Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HSBC: USA japonský osud nečeká, akcie budou záchytným bodem v prostředí zamrzlé ekonomiky

HSBC: USA japonský osud nečeká, akcie budou záchytným bodem v prostředí zamrzlé ekonomiky

2.9.2011 17:34

Hospodářství ve Spojených státech i evropských zemích pro příštích několik let zamrzne nebo bude vykazovat nanejvýše podprůměrný růst, v takovém prostředí budou zřejmě akciové trhy tou světlou stránkou, uvádí tým ekonomů HSBC. Nepříznivá kondice ekonomik podle akciových stratégů banky nemusí vůbec znamenat špatný výkon akcií jak v Evropě, tak v zámoří.

Ekonomové přirovnávají potenciál akciových trhů ke vzkvétání rostlin z „ekonomického permafrostu“. „Za podmínky, že růst rozvojových trhů zůstane solidní, zisky amerických a evropských firem mohou růst rychleji relativně k domácím ekonomikám,“ říká jeden ze stratégů Garry Evans. Korelace mezi vývojem akcií a ekonomickým růstem je podle něj slabá, zejména s přihlédnutím k velkým veřejně obchodovaným společnostem, jejich ziskovost roste mnohem rychleji než u menších podniků, jejichž úspěch je limitován dostupností úvěrů.

„Valuace je dnes mnohem důležitější. Dle většiny indikátorů je valuace akcií zpět na úrovních raných 80. let. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám ukazují modely, že akcie jsou obzvláště levné“, dodává Evans.

Spojené státy jsou s ohledem na zhoršující se ekonomickou situaci v poslední době přirovnávány k Japonsku na začátku 90. let. Podle Evanse ale americké akciové indexy čeká odlišný vývoj, než jaký v posledních dvou dekádách předvádí japonský benchmark Nikkei . „Rozdíly jsou obrovské, čtyři roky po začátku japonské finanční krize činil poměr cen akcií k ziskům (PE) zhruba 60, v USA se nyní obchoduje zhruba na dvanáctinásobku.“
 


O „levných“ akciích hovoří s poklesem trhů stále více investorů a analytiků. Opačný názor zastává například profesor financí Robert Shiller z Yale University, který porovnává ceny akcií v indexu S&P 500 s průměrnými zisky očištěnými o inflaci za posledních deset let. Tato metoda vyhladí fluktuace ziskovosti, která vyvolává velké změny hodnoty tradičně měřeného PE násobku. „Shillerův PE“ násobek dosahuje vyšších hodnot, než tradiční valuační ukazatel.

(Zdroj: CNBC, Real Time Economics)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data