Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko: Na výměnu dluhopisů přistoupíme, když se zúčastní alespoň 90 % držitelů

Řecko: Na výměnu dluhopisů přistoupíme, když se zúčastní alespoň 90 % držitelů

26.8.2011 11:16
Autor: ČTK

Řecko stanovilo podmínky realizace plánované výměny dluhopisů, která je součástí druhého záchranného programu pro tuto zadluženou zemi, na němž se Atény v červenci dohodly s ostatními členy eurozóny a Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Řecko k výměně nepřistoupí, dokud nebude jasné, že se programu výměny zúčastní soukromí věřitelé, kteří mají dohromady alespoň 90 procent dluhopisů určených k výměně.

Výměna dluhopisů je klíčovou podmínkou k tomu, aby se druhý záchranný plán Řecka vůbec realizoval. Oznámení řeckých činitelů přichází v situaci, kdy se objevují známky, že plán výměny dluhopisů se zpožďuje; účast zatím potvrdili soukromí držitelé 60 až 70 procent dluhopisů, jichž se má výměna týkat.

Řecko jednání o výměně dluhopisů koordinuje s Ústavem pro mezinárodní finance (IIF). To je lobbistická skupina, která hájí zájmy bank. O hranici 90 procent se zatím hovořilo jako o volném cíli, nikoli jako o podmínce k realizaci plánu výměny.

Řecká vláda zaslala ministrům financí řady zemí světa dopis, v němž podmínky blíže specifikovala. Uvádí v něm například, že stanovená podmínka 90procentní účasti se vztahuje na držitele řeckých dluhopisů splatných do roku 2014 nebo do roku 2020. Ztráty, které v souvislosti s výměnou budou mít řecké banky, budou podle vlády kompenzovány.

"Všechny ztráty vyrovnáme ze současných (podpůrných) mechanismů," řekl tamním zákonodárcům ministr financí Evangelos Venizelos. Řecko má pro tyto a podobné účely zřízen zvláštní fond.

Pokud by nebyla splněna podmínka alespoň 90procentní účasti na výměně dluhopisů, Řecko nebude plán realizovat ani částečně. Zdroje z bankovních kruhů v Řecku agentuře Reuters řekly, že dopis určený pro ministry financí má být i výzvou pro banky, aby do 9. září nezávazně sdělily, zda o účast na výměně dluhopisů stojí. Soukromí věřitelé, kteří se druhého záchranného programu pro Řecko zúčastní, jsou totiž hlavně banky.

"Po 9. září se začnou rozesílat oficiální pozvánky s požadavkem na závazný příslib účasti. To bude do začátku října," poznamenal jeden zdroj. Druhý bankéř uvedl, že vláda trochu změnila výpočet ztrát, které držitelé dluhopisů v souvislosti s výměnou utrpí. Nový postup má být nepatrně lepší pro banky.

Organizace IIF zprávám o zpoždění realizace výměny dluhopisů velký význam nepřikládá. Účast soukromých věřitelů se prý zvýší, až Řecko uvolní další informace k výměně. Investoři ale celý proces podrobně sledují a úspěšné završení výměny dluhopisů považují za klíčový předpoklad k tomu, aby se bankovní sektor v Řecku vrátil k normálu.

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která mezinárodní společenství požádala o pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od evropských partnerů a MMF mají Atény postupně získat půjčky ve výši 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Ukázalo se ale, že tato suma stačit nebude. Eurozóna se proto s MMF v červenci dohodla na druhém záchranném balíku ve výši 109 miliard eur s přispěním soukromého sektoru.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC