Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jacksonova díra II.

Jacksonova díra II.

1.9.2011 10:47
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Jackson Hole v americkém Wyomingu. Jen těžko byste hledali odlehlejší místo pro konání výroční konference guvernérů americké centrální banky Fed. Přesto se zde toto setkání koncem srpna každoročně koná a navzdory své odlehlosti k sobě váže pozornost celého (finančního) světa.

Již jednou jsem na tomto místě vyslovil názor, že široce analyzované projevy (pitvané dokonce ještě před tím, než k nim ve skutečnosti dojde) jen málokdy přinesou to, co od nich jejich posluchači doopravdy očekávají. Mnohem zajímavější tak bylo pozorovat rétoriku a tón komentářů, které vystoupení Bena Bernankeho v minulém týdnu předcházely.

Na jeho počátku převládal názor, že oznámení pokračování programu kvantitativního uvolňování (tzv. QE3) je v zásadě hotová věc. Napomohla tomu i nijak optimistická makroekonomická data, která přinesla zklamání zejména v oblasti a) prodeje nových domů za červenec a b) indexu průmyslové aktivity, publikovaného Fedem v Richmondu (-10 bodů oproti očekávaným -5 bodům). Otázka tak nebyla „kdy“ bude QE3 oznámeno, ale pouze a výhradně „jak bude veliké“ resp. „jakou formu bude mít“.

Již polovina týdne však přinesla otupení hran a mnoho ekonomů a analytiků si začalo vytvářet zadní vrátka v tom smyslu, že QE3 je sice pravděpodobné, ale nepřekvapila by je ani varianta jeho pozdější implementace. Stejně jako v počátku týdne byla tato teze podpořena makroekonomickými údaji, nyní pro změnu poměrně pozitivními – objednávky zboží dlouhodobé spotřeby výrazně překonaly odhady a přispěly tak k akceleraci růstu akciových trhů.

Čtvrtek a pátek byly zcela v duchu kapitulace, kdy i ti největší příznivci a zastánci pokračující podpory ze strany centrální banky přiznávali, že B. Bernanke se možná bude mírnit a případnou "munici" si nechá připravenou pro budoucnost. Projev samotný opravdu mnoho objevného nepřinesl – příliš nepotěšil, ale ani nezklamal. Jeho nejdůležitějším rysem bylo, že se mu podařilo v investorech vzbudit naději. Naději na to, že ne-oznámení QE3 je nakonec vlastně dobře a indikuje, že Fed vnímá stav ekonomiky jako mnohem lepší, než ostatní účastníci trhu. A také naději, že dvoudenní zasedání Fedu v září nakonec možná něco jako QE3 „light“ přinese.

Změny v tónu a náladě komentářů mají historicky velmi těsnou korelaci s chováním investičního „stáda“ a minulý týden v tomto ohledu nebyl výjimkou. Pondělí bylo díky negativním makro-datům ve znamení ztrát. Jakmile se trh „naladil“ na myšlenku QE 3, indexy se promptně vydaly vzhůru. Moderace tohoto názoru vedla ke stagnaci (středa-čtvrtek), slova naděje z úst B. Bernankeho trh opět „nakopla“ k růstu s tím, že index S&P 500 zakončil týden s téměř 5% růstem.

Jaké ponaučení si z toho všeho vzít? Již mnohokrát bylo řečeno, že „trh“ ve své podstatě neexistuje – jde pouze a jedině o shluk více či méně emočně labilních jedinců. Čím dříve drobný spekulant pochopí, že akciové trhy jsou v poslední době mnohem více o psychologii a mnohem méně o hluboké a zevrubné analýze, tím lépe pro něho…


Váš názor
 • Bernanke (spíše nějaké grémium FEDu) se zamyslel
  1.9.2011 16:04

  Co když nevyhlášení QE3 má prozaičtější důvody: prostě se podíval zpátky na dvě Greenspanovy dekády a na svou celoživotní odbornou dráhu a (v rámci možností, tj. aby neohrozil svou kariéru) pokusil se prosadit prostou pravdu, že QE dlouhodobě nic neřeší, než ničí ceny. Hysterie kolem recese může připadat oprávněná jenom tomu, kdo jich zatím prožil málo. My, děti ropných šoků, jich máme za sebou už asi 6-7 a víme, že se jim nelze vyhnout.
 • Akciové trhy
  1.9.2011 15:31

  jsou krátkodobě o psychologii (mj.) a dlouhodobě o analýze. A trh není shlukem labilních jedinců, těch je pouze malá část. Nebo myslíte, že Warren Buffett nebo hoši a děvčata z Goldman Sachs jsou labilní jedinci?
  Dan
  • Re: Akciové trhy
   1.9.2011 15:43

   kde je opravdova pravda?presvedceni?uspesny brooker?mrknete se na svuj stav v prtf.uvidite to na vlastni oci bez nadsazky a po pravde...
   OPTIMISTA
 • Tím se přece všichni živíte
  1.9.2011 14:37

  alespoň zčásti....odhadováním toho co bude řečeno před tím než to bude řečeno, ne? všichni analytici a komentátoři. Druhá část je co kdo řekl a neřekl...poté co to řekl. To platí i o výsledcích.
  Blekota
 • kalka vm
  1.9.2011 12:39

  http://www.thewinedoctor.com/weekend/bollinger90.shtml
  db
  • Re: kalka vm
   1.9.2011 12:51

   Jo 1990 Bollinger La Grande Année????Toho bych uctíval taky!!!Ty si žiješ Experte...
   Velkamedvědice
 • Kalka
  1.9.2011 12:34

  Optimista TA nedělá.
  Velkamedvědice
 •  
  1.9.2011 12:25

  :-) ale povídejte to takovým expertům jako je OPTIMISTA a Expert, kteří bez bollingřích berliček neudělají ani krok. A vůbec jim nevadí, že se John Bollinger - světe div se - ještě pořád nedostal na forbsí seznam...
  Kalka.
  •  
   1.9.2011 14:44

   nebere si me do sve nevymachane huby..ja snad vzdy proklamoval posledni odstavec uz od davnych studii.nabiflovani maniaci nemaj na lidi co maj logiku stavu veci jako sve gro.
   OPTIMISTA
   •  
    1.9.2011 14:47

    :-) Tak, nevymáchaná huba se hned pozná...
    Kalka.
    •  
     1.9.2011 15:03

     proste si me neber do pusinky pani ucitelko a vrat se nohama na zem
     OPTIMISTA
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů