Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké tabákové firmy se soudí o brutální protikuřáckou kampaň, Philip Morris se nepřipojil

Americké tabákové firmy se soudí o brutální protikuřáckou kampaň, Philip Morris se nepřipojil

17.8.2011 17:43
Autor: ČTK

Pět ze šesti největších amerických tabákových společností vyzvalo americký soud, aby zakázal drastické obrázky na krabičkách, jež mají kuřáky od jejich zlozvyku odradit. Varování zdravotníků, na nichž jsou rozpárané trupy kuřáckých nebožtíků a kusy plic napadených rakovinou, podle žaloby porušují ústavní právo na svobodu slova.

Mezi žalobci jsou přední americké tabákové firmy jako R.J. Reynolds, Lorillard Tobacco nebo Santa Fe Natural Tobacco Company. Jen největší tabákový výrobce Philip Morris USA se k žalobě nepřipojil.

"Nikdy dříve se v USA nestalo, aby výrobci legálně prodávaného produktu museli využít svůj vlastní obal a vlastní reklamní nosič k tomu, aby zprostředkovali vládou vnucenou a emotivně zabarvenou výzvu spotřebitelům k bojkotu svého vlastního zboží," uvádí se v žalobě podané u federálního soudu ve Washingtonu.

Varování na cigaretových balíčcích podle žaloby nedává spotřebiteli informace potřebné k tomu, aby se rozhodl, zda má kouřit či nikoli. Nutí místo toho výrobce, aby vládní protikuřácké argumenty prezentovali výrazněji než svou vlastní značku. Advokáti tabákových firem žádají soud, aby takovou kampaň zakázal.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který za varovnými obrázky stojí, žalobu nekomentoval. Ministryně zdravotnictví USA Kathleen Sebeliusová ale v červnu při zavádění cigaretových nálepek prohlásila, že jde o "čestné a otevřené varování" o nebezpečí kouření.

FDA schválila devět obrázků, které se mají na cigaretových krabičkách střídavě objevovat. Mají obsadit celou horní polovinu krabičky, jak na její přední, tak i na zadní části. Varovné obrázky mají tvořit pětinu plochy věnované reklamě. Součástí kampaně je i povinné otištění telefonního čísla protikuřácké poradenské služby.

Na jednom z obrázků je lidský trup se sešitou hrudí a slovy "Kouření tě může zabít". Jiný ukazuje fotografii zdravých plic a vedle pro srovnání žlutě a černě zabarvených plic s varováním, že kouření způsobuje vážné plicní choroby.

V žalobě stojí, že obrázky spotřebitelem manipulují a jsou mimořádně emotivní. Vyobrazení sešitého lidského trupu je prý naaranžovaná fikce a nemocné plíce jsou pro efekt přibarvené. Celá kampaň údajně tabákové společnosti přijde na miliony dolarů kvůli nákupu nového zařízení, které je třeba nasadit vzhledem k povinné rotaci obrázků na krabičkách.

Žaloba na porušení svobody slova je další z řady jiných žalob, které tabákové firmy v USA kvůli protikuřácké kampani státu podaly. Některé z nich jsou namířeny proti právu FDA omezovat procento nikotinu v cigaretách nebo proti zákonu, který tabákovým výrobcům zakazuje sponzorovat sportovní podniky a prezentovat svá loga na reklamním zboží.


Váš názor
  •  
    17.8.2011 17:59

    myslim, ze tim koureni stejne nevymyti. efektivnejsi bude zdrazit kurakum zdravotni pojisteni, napriklad 30x a ono to aspon hodi nakou kacku do nemocneho zdravotnictvi.
    Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data