Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zátěžové testy ČNB: České banky by zvládly i odpis celé expozice vůči dluhu PIIGS

Zátěžové testy ČNB: České banky by zvládly i odpis celé expozice vůči dluhu PIIGS

30.8.2011 10:31, aktualizováno: 30.8. 11:06
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Bankovní sektor v České republice je i podle přísně nastavených zátěžových testů České národní banky dostatečně odolný vůči případnému nepříznivému vývoji. Základem stability bank je i nadále jejich vysoká kapitálová přiměřenost, která ke konci června 2011 činila 15,9 procenta. Kapitálová vybavenost celého odvětví by zůstala nad 8% regulatorním minimem i při realizaci velmi nepravděpodobného zátěžového scénáře počítajícího s recesí. Přesto by se v nepříznivém scénáři dostalo několik bank do situace nedostatečné kapitálové přiměřenosti a potřebovaly by získat 13,4 miliardy korun.

Zátěžové testy ČNB byly vymodelovány pro dva scénáře možného budoucího ekonomického vývoje. Základní scénář odpovídá oficiální srpnové makroekonomické prognóze ČNB o inflaci. Předpokládá pro letošní rok a počátek roku 2012 mírné zpomalení ekonomické aktivity v důsledku fiskální konsolidace v ČR ale i v dalších zemích eurozóny.

Zátěžový scénář Recese předpokládá propad ekonomické aktivity z důvodu obnovené recese hlavních obchodních partnerů ČR, eskalaci fiskální krize eurozóny a zvýšenou volatilitu na finančních trzích. "V rámci scénáře je uvažováno znehodnocení expozic českého bankovního sektoru vůči pěti zadluženým zemím EU a jejich přecenění v bilancích bank z 28 miliardy korun na nulovou hodnotu," uvedla ČNB s tím, že navržený scénář lze považovat za velmi zátěžový. To potvrzuje i srovnání s nedávno proběhlými zátěžovými testy ECB, které počítaly i v nejhorším scénáři pouze s odpisem části dluhové expozice.

Zatímco základní scénář předpokládá tvorbu provozního zisku pro následující období na obdobné úrovni jako v roce 2010, v zátěžovém scénáři Recese dochází k jeho významnému poklesu o téměř 40 procent. Řada bank se tak v případě zátěžového scénáře dostává do situace celkové ztráty z hospodaření, což snižuje výši jejich regulatorního kapitálu.
 cnb1

K dorovnání kapitálové přiměřenosti by banky se sídlem v ČR, tedy bez poboček zahraničních bank, do regulatorního minima osmi procent musely navýšit regulatorní kapitál o 13,4 miliardy korun, což je méně než 0,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). "Z hlediska velikosti bankovního sektoru se nejedná o významnou hodnotu, která by mohla ohrozit jeho stabilitu," uvedla ČNB.

Podíl úvěrů v selhání na úvěrech celkem v sektoru nefinančních podniků je v Základním scénáři stabilní a udržuje se na dvouletém horizontu v rozmezí 8,3–8,7 %. Pro sektor obyvatelstva potom NPL dosahuje k hodnotám blízkým 5,8 %. Zátěžový scénář Recese by se odrazil ve vyšším nárůstu kreditního rizika a podíl NPL se v tomto scénáři pohybuje na výrazně vyšších úrovních (poblíž 12 % resp. 9 %).

"Přes poměrně vysoké úvěrové i tržní ztráty a oslabené provozní zisky zůstává bankovní sektor jako celek stabilní v základním i v zátěžovém scénáři a jeho agregovaná kapitálová přiměřenost se pohybuje nad regulatorním minimem 8 % a neklesá ani pod 10 %," shrnuje celkové výsledky testů zpráva ČNB.

cnb2

Zátěžové testy ČNB potvrzují podle České bankovní asociace stabilitu a odolnost českého bankovního sektoru opakovaně. Jsou prý přitom podstatně náročnější než ty, které se prováděly na evropské úrovni. "Zdravý, dobře kapitálově vybavený a likvidní bankovní sektor je v současnosti jednou z největších výhod české ekonomiky. Dobrá situace českých bank zajisté přispívá k vysokému ratingu českých státních obligací a k důvěře investorů,“ řekl ČTK náměstek výkonného asociace Jan Matoušek.

ČNB testy provedla na údajích k 30. červnu a zaměřila se na horizont následujících dvou let. Při hodnocení odolnosti sektoru testovala dopad budoucího ekonomického vývoje reprezentovaného jedním základním a jedním zátěžovým scénářem.

(Zdroj: ČNB, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data