Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jacksonova díra II.

Jacksonova díra II.

01.09.2011 10:47
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Jackson Hole v americkém Wyomingu. Jen těžko byste hledali odlehlejší místo pro konání výroční konference guvernérů americké centrální banky Fed. Přesto se zde toto setkání koncem srpna každoročně koná a navzdory své odlehlosti k sobě váže pozornost celého (finančního) světa.

Již jednou jsem na tomto místě vyslovil názor, že široce analyzované projevy (pitvané dokonce ještě před tím, než k nim ve skutečnosti dojde) jen málokdy přinesou to, co od nich jejich posluchači doopravdy očekávají. Mnohem zajímavější tak bylo pozorovat rétoriku a tón komentářů, které vystoupení Bena Bernankeho v minulém týdnu předcházely.

Na jeho počátku převládal názor, že oznámení pokračování programu kvantitativního uvolňování (tzv. QE3) je v zásadě hotová věc. Napomohla tomu i nijak optimistická makroekonomická data, která přinesla zklamání zejména v oblasti a) prodeje nových domů za červenec a b) indexu průmyslové aktivity, publikovaného Fedem v Richmondu (-10 bodů oproti očekávaným -5 bodům). Otázka tak nebyla „kdy“ bude QE3 oznámeno, ale pouze a výhradně „jak bude veliké“ resp. „jakou formu bude mít“.

Již polovina týdne však přinesla otupení hran a mnoho ekonomů a analytiků si začalo vytvářet zadní vrátka v tom smyslu, že QE3 je sice pravděpodobné, ale nepřekvapila by je ani varianta jeho pozdější implementace. Stejně jako v počátku týdne byla tato teze podpořena makroekonomickými údaji, nyní pro změnu poměrně pozitivními – objednávky zboží dlouhodobé spotřeby výrazně překonaly odhady a přispěly tak k akceleraci růstu akciových trhů.

Čtvrtek a pátek byly zcela v duchu kapitulace, kdy i ti největší příznivci a zastánci pokračující podpory ze strany centrální banky přiznávali, že B. Bernanke se možná bude mírnit a případnou "munici" si nechá připravenou pro budoucnost. Projev samotný opravdu mnoho objevného nepřinesl – příliš nepotěšil, ale ani nezklamal. Jeho nejdůležitějším rysem bylo, že se mu podařilo v investorech vzbudit naději. Naději na to, že ne-oznámení QE3 je nakonec vlastně dobře a indikuje, že Fed vnímá stav ekonomiky jako mnohem lepší, než ostatní účastníci trhu. A také naději, že dvoudenní zasedání Fedu v září nakonec možná něco jako QE3 „light“ přinese.

Změny v tónu a náladě komentářů mají historicky velmi těsnou korelaci s chováním investičního „stáda“ a minulý týden v tomto ohledu nebyl výjimkou. Pondělí bylo díky negativním makro-datům ve znamení ztrát. Jakmile se trh „naladil“ na myšlenku QE 3, indexy se promptně vydaly vzhůru. Moderace tohoto názoru vedla ke stagnaci (středa-čtvrtek), slova naděje z úst B. Bernankeho trh opět „nakopla“ k růstu s tím, že index S&P 500 zakončil týden s téměř 5% růstem.

Jaké ponaučení si z toho všeho vzít? Již mnohokrát bylo řečeno, že „trh“ ve své podstatě neexistuje – jde pouze a jedině o shluk více či méně emočně labilních jedinců. Čím dříve drobný spekulant pochopí, že akciové trhy jsou v poslední době mnohem více o psychologii a mnohem méně o hluboké a zevrubné analýze, tím lépe pro něho…


Váš názor
 • Bernanke (spíše nějaké grémium FEDu) se zamyslel
  01.09.2011 16:04

  Co když nevyhlášení QE3 má prozaičtější důvody: prostě se podíval zpátky na dvě Greenspanovy dekády a na svou celoživotní odbornou dráhu a (v rámci možností, tj. aby neohrozil svou kariéru) pokusil se prosadit prostou pravdu, že QE dlouhodobě nic neřeší, než ničí ceny. Hysterie kolem recese může připadat oprávněná jenom tomu, kdo jich zatím prožil málo. My, děti ropných šoků, jich máme za sebou už asi 6-7 a víme, že se jim nelze vyhnout.
 • Akciové trhy
  01.09.2011 15:31

  jsou krátkodobě o psychologii (mj.) a dlouhodobě o analýze. A trh není shlukem labilních jedinců, těch je pouze malá část. Nebo myslíte, že Warren Buffett nebo hoši a děvčata z Goldman Sachs jsou labilní jedinci?
  Dan
  • Re: Akciové trhy
   01.09.2011 15:43

   kde je opravdova pravda?presvedceni?uspesny brooker?mrknete se na svuj stav v prtf.uvidite to na vlastni oci bez nadsazky a po pravde...
   OPTIMISTA
 • Tím se přece všichni živíte
  01.09.2011 14:37

  alespoň zčásti....odhadováním toho co bude řečeno před tím než to bude řečeno, ne? všichni analytici a komentátoři. Druhá část je co kdo řekl a neřekl...poté co to řekl. To platí i o výsledcích.
  Blekota
 • kalka vm
  01.09.2011 12:39

  http://www.thewinedoctor.com/weekend/bollinger90.shtml
  db
  • Re: kalka vm
   01.09.2011 12:51

   Jo 1990 Bollinger La Grande Année????Toho bych uctíval taky!!!Ty si žiješ Experte...
   Velkamedvědice
 • Kalka
  01.09.2011 12:34

  Optimista TA nedělá.
  Velkamedvědice
 •  
  01.09.2011 12:25

  :-) ale povídejte to takovým expertům jako je OPTIMISTA a Expert, kteří bez bollingřích berliček neudělají ani krok. A vůbec jim nevadí, že se John Bollinger - světe div se - ještě pořád nedostal na forbsí seznam...
  Kalka.
  •  
   01.09.2011 14:44

   nebere si me do sve nevymachane huby..ja snad vzdy proklamoval posledni odstavec uz od davnych studii.nabiflovani maniaci nemaj na lidi co maj logiku stavu veci jako sve gro.
   OPTIMISTA
   •  
    01.09.2011 14:47

    :-) Tak, nevymáchaná huba se hned pozná...
    Kalka.
    •  
     01.09.2011 15:03

     proste si me neber do pusinky pani ucitelko a vrat se nohama na zem
     OPTIMISTA
Aktuální komentáře
18.09.2021
7:57Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
12:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:35Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
10:48Pozitivní dopoledne pro akcie a rostoucí šance na větší akci ČNB  
10:34Americký akciový trh zpomaluje. Některé sektory klesají z 52týdenních maxim o více než dvacet procent
9:04Rozbřesk: Jestřábí výroky Marka Mory zvyšují pravděpodobnost prudšího růstu sazeb a hrají do not koruně
8:57Dnešní ráno ukazuje na otevření s přírůstky, proběhne rebalance indexů PX a CECE  
8:3610 nejhodnotnějších firem světa: V čele Apple, Microsoft, Alphabet. Poprvé od 2017 bez Číny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data