Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BoA/ML: Riziko pádu na druhé dno se zvyšuje. Podle studií až na 80 procent

BoA/ML: Riziko pádu na druhé dno se zvyšuje. Podle studií až na 80 procent

26.8.2011 18:19

Nepochybná převaha špatných dat z makroekonomiky nad těmi dobrými oprášila diskuze o možném pádu amerického hospodářství zpět do recese. Jeho pravděpodobnost se, za přispění zpráv o překvapivém snížení ratingu USA a neutuchající dluhové krizi v eurozóně, podle všeho zvyšuje. Analytici Bank of America Merrill Lynch, odvolávající se na své ekonomické modely, hovoří až o 80% riziku, že nastane obávané dvojité dno.

Průzkumy ve zpracovatelském průmyslu v regionu Filadelfie dopadl nejhůře od jara 2009 a spotřebitelská důvěra se podle prvních údajů michiganské univerzity dostala na nejnižší úroveň od května roku 1980. I tak stačil zatím výrazně negativní obrázek o dalším vývoji americké ekonomiky analytikům BoA/ml k tomu, aby v průběhu jediného měsíce zvýšili svou prognózu souhrnné pravděpodobnosti poklesu ekonomiky v příštím roce na 40 z původních 35 procent na začátku srpna. Dodávají však, že se jedná o velmi relativní odhad, jehož přesnost bude vyžadovat přihlédnutí k indikátorům, které mají být reportovány v dalších dnech.

Za téměř jistý pokládá příchod další recese filadelfská odnož americké centrální banky Fed. Podle Philly Fedu je pravděpodobnost recese 85,7 procenta; průzkum mezi spotřebiteli přitom vychází jen nepatrně níže – s 80% rizikem recese, uvádí Bank of America/ML. Podle sledování banky odhadl Philly Fed v minulosti správně čtyři z posledních sedmi recesí, zatímco průzkum Univerzity Michigan byl v podobné prognóze úspěšný ve třech z osmi minulých recesí.

„Ještě aktuálnější ukazatele spotřebitelského a podnikatelského klimatu v srpnu propadly v reakci na záplavu špatných zpráv,“ dodává ve zprávě BoA/ML ekonom Michael Hanson. „Připouštíme, že rizika rostou, ani recese ale není jistou věcí. Pokud se ekonomika dokáže vyvarovat dalších šoků, ke konci roku by se mohl dostavit mírný růst,“ dodává. Mezi ekonomy jsou i tací, kteří o tom, že USA mohou směřovat k dalšímu poklesu, nepochybují. Peter Schiff, výkonný ředitel a hlavní investiční stratég Euro Pacific Capital přiřazuje recesi 100% jistotu, když říká: „Recese už ve skutečnosti možná začala.“

Prezident Fedu pro oblast Kansas City Thomas Hoenig pro CNBC uvedl, že pravděpodobnost recese je podle něj zhruba 20 procent, přičemž označil číslo za „dost vysoké“. „Vždy jsem upozorňoval, že růst bude velmi pozvolný… vyžádá si čas… máme před sebou ještě dlouhou cestu,“ řekl Hoenig. Jako problém vidí především nedostatek důvěry v americké podnikatelské sféře, která se promítá do nedostatku investic a může se tak stát „sebenaplňujícím se proroctvím“.

Podobné spekulace přiměly investory v průběhu tohoto týdne k obezřetnosti a mnoho z nich očekávalo, že nervozitu z trhů setřese opět Ben Bernanke. Ten na pravidelném summitu centrálních bankéřů v Jackson Hole pouze zopakoval, že Fed má k dispozici řadu nástrojů ke stimulaci ekonomiky, žádné konkrétní kroky tímto směrem však neoznámil.

Hoenig vyjádřil nesouhlas již s prvním i druhým kolem měnové stimulace a podle svých slov není ani nadšen z toho, že se Fed zavázal držet úrokové sazby nízko i v příštím roce. „Není dobré poskytovat takto záruky určité části trhu a dalším ne, to jen podporuje spekulace.“

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • No nevím...
    27.8.2011 14:54

    Nadpis článku mi přijde , že Recese už je, když čtu níže, tak je na 87procentech, pak na osmdesáti, pak na dvaceti a nakonec Ben v pátek naznačil, že se s tím vším je schopen nějak poprat na to "konto" se akcie v USA obrací a zase vysvítá sluníčko.Novináři už budou muset zkusit jinou taktiku, než téma Recese, Pogroma a konec světa..
    ZUZKA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
0:00AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
0:00Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)