Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSOB v pololetí klesl čistý zisk o 13 %, z expozice vůči Řecku odepsala 1,3 mld. Kč

ČSOB v pololetí klesl čistý zisk o 13 %, z expozice vůči Řecku odepsala 1,3 mld. Kč

9.8.2011 14:22, aktualizováno: 9.8. 14:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Československé obchodní bance (ČSOB), která patří k největším tuzemským bankovním skupinám, v letošním prvním pololetí meziročně klesl čistý zisk o 13 procent na 6,21 miliardy korun. Za snížením je mimo jiné odpis řeckých dluhopisů, který dosáhl celkové výše 1,306 mld. (před zdaněním). Udržitelný zisk, který je očištěný o mimořádné vlivy, klesl o 12 procent na 6,13 miliardy korun. Za samotné druhé čtvrtletí potom čistý zisk dosáhl 2,4 mld. proti 3,3 mld. o rok dříve.

Čistý úrokový výnos ve druhém čtvrtletí vzrostl na 8,2 mld. z 8,0 mld. před rokem, za polovinu roku potom 16,2 mld. . Úvěrové portfolio ČSOB rostlo ve čtyřech po sobě jdoucích čtvrtletích a dosáhlo 412,5 mld. . Objem depozit se vyšplhal na 593,5 mld. . „Čistý výnos z poplatků a provizí se meziročně snížil o 6 %, zejména z důvodu navýšení roční platby do fondu pojištění vkladů o 154 mil. kvůli zvýšení sazby pojištění vkladů z 10 na 16 bazických bodů (platnému od začátku 3. čtvrtletí 2010). Bez tohoto vlivu by byl výnos z poplatků a provizí na úrovni z 1. pololetí minulého roku,“ uvedla ČSOB.

“Jsem potěšen zejména tím, že jsme dokázali růst v úvěrech již čtvrtý kvartál za sebou a současně snížit náklady na úvěrové riziko. Celkově bylo druhé čtvrtletí tohoto roku z hlediska výkonu naší obchodní činnosti nejsilnější z posledních deseti kvartálů,” uvedl k výsledkům Pavel Kavánek, generální ředitel ČSOB.

ČSOB se podobně jako další banky rozhodla zaúčtovat znehodnocení dluhopisů v portfoliu realizovatelných finančních aktiv s datem splatnosti před koncem roku 2020, a to ve výši 1,306 mld. (před zdaněním) v udržitelném výkazu zisku a ztráty.

Celková aktiva ČSOB ke konci června v meziročním srovnání mírně stoupla na téměř 886 miliard korun. Celkové vklady skupiny stouply meziročně o dvě procenta na 593,5 miliardy korun. Celkový objem úvěrů stoupl ke konci června o čtyři procenta na 412,5 miliardy korun. Úvěry na bydlení, spotřebitelské úvěry a korporátní úvěry rostly, zatímco úvěry malým a středním podnikům se meziročně snížily.

Celkový objem hypoték vzrostl meziročně o devět procent na 151,6 miliardy korun. Úvěry malým a středním podnikům klesly o tři procenta na 63,7 miliardy korun.

Podíl úvěrů více než 90 dnů po splatnosti ke konci června činil 4,04 procenta z celkového objemu úvěrů. Konsolidovaná kapitálová přiměřenost skupiny představovala 16,26 procenta.

Celková expozice ČSOB vůči státům jižní Evropy a Irska činila ke konci června 5,62 miliardy korun, z čehož na Řecko připadá 3,06 miliardy. V případě Itálie objem dluhopisů činí 1,99 miliardy korun a v případě Španělska 0,57 miliardy korun.

(Zdroj: ČSOB, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data