Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bohatí Francouzi žádají vládu: Zdaňte nás víc

Bohatí Francouzi žádají vládu: Zdaňte nás víc

24.8.2011 11:51
Autor: ČTK

Někteří bohatí Francouzi, včetně dědičky kosmetického impéria L'Oréal a šéfa ropného gigantu Total (32,92 EUR, -0,51%), vyzvali vládu, aby jim zvýšila daně. Chtějí tak přispět ke zlepšení finanční situace země.

Celkem 16 vrcholových manažerů, podnikatelů a mimořádně bohatých lidí podepsalo petici zveřejněnou na internetových stránkách časopisu Le Nouvel Observateur. V té žádají o vytvoření "speciálního příspěvku", který by se zaměřil na bohaté, ale nepřiměl by je odejít z Francie do daňových rájů. Petice z Francie přichází po prohlášení amerického miliardáře Warrena Buffeta, který vyzval americké zákonodárce ke zvýšení daní pro bohaté.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy již plánuje zrušit některé daňové výjimky, ze kterých těží hlavně bohatí. Vláda se nyní snaží získat pro rozpočet v příštím roce dalších pět až deset miliard eur (122,2 až 244,4 miliardy Kč), aby uklidnila obavy trhů o stav francouzských veřejných financí.

"Když deficit veřejných financí a vyhlídky na zhoršení státního dluhu ohrožují budoucnost Francie a Evropy, a když vládá žádá po každém solidaritu, je nutné, abychom přispěli," uvádí se v prohlášení. Petici dále podepsali Maurice Lévy z reklamní společnosti Publicis Group, Frederic Oudéa ze Société Générale (21,15 EUR, 0,71%) či prezident Air France KLM (6,03 EUR, 0,85%) Jean-Cyril Spinetta.
 
Člen rozpočtového výboru parlamentu Gillez Carrez uvedl, že mimořádná daň dvě procenta pro lidi s ročními příjmy více než jeden milion eur by státnímu rozpočtu přinesla zhruba 300 milionů eur. Dotkla by se zhruba 30.000 lidí, napsala agentura Reuters.


Váš názor
 • je to vtipné...
  24.8.2011 17:31

  10 mld ani nás nic není, a ve Francii? Možná že těchto 16 by něco platilo...ale kolik z těch 30.000 půjde do Monaca?
  blekota
 • to je takový
  24.8.2011 12:37

  výkřik do tmy. Jednorázová poukázka, která se propije (projí) a dál to zůstane stejné. Chyba je v systému. Kolonie skončily, výroba se přestěhovala do Indie nebo Číny. Doma zůstali přistěhovalci a spousta nezaměstnaných. Sociální dávky nic neřeší a zatěžují celý systém veřejných financí. Raději zrušte daně z mezd do určitého výdělku. Pořád se to státu vyplatí více, když z pracujícího nic nemá, nežli když na nepracujícho musí platit sociální podporu. V uvažování politiků chybí obyčejné kupecké počty.
  Muff
 • je to holt zkušenost
  24.8.2011 12:36

  Já bych je jako truhlíky nehodnotil.... Francouzi jako jediný národ už sťal i svého krále a odtud asi pramení zkušenost pustit teď chlup je lepší než zítra celý kožich....... v dlouhodobém horizontu je to pro ně optimální řešení...
  tom
  • Re: je to holt zkušenost
   24.8.2011 12:38

   pozor Rumuni nedavno udelali to same :D
   OPTIMISTA
 • Asi by neměli tolik hulit nebo chlastat
  24.8.2011 12:28

  stát je nejhorší hospodář. A pokud mají takovou potřebu mohou státu darovat kolik chtějí v tom jim nikdo nebrání. Ale jinak dík za příspěvek, vždy je dobré vědět kde sedí nahoře takto uvažující truhlíci aby se člověk investicím do těchto spol vyhnul :o))
  Mike
  • Re: Asi by neměli tolik hulit nebo chlastat
   24.8.2011 14:50

   Myslím, že je to od nich naopak velmi chytré. K čemu vám bude investice, když státem budou cloumat třídní nepokoje nebo dokonce občanská válka. Jak snadno může k něčemu takovému dojít, o tom svědčí věci, které se nedávno děly v Británii.
   magnus
   •  
    24.8.2011 17:38

    je to demagogie. Ten kdo peníze vydělá je ten kdo má rozhodovat za co je i vydá. Už jste někdy viděl aby si někdo do vlastní firmy koupil Škodu Octavii za 3 miliony korun, já ne ale ve státním a je jedno zda u nás nebo ve Francii je to pomalu standard. A pokud jde o sociální smír, tak tam mají politici máslo na hlavě, protože pokud by vydali jen "drobné" místo na podpory na vytvoření pracovních míst pro tyto lidi možná i s povinností jít makat tak by žádné nepokoje nebyly. A že např úklid ulic by mohl probíhat všude kontinuálně bordelu je stále dost.
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data