Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: Určovat termín přijetí eura nyní pro Česko není dobré

Nečas: Určovat termín přijetí eura nyní pro Česko není dobré

17.8.2011 13:09
Autor: ČTK

V současné době není pro Českou republiku dobré stanovovat termín přijetí eura. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to dnes řekl premiér Petr Nečas. Aktuální dluhová krize v eurozóně podle něj totiž z eura vytváří něco jiného, než co bylo obsahem smlouvy o přistoupení k Evropské unii z roku 2003.

"Není vůbec dobré stanovovat nějaká data o přistoupení k euru, protože není jasné, k čemu by se mělo přistupovat," uvedl předseda vlády. V květnu Nečas řekl, že Česká republika přijme euro tehdy, až náklady na udržení koruny budou vyšší než náklady na zavedení jednotné evropské měny.

Zdrženlivě se dnes Nečas vyjádřil také k nápadům na vytvoření hospodářské vlády nad dluhy zmítanou eurozónou. Tento návrh vzešel z úterní schůzky německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Eurem se v současnosti platí v sedmnácti zemích. Jako poslední ho zatím zavedlo Estonsko, jednotná evropská měna estonskou korunu nahradila na počátku letošního roku. Z východoevropských zemí se Estonsko stalo třetím členem eurozóny, po Slovinsku a Slovensku.


Váš názor
  • abychom se nedivili...
    17.8.2011 13:51

    Pokud v dnešní situaci není dobré stanovovat pro ČR termín přijetí eura, proč tedy Nečasova vláda předložila ke schválení Senátu Rozhodnutí Evropské rady z 25. března 2011, kterým se mění Smlouva o fungování EU? Český premiér Nečas 25. března 2011 v Bruselu podpořil Rozhodnutí Rady o změně Smlouvy (jež však vstoupí vlastnost, jen bude-li schválena členskými státy v souladu s jejich ústavními postupy), a současně i souhlasil s podobou budoucího záchranného mechanismu. Nečas ve svém sdělení tvrdí, že bez souhlasu České republiky se nemůžeme stát členy eurozóny, a tedy ani dárci v rámci chystaného velkokrmítka(=záchranný mechanismus): „Je nezbytný aktivní projev vůle daného státu euro přijmout,“ píše premiér, háje svou podporu změny Smlouvy při jednání Evropské rady. Těžko říci, zda to byl premiérův omyl, nebo úmyslná lež, jasné je jen to, že to prostě není pravda. Česká republika na rozdíl od Velké Británie a Dánska výjimku ohledně přijetí eura nemá. O našem členství v eurozóně bude rozhodovat podle článku 140, odst. 2 Smlouvy o fungování ES Evropská rada kvalifikovanou většinou na návrh Komise, tedy i bez našeho souhlasu či žádosti. Senát tento Nečasem předložený návrh schvaluje zítra, tj. 18.8.2011. Pokud schválí, tak o datu přijetí EURa už rozhodovat nebudeme.... citace převzaty z tohoto blogu: http://sikora.blog.respekt.ihned.cz/c1-51313390-kazda-ctvrt-bilionu-dobra
    daňová soumarka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data