Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečekejte na Německo, vytvořte eurodluhopisy bez něj. Dle Ifo jej budou stát 47 mld. EUR ročně

Nečekejte na Německo, vytvořte eurodluhopisy bez něj. Dle Ifo jej budou stát 47 mld. EUR ročně

17.8.2011 13:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Na velikosti záleží. To je hlavním poučením z debaty o zvýšení dluhového limitu v USA a ze snížení ratingu této země agenturou Standard & Poor’s. Ani jedno se totiž neodrazilo v rostoucích výnosech amerických vládních dluhopisů. Stejně tak je význam velikosti patrný u Japonska, kde jde ruku v ruce největší veřejné zadlužení s nejnižšími výnosy dluhopisů. Země eurozóny by tak měly vydávat eurodluhopisy, ať už dohromady s Německem, nebo bez něj. Vytvoření trhu, který by se svou velikostí vyrovnal trhům ve Spojených státech a v Japonsku, by určitě mělo více přínosů než nákladů.

Celková hodnota dluhopisů vydaných vládou USA dosahuje 9.500 miliard dolarů (6.600 miliard eur), v případě Japonska jde o 875.000 miliard jenů (7.900 miliard eur). I pokud tato čísla upravíme o závazky, které drží veřejný sektor dané země, objem dluhopisů na trhu je obrovský a v podstatě není možné, aby se investoři mohli těmto dluhopisům vyhnout. Porovnejme to ale s roztříštěností trhů v Evropě. Na konci roku 2010 činil objem vydaných dluhopisů v Itálii 1.500 miliard eur, v Německu 1.400 miliard eur a ve Francii 1.300 miliard eur. Ačkoliv jde o velké trhy, investoři se z nich mohou stáhnout mnohem snadněji než z amerických či japonských dluhopisů. Důsledkem je, že evropské země platí vyšší výnosy a jejich trhy jsou zranitelnější.

Pokud je trh malý, trhy může v případě paniky uklidnit jen plán na tvrdé úspory. Pokud je trh naopak dost velký, země si může podržet prostor pro krátkodobou stimulaci poptávky a podporu růstu, který zlepší fiskální výhled, jako tomu je v případě Japonska a USA. Evropské země mají tuto možnost také. Společné eurodluhopisy by vytvořily trh o velikosti 5.500 miliard dolarů. Za ním by stály vlády, které dohromady dluží méně, mají menší deficity a větší kapacitu zvýšit daně než USA a Japonsko. Téměř s jistotou by to vedlo k nižším výnosům a možnost stávky investorů by byla téměř vyloučena.

Často zmiňované problémy se společným ručením dluhopisů se dají vyřešit, ve skutečnosti se čeká na Německo. Řešením je nechat ho být a vytvořit společný dluhopis bez něj a jemu podobných – Nizozemí, Rakouska, Finska a Slovenska. Vyloučit je třeba i Řecko, které potřebuje speciální zacházení. Zbylé země mohou vytvořit trh o velikosti 3.500 miliardy eur.

Mohlo by pak dojít k tomu, že tento trh eliminuje výhodné podmínky Německa na dluhopisovém trhu. Němečtí voliči by se pak mohli začít více obávat toho, že jsou v integraci eurozóny pozadu, než toho, že za vše budou platit.

Pohled na "výhodnost" zavedení společných evropských dluhopisů dnes nabídl německý institut Ifo. Podle jeho propočtů bude tento krok případně stát Německo 47 miliard eur ročně. Propočet je postaven na výnosovém spreadu 2,3 procenta mezi německý dluhopisy a průměrem zemí eurozóny, aplikovaném na německý hrubý dluh v rozsahu 2,08 miliardy eur, při 7,5% průměrné splatnosti.

(Zdroj: FT, Ifo, Bloomberg)


Váš názor
  • Eurobonds bez poloviny Evropy
    18.8.2011 9:33

    Konečně jsem se dneska zasmál. Vyhrožovat Německu, Rakousku, Nizozemí, že jim ostatní země utečou v integraci a dosáhnou díky velikosti nižšího úroku an svých společných jihoevropských bondech? Být Německem, tak tuto ztrátu v pelotonu klidně vydržím a počkám, až se všichni ti dlužníci sami zachrání. A teď vážně: jakkoli jsou evropské špičky povážlivě neschopné a ve vleku populismu, pravdu mají v tom, že eurobonds jsou až posldním krokem na cestě k fiskální integraci.
Aktuální komentáře
23.5.2018
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama
8:55Pojišťovna VIG ve čtvrtletí s lepším ziskem i inkasem pojistného
8:54VIG má lepší výsledky a majitel Pegasu dohodl obří akvizici  
8:45Majitel Pegasu dohodl obří akvizici producenta netkaných textilií a otevřel si trhy USA i Asie
8:28PKN Orlen chce vykoupit zbytek akcií Unipetrolu za 380 korun za akcii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC