR a omezeně i v CZK. Cena certifikátu rovněž kopíruje vývoj ceny zlata dle typu certifikátu. Stejně jako u ETC/ETF, i v případě certifikátů je možné spekulovat nejen na růst, ale i na pokles ceny zlata.
 
Investorům se nabízí i možnost investice do společností zabývajících se těžbou zlata jako je např. Barrick Gold (ABX.N), Newmont Mining (NEM.N) nebo AngloGold Ashanti (AU.N). Do kurzu akcie se však 100 % nepromítá jen cena zlata, ale i další kurzotvorné faktory, které ovlivňují ocenění akcií jednotlivé společnost jako je např. ziskový výhled, změna dividendové politiky, managementu atd.

Přední obchodník s cennými papíry v ČR, společnost Patria Direct, nabízí i další formu investice do zlata – prostřednictvím produktu Patria Forex. Kromě spekulací na pohyby měnových párů a akciových indexů mohou klienti spekulovat také na pohyby zlata na komoditním trhu. Spekulace na vývoj ceny zlata se provádí pomocí tzv. komoditního derivátu, jehož cena je odvozena od ceny podkladového aktiva, v tomto případě zlata. Obchodování probíhá v tzv. lotech (minimální obchodovatelné množství) a pro nákup jednoho lotu (nominální hodnota 800 USD nebo 600 EUR) zlata stačí složit marži ve výši 16 USD (nebo 12 EUR v závislosti na měně obchodního účtu). Pokud potom zlato posílí např. o 0,01 USD z 1 707,40 USD na 1 707,41 USD, tak klient vydělává přesně 0,01 USD. Svou expozici klient může samozřejmě zvýšit nákupem většího počtu lotů. Při nákupu např. 1 000 lotů zlata a výše popsaném růstu jeho ceny o pouhých o 0,01 USD, tak klient díky využití pákového efektu nevydělává jen 0,01 USD, ale již 10 USD, tedy tisíckrát více. Více informací lze nalézt ZDE.

Konzervativní investoři mohou využít i nabídky různých „klasických“ podílových fondů zaměřených na komodity nebo pouze na zlato. Z výše popsaných možností investic do zlata převažuje u klientů Patria Direct investice prostřednictvím ETC/ETF. Více informací o tomto produktu naleznete ZDE.

Máte-li zájem investovat nejenom do zlata, ale i dalších komodit, akcií či jiných cenných papírů, otevřete si jednoduše účet u Patria Direct ZDE.


Váš názor
  •  
    8.8.2011 18:51

    "...jak do něj investovat?" shortnout ho
    goldman
Aktuální komentáře
21.5.2018
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data