Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína ukončí nákupy amerických dluhopisů? Není proč se bát ...

Čína ukončí nákupy amerických dluhopisů? Není proč se bát ...

24.8.2011 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Michael Pettis se domnívá, že pokud by Čína přestala nakupovat americké vládní dluhopisy (USG), má v podstatě jen čtyři možnosti, jak postupovat. A všechny jsou pro USA neutrální, či dokonce výhodné. Možnosti jsou následující:

1. Čínská centrální banka (PboC) bude kupovat méně USG a více jiných dolarových aktiv.

2. PboC bude kupovat méně USG a více nedolarových aktiv, pravděpodobně zahraničních vládních dluhopisů.

3. PboC bude kupovat méně USG a více komodit.

4. PboC sníží nákupy USG tím, že bude méně intervenovat na měnovém trhu - pak nemusí místo USG kupovat nic.

U první možnosti by výnosy USG mohly mírně vzrůst, těžily by z ní ale riziková aktiva. U druhé možnosti by zahraniční země, jejíž dluhopisy by PboC kupovala, mohla sama začít nakupovat USG. Pokud by se tak nestalo, menší příliv kapitálu do USA by znamenal odpovídající snížení deficitu běžného účtu USA, což by pro ekonomiku představovalo pozitivum. U třetí možnosti by se vývoj podle Pettise podobal možnosti druhé, hlavní roli by při nákupech USG hrály ekonomiky vyvážející komodity. Poslední možnost by znamenala dlouho požadované posílení renminbi, nižší inflační tlaky v Číně, ale také vyšší krátkodobou nezaměstnanost v této zemi.

Pettis také upozorňuje, že země, které vyvážejí kapitál, to nedělají z dobré vůle. Proto je podle něho absurdní čekat, že by Čína s nákupy USG skutečně přestala. Obchodní spory mezi USA a Čínou jsou totiž ve skutečnosti o tom, že Spojené státy chtějí, aby Čína jejich dluhopisy přestala kupovat, zatímco Čína na nákupech trvá. Jejich snížení by totiž šlo roku v ruce se snížením obchodních přebytků Číny. A to by znamenalo i snížení deficitů Spojených států. Z tohoto důvodu se nedá čekat, že by ukončení nákupů zvýšilo výnosy USG. Pokud by k jejich růstu došlo, muselo by platit, že čím vyšší je obchodní deficit dané země, tím nižší jsou výnosy jejích dluhopisů, což je zjevný omyl.

(Zdroj: FT Alphaville)


Váš názor
 • Z POLITIKY ZMIZELI EKONOMOVÉ
  24.8.2011 11:21

  Nahradili je političtí tlachalové lháři a defraudanti. Řízeni státu je v rukou navolených populistů řízených kapitálem a podpoření jeho penězi. Výsledkem je hromadění zisku z vytunelovaných státních pokladen na straně jedné, prohlubujicí se chudoba a zadlužování obyvatel na roky budoucí na straně druhé. Zmizely stávky za vyšší mzdy, jednoduché je si půjčovat než stávkovat. Pod tlakem není kapitál a hvězdné zisky, ale pracujicí a splátky věřitelům, prázdné státní pokladny stejně jako peněženky většiny obyvatel. Paradoxní na vývoji světové ekonomiky je sílící ekonomicky komunistická Čína, která nakonec musí pomáhat bývalím silným" státům, aby totálně nekrachlly..Neviditelná ruka trhu, která měla všechny ekonomické problémy vyřešit se stává hrobařem naivních vizí diletantů v politice a ekonomice..!! Propaganda mluví o zvyšujicí se životní úrovni obyvatel ve skutečnosti jde o životní úroveň, ale na dluh, dnes projedenou", na roky dopředu..! Ve vyspělých státech jsou ekonomické vysoké školy, chrlící vzdělané ekonomy, ale do vedení a řízení státu volíme všechny možná individua s předem jasným výsledkem.
  Seul
  • nic ve zlém
   24.8.2011 17:49

   ale oni by zo ti ekonomové taky nevytrhli ;)
   Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university