Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mankiw: Realita je jiná než učebnicové keynesiánství

Mankiw: Realita je jiná než učebnicové keynesiánství

17.8.2011 16:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Je pravděpodobné, že většina z týmu prezidenta Obamy začala svá studie ekonomie s pomocí Samuelsonovy „Ekonomie”. Její první vydání bylo psáno v době, kdy byly ještě čerstvé vzpomínky na Velkou depresi a druhou světovou válku. Samuelson lidem vysvětloval Keynesovy myšlenky, hlavním cílem bylo vyhnutí se, či alespoň zmírnění opakujícího se poklesu ekonomiky. Šíření diktatur a následně i druhá světová válka představovaly podle ekonoma důsledek neschopnosti adekvátně se vypořádat se špatnou ekonomickou situací. Ta byla podle Keynese a Samuelsona zapříčiněna nedostatečnou poptávkou po zboží a službách. Řešením je vyšší vládní poptávka, která nahradí poptávku soukromého sektoru.

Z určitého pohledu se podobné recepty zdají být až příliš jednoduché. Situace je složitější, než jak ji vykreslují základy ekonomie. Za zamyšlení stojí zejména následující:

Učebnice ukazují, že každý dolar vládních výdajů může zvýšit HDP o více než dolar. Spotřebitelé totiž na vyšší vládní výdaje a vyšší příjmy reagují zvýšením svých výdajů, což dále zvyšuje poptávku, atd. Tento multiplikační efekt u vládních výdajů není v praxi velký. Nejlepší odhad pochází z poslední studie Valerie A. Ramey z University of California, která ukazuje, že každý dolar vládních výdajů zvyšuje HDP jen o 1,4 dolaru. Asi jen třetina růstu tedy přichází ve formě soukromé spotřeby a investic.

Nabízí se také otázka, zda dodatečné výdaje půjdou na potřebné věci. Lidé většinou nepotřebné věci nekupují, o vládě se to ale bohužel říci nedá. Pokud se bude stimulace provádět formou mostů, které nikam nevedou, ekonomika může růst, blahobyt to ale nezvýší. Řešením by byla pečlivá analýza přínosů a nákladů každého projektu, tu ale nelze provést rychle, zejména pokud se jedná o velké částky. A její výsledky mohou být k dispozici v době, kdy již slabost ekonomiky pominula.

Učebnicová keynesiánská teorie říká, že snižování daní je méně efektivní než zvýšené vládní výdaje, protože domácnosti mohou dodatečné dolary ušetřit, namísto toho, aby je utratily. Důkazy pro tuto teorii lze ale jen těžko najít. Christina D. Romer a David H. Romer uvádějí, že snížení daní o dolar zvyšuje HDP o 3 dolary. Multiplikátor je tak v tomto případě třikrát vyšší než u zvýšení výdajů.

Uvedené je výtahem z „Is Government Spending Too Easy an Answer“, autorem je N. Gregory Mankiw, profesor ekonomie na Harvardu.

(Zdroj: NYTimes)


Váš názor
  • Tolik vzdělaných hlav
    18.8.2011 8:59

    Je skutečně s podivem, že tolik vzdělaných a dobče placených hlav kolem například prezidenta Obamy vychází z tak zjednodušených, ba zavádějících pouček o multiplikátorech a monetární a fiskální stimulaci růstu. Každému matematikovi musí být jasné ("dopočítávání do jedné"), že jestliže někde výdaje rostou, musejí ceteris paribus jinde klesat. Lépe řečeno je jasné, že je pro voliče přijatelnější ta cesta, která znamená více námahy. Tou se politici a jejich poradci dají, protože jinak by nedosáhli většiny. Ve skutečnosti je jediná reálná cesta z dluhové krize: vyšší výkon ekonomiky, tedy vyšší stimulace konkurenčního prostředí, a menší přerozdělování. Hysterie kolem růstu +0,5 nebo poklesu -0,5 je zcela směšná. takové výkyvy vůbec nejsou hodné pozornosti.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data