Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dělá Fed stejnou chybu jako po pádu Lehman Brothers?

Dělá Fed stejnou chybu jako po pádu Lehman Brothers?

10.8.2011 12:37
Autor: Redakce, Patria Online

Den po kolapsu Lehman Brothers se sešel FOMC a rozhodl proti snížení sazeb. Ano, Fed se rozhodl držet sazby na 2 % ve chvíli, kdy finanční krize dosahovala svého vrcholu. Důvod byl neuvěřitelný – Fed se obával inflace, která byla tou dobou tažena cenami komodit a odrážela vývoj v minulých měsících. Pokud by dostaly větší váhu indikátory budoucího cenového vývoje, bylo by jasné, že trhy očekávají prudkou recesi. Přestože poté přišel Fed s agresivnější intervencí, nikdy se nepodařilo obnovit nominální výdaje na zdravou úroveň. Fed proto v té době politiku efektivně utáhnul.

Dnes jsou okolnosti trochu jiné, Fed by ale na současnou krizi mohl opět reagovat příliš pomalu. V současnosti však není doba na to být konzervativní a opatrný. FOMC by měl přistoupit k šokové stimulaci například ve formě cílení nominálního HDP. Bylo by to kontroverzní a mnozí jsou již nyní z kroků Fedu vyšokovaní. Vytvořil by se tím ale potřebný silný posun v ekonomickém očekávání veřejnosti.

Ti, kdo říkají, že Fed již nemůže svou politiku uvolnit, zapomínají na dvě věci. Nízké sazby ekonomiku nestimulují, pokud leží nízko i přirozená (či neutrální) sazba. Tu určuje ekonomický fundament, když se ekonomická situace zlepšuje, roste a naopak. Na této úrovni by se sazby ustálily, pokud by Fed v ekonomice neintervenoval.

Vedle toho platí, že zatímco Fed nemůže stlačit nominální sazby pod 0 %, může tam dostat sazby reálné. Navíc může pod přirozenou sazbu stlačit výnosy u dlouhodobých aktiv tím, že je bude nakupovat. Jinak řečeno, Fed musí uspokojit poptávku po penězích nákupy aktiv. Hranice 0 % nezabránila FDR ve vytvoření silného oživení taženého monetární politikou během Velké deprese. Stejně tak nezabránila švédské centrální bance v podpoře pozoruhodného oživení během krize poslední. A neměla by v ní zabránit ani nyní Fedu.

(Zdroj: Blog Davida Beckwortha)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  10.8.2011 15:03

  Kdy uz financni furnaliste pochopi, ze FED, ECB a jini nemohou nic -- vytvari pouze kratkodoby sum. Ceka nas dekada deleverigovani. Posledni bull market je zde: naivni vira ze vlady vyresi desitky let excesu
  stepan
  •  
   10.8.2011 22:37

   Mám jenom já pocit, že poslední pár (desítek) let jsme součástí jedné vellké fiskální stimulace? Pokud se budu snažit v autě jet pořád rychleji, tak to bude žrát poád víc, až jednou dojde benzín a zůstanu stát kilometry od benzínky (nebo zadřu motor a je po legraci). V ekonomice hnané papírky bez ceny to sice neplatí stejně jako v příměru, ale to pak (stejně jako ve Stopařově průvodci) můžeme jako platidlo zvolit listí ze stromů a výsledek bude podobný.
   THUD
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)