Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zkreslené představy o vlivu cen ropy na ekonomiku

Zkreslené představy o vlivu cen ropy na ekonomiku

29.8.2011 18:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst cen ropy, ke kterému došlo v posledních letech, zvyšuje obavy z jejich negativního vlivu na oživení vyspělých ekonomik. Debata se soustředí zejména na sílu jejich vlivu na hospodářství a na hlavní přenosové kanály, studie se většinou zaměřují na Spojené státy a další země OECD. Překvapivě malá pozornost je naopak věnována vlivu cen ropy na rozvíjející se ekonomiky.

Široký pohled přitom ukazuje, že s růstem cen ropy se obvykle nezvedá jen hodnota dovozů, ale překvapivě i HDP. Ukazuje to následující graf, v němž jsou korelace mezi cenami ropy a HDP u 144 zemí naměřené mezi lety 1970 – 2010. Přesněji řečeno, ukazuje cyklický komponent cen ropy a HDP, vylučuje dlouhodobý trend. Červeně je zobrazeno 19 zemí vyvážejících ropu, modře jsou vyznačeny dovozci ropy. Pozitivní korelace znamená, že růst cen ropy doprovází růst HDP a jejich pokles zase pokles HDP.

ropa - IMF

Z grafu je jasně vidět, že ve více než 80 % případů je korelace pozitivní, co se týče rozvinutých ekonomik je negativní jen v případě USA a Japonska. Jedním z důvodů je to, že u 90 % zemí se pohybují ceny exportů stejným směrem jako ceny ropy.

Zkušenost ze 70. let ukazuje, že vysoké ceny ropy jdou ruku v ruce se slabou ekonomikou. Období vysokých cen ropy ale v posledních letech překvapivě často koresponduje s dobrou globální ekonomickou situací, Spojené státy v tomto smyslu představují spíše výjimku. Zdá se tedy, že ceny ropy tedy obvykle ovlivňuje zejména poptávka. A pokud se podíváme pouze na vliv cen ropy na ekonomiku, vidíme, že není veliký. Zvýšení cen ropy o 25 % u zemí dovážejících tuto komoditu obvykle způsobí pokles HDP menší než 0,5 %, a to v období dvou až tří let. Významnou roli zde hraje zvýšená poptávka po dovozech ze zemí, které exportují ropu. Ta působí pozitivně na ekonomickou aktivitu ve zbytku světa a vyvažuje negativní vliv rostoucích cen ropy.

Uvedené je výtahem z „Oil shocks around the world: Are they really that bad?“, autory jsou Tobias Rasmussen a Agustin Roitman.

Zdroj: VOX


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů