Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mankiw: Realita je jiná než učebnicové keynesiánství

Mankiw: Realita je jiná než učebnicové keynesiánství

17.8.2011 16:30
Autor: Redakce, Patria Online

Je pravděpodobné, že většina z týmu prezidenta Obamy začala svá studie ekonomie s pomocí Samuelsonovy „Ekonomie”. Její první vydání bylo psáno v době, kdy byly ještě čerstvé vzpomínky na Velkou depresi a druhou světovou válku. Samuelson lidem vysvětloval Keynesovy myšlenky, hlavním cílem bylo vyhnutí se, či alespoň zmírnění opakujícího se poklesu ekonomiky. Šíření diktatur a následně i druhá světová válka představovaly podle ekonoma důsledek neschopnosti adekvátně se vypořádat se špatnou ekonomickou situací. Ta byla podle Keynese a Samuelsona zapříčiněna nedostatečnou poptávkou po zboží a službách. Řešením je vyšší vládní poptávka, která nahradí poptávku soukromého sektoru.

Z určitého pohledu se podobné recepty zdají být až příliš jednoduché. Situace je složitější, než jak ji vykreslují základy ekonomie. Za zamyšlení stojí zejména následující:

Učebnice ukazují, že každý dolar vládních výdajů může zvýšit HDP o více než dolar. Spotřebitelé totiž na vyšší vládní výdaje a vyšší příjmy reagují zvýšením svých výdajů, což dále zvyšuje poptávku, atd. Tento multiplikační efekt u vládních výdajů není v praxi velký. Nejlepší odhad pochází z poslední studie Valerie A. Ramey z University of California, která ukazuje, že každý dolar vládních výdajů zvyšuje HDP jen o 1,4 dolaru. Asi jen třetina růstu tedy přichází ve formě soukromé spotřeby a investic.

Nabízí se také otázka, zda dodatečné výdaje půjdou na potřebné věci. Lidé většinou nepotřebné věci nekupují, o vládě se to ale bohužel říci nedá. Pokud se bude stimulace provádět formou mostů, které nikam nevedou, ekonomika může růst, blahobyt to ale nezvýší. Řešením by byla pečlivá analýza přínosů a nákladů každého projektu, tu ale nelze provést rychle, zejména pokud se jedná o velké částky. A její výsledky mohou být k dispozici v době, kdy již slabost ekonomiky pominula.

Učebnicová keynesiánská teorie říká, že snižování daní je méně efektivní než zvýšené vládní výdaje, protože domácnosti mohou dodatečné dolary ušetřit, namísto toho, aby je utratily. Důkazy pro tuto teorii lze ale jen těžko najít. Christina D. Romer a David H. Romer uvádějí, že snížení daní o dolar zvyšuje HDP o 3 dolary. Multiplikátor je tak v tomto případě třikrát vyšší než u zvýšení výdajů.

Uvedené je výtahem z „Is Government Spending Too Easy an Answer“, autorem je N. Gregory Mankiw, profesor ekonomie na Harvardu.

(Zdroj: NYTimes)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Tolik vzdělaných hlav
    18.8.2011 8:59

    Je skutečně s podivem, že tolik vzdělaných a dobče placených hlav kolem například prezidenta Obamy vychází z tak zjednodušených, ba zavádějících pouček o multiplikátorech a monetární a fiskální stimulaci růstu. Každému matematikovi musí být jasné ("dopočítávání do jedné"), že jestliže někde výdaje rostou, musejí ceteris paribus jinde klesat. Lépe řečeno je jasné, že je pro voliče přijatelnější ta cesta, která znamená více námahy. Tou se politici a jejich poradci dají, protože jinak by nedosáhli většiny. Ve skutečnosti je jediná reálná cesta z dluhové krize: vyšší výkon ekonomiky, tedy vyšší stimulace konkurenčního prostředí, a menší přerozdělování. Hysterie kolem růstu +0,5 nebo poklesu -0,5 je zcela směšná. takové výkyvy vůbec nejsou hodné pozornosti.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m