Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Morgan Stanley: Kdo a jak bude stimulovat, když bude třeba?

Morgan Stanley: Kdo a jak bude stimulovat, když bude třeba?

23.8.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria Online

Globální ekonomika se nyní nachází v mnohem lepším stavu než v roce 2008, kdy panovaly obavy z deprese a deflace. Významně omezeny jsou v současné době ale i možnosti ekonomické politiky. Protože omezení panují zejména na straně rozvinutých ekonomik, rozvíjející se země by měly být ochotny uvolnit více, než kdyby stejně postupovaly i ekonomiky rozvinuté. Protože to však není pravděpodobné, měly by alespoň jednat preventivně, v cestě jim stojí hlavně riziko inflačních tlaků, které ještě úplně nepominuly.

Sazby v rozvíjejících se ekonomikách se většinou dostaly nad úrovně let 2008 a 2009, výjimku představují Turecko, Mexiko a Česká republika. V jejím případě se náš ekonom Pasquale Diana domnívá, že pokud nebudou stačit nízké sazby, mohlo by se uvažovat o QE. Celkově se dá říci, že většina z těchto ekonomik má velký prostor pro uvolňování monetární politiky. Prostor má ale i Fed a ECB a to použitím nekonvenčních nástrojů. Možnost fiskálního uvolnění je menší, zejména v případě Indie, Polska a dokonce i Brazílie, rozdíl mezi rozvinutými a rozvíjejícími se ekonomikami ale zůstává velký.

V případě Číny je pravděpodobné, že uvolnění politiky by již nespočívalo především na úvěrovém trhu jako v roce 2008. Pravděpodobně by se použila hlavně fiskální politika zaměřená na sociální projekty. Spotřebu by podpořilo posílení renminbi, monetární uvolnění by znamenalo jak uvolnění likvidity, tak snižování sazeb.

Indie používala v roce 2008 agresivní fiskální politiku, její deficit očištěný o jednorázové příjmy nyní dosahuje 9 % HDP. Pokud by chtěla opět uvolňovat, nejlepší by byly investiční projekty, které by vyvolaly pozitivní reakci ze strany průmyslu, který v posledních letech velmi málo investuje. Monetární uvolňování by nejprve znamenalo zrušení omezení likvidity a poté snižování sazeb.

Brazílie v poslední době agresivně zvyšovala sazby, zhoršovala se její cenová konkurenceschopnost a posilovala měna, což zvyšovalo výdaje v ekonomice, ale dusilo produkci. Zpomalující globální ekonomika by tyto šoky obrátila, vedla by i k oslabení měny. Ekonomika by získala větší rovnováhu a centrální banka by mohla snížit sazby.

Rusko má velký prostor pro fiskální uvolnění, protože dosahuje velkých přebytků. Uvolnit by politiku mohlo i snížením sazeb a uvolněním likvidity.

V Polsku je fiskální situace velmi napjatá, existuje ale velký prostor pro monetární uvolňování, protože sazby šly nahoru. Maďarsko musí sledovat hlavně pohyb důvěry investorů a jejich chuť k riziku. Pokud by klesla, měna by se dostala pod tlak a centrální banka by nemohla snižovat. Odložit fiskální utahování by mohla i Česká republika, pokud by nestačilo snižování sazeb, existuje možnost zvážení politik ve stylu QE.

(Zdroj: Morgan Stanley)


Váš názor
 • NESTEJNĚ SILNÉ EKONOMIKY VEDOU K DESTABILITĚ EU
  23.8.2011 10:41

  a společná měna,divoké nájezdy kapitálu do slabých ekonomik,ponechání vývoje neviditelné ruce trhu, čekání kompetentních, až jak vše dopadne,diktatura vedení EU (aniž by rozhodovali ekonomové, ale diletanti ) s nalezlíma vyřazenýma politikama, globalizace v podobě nadnárodního kapitálu, vede ekonomicky slabé státy ke krachu a silné ekonomiky následně nutí krach odvracet zcela bez úspěchu. Očekávání výhod společné měny EU se ukazuje jako zbožné přání, které končí rozčarováním s nedozírnýma následkama..! Připomenu vtip, který koloval za komančů : Přijde zootechnik za předsedou JZD....."Předsedo všechny tvoje nápady jsme realizovali, aby přestaly chcípat slepice, ale dneska chcípla poslední....".To je škoda říká předseda a já měl ještě tolika nápadů...!"
  Seul
 • HDP měření při zadlužování je zcestné
  23.8.2011 9:50

  Kdybych hospodařil jako státy tak jsem už dávno bankrot... Vzývání HDP a "stimulací" při stavu nouze v dluzích má asi stejnou logiku, jako kdybych ročne vydělával 1 mio a vzal si úvěr na 100,000 na dovolenou.... sejde se rok z rokem a zírám na výdaje 1,1-mio HDP, zdroje 1 mio a dluh 0,1 vše je OK protože "růst" je 10%!!! pak mi to secvakne a při stornu další dovolené začnu žehrat, že se blíží "katastrofa" protože klesne můj rozpočet - HDP o 10%.....a vymýšlí se blbiny jak je nutno si půjčit zase 100 abych to "vyrovnal"!!!- jinak konec světa. To,že mi půjčují čím dál dráž či už nepůjčí vůbec je teprve spouštěč tohohle "secvaknutí".....viz Řekové... Prostě utrácet každej může jen to co vytvoří a pokud si půjčuje tak je ten růst zcela iluzormí - umělý a nepodložený.... Proto mě baví statistiky, že země vzkvétá, když roste HDP o 2 procenta při vzrůstu zadlužení o 5%... prostě zhovadilost na ntou!!! To že někdo si to nechce přiznat je jeho problém, ale bojím se že jejich sbíječky a vrtačky do dna fiskální lodě světové ekonomiky umí udělat takovou ďouru, že i odpovědně hospodařícím ať už jednotlivcům,státům či institucím to nakonec bude prd platný... Měřit by se to mělo růst HDP - minus růst zadlužení..... Jenže to by se červenal celý svět a lidi by se báli o penízky a běželi si pro ně atd, atd. atd. víc netřeba o tomhle "světovém peněžním divadle" povídat....
  TOM
 • Proč se tedy jednoho
  23.8.2011 9:15

  dne z rána, politici všech zemí EU nedomluví a nenechají Řecko a jemu podobně "obtěžující" státy padnout...???Stejně o tom pořád mluví a dříve nebo později to budou muset udělat..Na co se čeká???
  ZUZKA
  • Re: Proč se tedy jednoho
   23.8.2011 9:44

   Protože, kdyby neměli, jako Bubáka Řecko, museli by si najít nějakého jiného pro odpoutání pozornosti a manipulace. Ale protože ten by se jim mohl vymknout z kontroly je třeba si Řeckého bubáčka hýčkat. I takový neumětel jako Nečas ho občas hřeje v dlaních. :-)
   /eye/
 • Protože...
  23.8.2011 9:07

  Udělám-li blbost a donutím udělat stejnou blbost i ostatní, tak potom ta moje vypadá opticky menší. To znají a používají již studenti mateřské školky. :-)
  /eye/
 • Stimulovat proč?
  23.8.2011 9:02

  Jaký kladný efekt přinese toto uvolňování? Záporné jsou jasné: - monetární expanze zvýší inflaci, - zkreslí orkové sazby - zpomalí očistný kompnent recese a tím celou recesi rozloží do delší doby Odhlédneme-li od dopadu rozdílné míry expanze v jednotlivých zemích (samozřejmě, že vysoké úrokové míry zenvýhodňují brazilskou exportní ekonomiku), je jediným cílem zastánců QE donutit ostatní země ke stejnému QE. Jestli se touto cestou dá posílit americký růst a vytvořit pracovní místa lze pokládat za vyvrácené.
Aktuální komentáře
14.12.2017
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  
8:23Zbrojovky si mnou ruce nad zvyšujícím se napětím ve světě
8:14Čínská centrální banka reaguje na Fed a zvyšuje sazby
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)