Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jacksonova díra II.

Jacksonova díra II.

01.09.2011 10:47
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Jackson Hole v americkém Wyomingu. Jen těžko byste hledali odlehlejší místo pro konání výroční konference guvernérů americké centrální banky Fed. Přesto se zde toto setkání koncem srpna každoročně koná a navzdory své odlehlosti k sobě váže pozornost celého (finančního) světa.

Již jednou jsem na tomto místě vyslovil názor, že široce analyzované projevy (pitvané dokonce ještě před tím, než k nim ve skutečnosti dojde) jen málokdy přinesou to, co od nich jejich posluchači doopravdy očekávají. Mnohem zajímavější tak bylo pozorovat rétoriku a tón komentářů, které vystoupení Bena Bernankeho v minulém týdnu předcházely.

Na jeho počátku převládal názor, že oznámení pokračování programu kvantitativního uvolňování (tzv. QE3) je v zásadě hotová věc. Napomohla tomu i nijak optimistická makroekonomická data, která přinesla zklamání zejména v oblasti a) prodeje nových domů za červenec a b) indexu průmyslové aktivity, publikovaného Fedem v Richmondu (-10 bodů oproti očekávaným -5 bodům). Otázka tak nebyla „kdy“ bude QE3 oznámeno, ale pouze a výhradně „jak bude veliké“ resp. „jakou formu bude mít“.

Již polovina týdne však přinesla otupení hran a mnoho ekonomů a analytiků si začalo vytvářet zadní vrátka v tom smyslu, že QE3 je sice pravděpodobné, ale nepřekvapila by je ani varianta jeho pozdější implementace. Stejně jako v počátku týdne byla tato teze podpořena makroekonomickými údaji, nyní pro změnu poměrně pozitivními – objednávky zboží dlouhodobé spotřeby výrazně překonaly odhady a přispěly tak k akceleraci růstu akciových trhů.

Čtvrtek a pátek byly zcela v duchu kapitulace, kdy i ti největší příznivci a zastánci pokračující podpory ze strany centrální banky přiznávali, že B. Bernanke se možná bude mírnit a případnou "munici" si nechá připravenou pro budoucnost. Projev samotný opravdu mnoho objevného nepřinesl – příliš nepotěšil, ale ani nezklamal. Jeho nejdůležitějším rysem bylo, že se mu podařilo v investorech vzbudit naději. Naději na to, že ne-oznámení QE3 je nakonec vlastně dobře a indikuje, že Fed vnímá stav ekonomiky jako mnohem lepší, než ostatní účastníci trhu. A také naději, že dvoudenní zasedání Fedu v září nakonec možná něco jako QE3 „light“ přinese.

Změny v tónu a náladě komentářů mají historicky velmi těsnou korelaci s chováním investičního „stáda“ a minulý týden v tomto ohledu nebyl výjimkou. Pondělí bylo díky negativním makro-datům ve znamení ztrát. Jakmile se trh „naladil“ na myšlenku QE 3, indexy se promptně vydaly vzhůru. Moderace tohoto názoru vedla ke stagnaci (středa-čtvrtek), slova naděje z úst B. Bernankeho trh opět „nakopla“ k růstu s tím, že index S&P 500 zakončil týden s téměř 5% růstem.

Jaké ponaučení si z toho všeho vzít? Již mnohokrát bylo řečeno, že „trh“ ve své podstatě neexistuje – jde pouze a jedině o shluk více či méně emočně labilních jedinců. Čím dříve drobný spekulant pochopí, že akciové trhy jsou v poslední době mnohem více o psychologii a mnohem méně o hluboké a zevrubné analýze, tím lépe pro něho…


Váš názor
 • Bernanke (spíše nějaké grémium FEDu) se zamyslel
  01.09.2011 16:04

  Co když nevyhlášení QE3 má prozaičtější důvody: prostě se podíval zpátky na dvě Greenspanovy dekády a na svou celoživotní odbornou dráhu a (v rámci možností, tj. aby neohrozil svou kariéru) pokusil se prosadit prostou pravdu, že QE dlouhodobě nic neřeší, než ničí ceny. Hysterie kolem recese může připadat oprávněná jenom tomu, kdo jich zatím prožil málo. My, děti ropných šoků, jich máme za sebou už asi 6-7 a víme, že se jim nelze vyhnout.
 • Akciové trhy
  01.09.2011 15:31

  jsou krátkodobě o psychologii (mj.) a dlouhodobě o analýze. A trh není shlukem labilních jedinců, těch je pouze malá část. Nebo myslíte, že Warren Buffett nebo hoši a děvčata z Goldman Sachs jsou labilní jedinci?
  Dan
  • Re: Akciové trhy
   01.09.2011 15:43

   kde je opravdova pravda?presvedceni?uspesny brooker?mrknete se na svuj stav v prtf.uvidite to na vlastni oci bez nadsazky a po pravde...
   OPTIMISTA
 • Tím se přece všichni živíte
  01.09.2011 14:37

  alespoň zčásti....odhadováním toho co bude řečeno před tím než to bude řečeno, ne? všichni analytici a komentátoři. Druhá část je co kdo řekl a neřekl...poté co to řekl. To platí i o výsledcích.
  Blekota
 • kalka vm
  01.09.2011 12:39

  http://www.thewinedoctor.com/weekend/bollinger90.shtml
  db
  • Re: kalka vm
   01.09.2011 12:51

   Jo 1990 Bollinger La Grande Année????Toho bych uctíval taky!!!Ty si žiješ Experte...
   Velkamedvědice
 • Kalka
  01.09.2011 12:34

  Optimista TA nedělá.
  Velkamedvědice
 •  
  01.09.2011 12:25

  :-) ale povídejte to takovým expertům jako je OPTIMISTA a Expert, kteří bez bollingřích berliček neudělají ani krok. A vůbec jim nevadí, že se John Bollinger - světe div se - ještě pořád nedostal na forbsí seznam...
  Kalka.
  •  
   01.09.2011 14:44

   nebere si me do sve nevymachane huby..ja snad vzdy proklamoval posledni odstavec uz od davnych studii.nabiflovani maniaci nemaj na lidi co maj logiku stavu veci jako sve gro.
   OPTIMISTA
   •  
    01.09.2011 14:47

    :-) Tak, nevymáchaná huba se hned pozná...
    Kalka.
    •  
     01.09.2011 15:03

     proste si me neber do pusinky pani ucitelko a vrat se nohama na zem
     OPTIMISTA
Aktuální komentáře
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data